Mangeårig PL-scout med chokpris på Franculino

Mangeårig Everton-scout mener ikke, at Franculino bør koste meget mere end 100 millioner kroner.



Superligaens topscorer, Franculino, kunne på sidstedagen af sommerens transfervindue være blevet solgt til mægtige Bayern München, men FC Midtjylland sagde nej – angriberen skal efter planen bombe i dansk fodbold minimum en sæson mere.

At en klub som Bayern München rækker ud efter den 21-årige angriber siger imidlertid alt om, hvad for en hylde Franculino befinder sig på.

For FC Midtjylland er det en meget lukrativ hylde.

Premier League-klubben Everton er én af mange bejlere til angriberen, og fanmediet Goodison News nævner 150 millioner kroner som et prisskilt på Franculino.

Det er en pris, som den tidligere Everton-scout Bryan King, der arbejdede for Premier League-klubben fra 2008 til 2017 og havde et særligt fokus på Skandinavien, ryster på hovedet af.

– Jeg synes, at 150 millioner kroner lyder en smule dyrt. 102 millioner lyder mere retvisende, og så kan der komme bonusser oveni, siger King til Goodison News.

FC Midtjylland næppe enige

Den analyse er formentlig så langt fra skiven, som den overhovedet kan komme – det vil de i hvert fald nok sige i FC Midtjylland.

Tipsbladet kunne i august afsløre, at FC Midtjylland modtog et bud på 225 millioner kroner i en samlet pakke fra en fransk klub – et bud, der vel at mærke blev afvist. Så et bud på 102 millioner vil man ikke engang bruge to sekunder på i FC Midtjylland.

Selv om Bryan King er et stykke fra skiven i forhold til prisen på Franculino, er den tidligere Premier League-scout helt overbevist om potentialet.

– Franculino har gjort det godt, og han har åbenlyst fået en god opdragelse i Benfica. Han virker til at have udviklet sig, og FC Midtjylland er en rigtig fin klub. Spillere fra Skandinavien har altid været interessante for Everton. Det var mit område, da jeg var i klubben, og jeg havde meget at se til, siger King.

FC Midtjylland-stjernen har i denne sæson scoret 10 mål i 19 optrædener – de ni af dem i Superligaen.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Randers FC – OB

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

De bliver monstersalg til sommer

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’