Manglende fankoordinator skaber problemer i AaB

Op mod 50 AaB-fans udvandrede i protest fra den seneste hjemmekampe mod Randers FC på grund af manglende informationer fra klubben side.



Fra 2012 blev det et krav fra både UEFA og DBU, at eliteklubber skal have en koordinator, der skal fungere som bindeled mellem klub og fans. De danske mestre fra AaB har haft en fankoordinator ansat, men siden den ansatte valgte at stoppe i jobbet, har AaB ikke fundet en afløser, og det har i denne sæson givet problemer.

Da AaB i weekenden spillede hjemmekamp mod Randers udvandrede omkring 50 fans fra stemningsgruppen Auxilia kort før pausen som protest mod forholdene på Nordjyske Arena.

Årsagen er, at der bliver sendt forskellige signaler fra kamp til kamp i forhold til, hvor fansene eksempelvis må hænge deres bannere. Til forårspremieren mod Brøndby var det ok, at fansene hang bannere på de såkaldte bølgebrydere, så her havde fansene igen hængt bannere ved søndagens hjemmekamp mod Randers FC.

Men fansene blev bedt om at pille bannerne ned, så kontrollørerne kunne komme igennem og dermed passe deres arbejde. Kort efter blev der alligevel givet tilladelse til, at bannerne kunne hænge på bøjlerne, men da de igen var placeret, bad kontrollørerne atter fansene om at pille bannerne ned. 

Det første til udvandringen søndag inden pausen.

Fansene fra gruppe Auxilla forklarer til nordjyske.dk, at der ikke er nogen retningslinjer at gå efter og at reglerne bliver bøjet efter, hvilke kontrollører, der er på arbejde ved de forskellige kampe. Fansene har derfor flere gange oplevet at have lavet bannere hele ugen op til en kamp for så på kampdagen at få forbud mod at bruge dem – selv om reglerne fra den seneste kamå vat fuldt. 

Auxilla-medlemmer Casper Justesen beklager, at AaB ikke længere har nogen fankoordinator

– Så nu er der ingen dialog. Vi har ikke en snak fra dag til dag, om hvad der fungerer og ikke fungerer. Kommunikationen mellem os og klubben foregår langt fra optimalt . Det er ikke meget at kræve af AaB, at de lever op til de regler, der er. I stedet virker det som om, at klubben er ligeglad med os fans, siger Casper Justesen til nordjyske.dk.

Sportsdirektør Allan Gaarde erkender, at der er et problem omkring den manglende fankoordinator og beklager overfor fansene. 

-Vi vil gerne have en fankoordinator med tættere tilknytning til miljøet, og vi vil gerne i dialog med fansene og forbedre vores kommunikation, siger han.





Drømmestart for FCM-floppet Marrony




LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Supercomputer spår FCM-nedtur

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Tæt på at sende millioner til FC København

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Fem bud på David Nielsens afløser

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

David Nielsen har sagt op

Marseille æder impotent modstander

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat