Mangeårig PL-scout med chokpris på Franculino

Mangeårig Everton-scout mener ikke, at Franculino bør koste meget mere end 100 millioner kroner.



Superligaens topscorer, Franculino, kunne på sidstedagen af sommerens transfervindue være blevet solgt til mægtige Bayern München, men FC Midtjylland sagde nej – angriberen skal efter planen bombe i dansk fodbold minimum en sæson mere.

At en klub som Bayern München rækker ud efter den 21-årige angriber siger imidlertid alt om, hvad for en hylde Franculino befinder sig på.

For FC Midtjylland er det en meget lukrativ hylde.

Premier League-klubben Everton er én af mange bejlere til angriberen, og fanmediet Goodison News nævner 150 millioner kroner som et prisskilt på Franculino.

Det er en pris, som den tidligere Everton-scout Bryan King, der arbejdede for Premier League-klubben fra 2008 til 2017 og havde et særligt fokus på Skandinavien, ryster på hovedet af.

– Jeg synes, at 150 millioner kroner lyder en smule dyrt. 102 millioner lyder mere retvisende, og så kan der komme bonusser oveni, siger King til Goodison News.

FC Midtjylland næppe enige

Den analyse er formentlig så langt fra skiven, som den overhovedet kan komme – det vil de i hvert fald nok sige i FC Midtjylland.

Tipsbladet kunne i august afsløre, at FC Midtjylland modtog et bud på 225 millioner kroner i en samlet pakke fra en fransk klub – et bud, der vel at mærke blev afvist. Så et bud på 102 millioner vil man ikke engang bruge to sekunder på i FC Midtjylland.

Selv om Bryan King er et stykke fra skiven i forhold til prisen på Franculino, er den tidligere Premier League-scout helt overbevist om potentialet.

– Franculino har gjort det godt, og han har åbenlyst fået en god opdragelse i Benfica. Han virker til at have udviklet sig, og FC Midtjylland er en rigtig fin klub. Spillere fra Skandinavien har altid været interessante for Everton. Det var mit område, da jeg var i klubben, og jeg havde meget at se til, siger King.

FC Midtjylland-stjernen har i denne sæson scoret 10 mål i 19 optrædener – de ni af dem i Superligaen.





LIVE

Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.

Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’

Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne

De køber rettighederne til FCK-kamp

‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’



LIVE

TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub

Superligaklub scorer millioner på dansk transfer

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK

AGF snydt for ny profil

Afsløring: Vejle-profil skifter til OB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur

Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?  

Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby

Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe

Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København

I svime over FCK-profil: Det rene vanvid!

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om

Vil vinde Conference League med FCK

Træner afslører: Forsøgte at kuppe FCK-handel

Dinamo Zagreb afviser FCK i Kotarski-handel

Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg

Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’

Brøndby IF – Sønderjyske

Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’

Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 18 superstjerner der missede Superligaen

Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha