Manglende fankoordinator skaber problemer i AaB

Op mod 50 AaB-fans udvandrede i protest fra den seneste hjemmekampe mod Randers FC på grund af manglende informationer fra klubben side.



Fra 2012 blev det et krav fra både UEFA og DBU, at eliteklubber skal have en koordinator, der skal fungere som bindeled mellem klub og fans. De danske mestre fra AaB har haft en fankoordinator ansat, men siden den ansatte valgte at stoppe i jobbet, har AaB ikke fundet en afløser, og det har i denne sæson givet problemer.

Da AaB i weekenden spillede hjemmekamp mod Randers udvandrede omkring 50 fans fra stemningsgruppen Auxilia kort før pausen som protest mod forholdene på Nordjyske Arena.

Årsagen er, at der bliver sendt forskellige signaler fra kamp til kamp i forhold til, hvor fansene eksempelvis må hænge deres bannere. Til forårspremieren mod Brøndby var det ok, at fansene hang bannere på de såkaldte bølgebrydere, så her havde fansene igen hængt bannere ved søndagens hjemmekamp mod Randers FC.

Men fansene blev bedt om at pille bannerne ned, så kontrollørerne kunne komme igennem og dermed passe deres arbejde. Kort efter blev der alligevel givet tilladelse til, at bannerne kunne hænge på bøjlerne, men da de igen var placeret, bad kontrollørerne atter fansene om at pille bannerne ned. 

Det første til udvandringen søndag inden pausen.

Fansene fra gruppe Auxilla forklarer til nordjyske.dk, at der ikke er nogen retningslinjer at gå efter og at reglerne bliver bøjet efter, hvilke kontrollører, der er på arbejde ved de forskellige kampe. Fansene har derfor flere gange oplevet at have lavet bannere hele ugen op til en kamp for så på kampdagen at få forbud mod at bruge dem – selv om reglerne fra den seneste kamå vat fuldt. 

Auxilla-medlemmer Casper Justesen beklager, at AaB ikke længere har nogen fankoordinator

– Så nu er der ingen dialog. Vi har ikke en snak fra dag til dag, om hvad der fungerer og ikke fungerer. Kommunikationen mellem os og klubben foregår langt fra optimalt . Det er ikke meget at kræve af AaB, at de lever op til de regler, der er. I stedet virker det som om, at klubben er ligeglad med os fans, siger Casper Justesen til nordjyske.dk.

Sportsdirektør Allan Gaarde erkender, at der er et problem omkring den manglende fankoordinator og beklager overfor fansene. 

-Vi vil gerne have en fankoordinator med tættere tilknytning til miljøet, og vi vil gerne i dialog med fansene og forbedre vores kommunikation, siger han.



‘Hans FCK-skifte gør stadig ufatteligt ondt’  

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Aldrig nogensinde FCK

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Antonsens drøm slukket

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Kamil Grabara-opslag bemærkes

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Når jeg var alene, græd jeg

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil