Manglende fankoordinator skaber problemer i AaB

Op mod 50 AaB-fans udvandrede i protest fra den seneste hjemmekampe mod Randers FC på grund af manglende informationer fra klubben side.



Fra 2012 blev det et krav fra både UEFA og DBU, at eliteklubber skal have en koordinator, der skal fungere som bindeled mellem klub og fans. De danske mestre fra AaB har haft en fankoordinator ansat, men siden den ansatte valgte at stoppe i jobbet, har AaB ikke fundet en afløser, og det har i denne sæson givet problemer.

Da AaB i weekenden spillede hjemmekamp mod Randers udvandrede omkring 50 fans fra stemningsgruppen Auxilia kort før pausen som protest mod forholdene på Nordjyske Arena.

Årsagen er, at der bliver sendt forskellige signaler fra kamp til kamp i forhold til, hvor fansene eksempelvis må hænge deres bannere. Til forårspremieren mod Brøndby var det ok, at fansene hang bannere på de såkaldte bølgebrydere, så her havde fansene igen hængt bannere ved søndagens hjemmekamp mod Randers FC.

Men fansene blev bedt om at pille bannerne ned, så kontrollørerne kunne komme igennem og dermed passe deres arbejde. Kort efter blev der alligevel givet tilladelse til, at bannerne kunne hænge på bøjlerne, men da de igen var placeret, bad kontrollørerne atter fansene om at pille bannerne ned. 

Det første til udvandringen søndag inden pausen.

Fansene fra gruppe Auxilla forklarer til nordjyske.dk, at der ikke er nogen retningslinjer at gå efter og at reglerne bliver bøjet efter, hvilke kontrollører, der er på arbejde ved de forskellige kampe. Fansene har derfor flere gange oplevet at have lavet bannere hele ugen op til en kamp for så på kampdagen at få forbud mod at bruge dem – selv om reglerne fra den seneste kamå vat fuldt. 

Auxilla-medlemmer Casper Justesen beklager, at AaB ikke længere har nogen fankoordinator

– Så nu er der ingen dialog. Vi har ikke en snak fra dag til dag, om hvad der fungerer og ikke fungerer. Kommunikationen mellem os og klubben foregår langt fra optimalt . Det er ikke meget at kræve af AaB, at de lever op til de regler, der er. I stedet virker det som om, at klubben er ligeglad med os fans, siger Casper Justesen til nordjyske.dk.

Sportsdirektør Allan Gaarde erkender, at der er et problem omkring den manglende fankoordinator og beklager overfor fansene. 

-Vi vil gerne have en fankoordinator med tættere tilknytning til miljøet, og vi vil gerne i dialog med fansene og forbedre vores kommunikation, siger han.





Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

De danske kvinder tager førstepladsen

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Højlund står til at slå personlige rekorder

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

FCM ansætter ny topboss

Narteys krav til ny kontrakt

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Mourinho tog røven på Zeca

City spiller sig videre i FA Cuppen

– Der får David at vide, at han er fyret

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker