Fra 2012 blev det et krav fra både UEFA og DBU, at eliteklubber skal have en koordinator, der skal fungere som bindeled mellem klub og fans. De danske mestre fra AaB har haft en fankoordinator ansat, men siden den ansatte valgte at stoppe i jobbet, har AaB ikke fundet en afløser, og det har i denne sæson givet problemer.
Da AaB i weekenden spillede hjemmekamp mod Randers udvandrede omkring 50 fans fra stemningsgruppen Auxilia kort før pausen som protest mod forholdene på Nordjyske Arena.
Årsagen er, at der bliver sendt forskellige signaler fra kamp til kamp i forhold til, hvor fansene eksempelvis må hænge deres bannere. Til forårspremieren mod Brøndby var det ok, at fansene hang bannere på de såkaldte bølgebrydere, så her havde fansene igen hængt bannere ved søndagens hjemmekamp mod Randers FC.
Men fansene blev bedt om at pille bannerne ned, så kontrollørerne kunne komme igennem og dermed passe deres arbejde. Kort efter blev der alligevel givet tilladelse til, at bannerne kunne hænge på bøjlerne, men da de igen var placeret, bad kontrollørerne atter fansene om at pille bannerne ned.
Det første til udvandringen søndag inden pausen.
Fansene fra gruppe Auxilla forklarer til nordjyske.dk, at der ikke er nogen retningslinjer at gå efter og at reglerne bliver bøjet efter, hvilke kontrollører, der er på arbejde ved de forskellige kampe. Fansene har derfor flere gange oplevet at have lavet bannere hele ugen op til en kamp for så på kampdagen at få forbud mod at bruge dem – selv om reglerne fra den seneste kamå vat fuldt.
Auxilla-medlemmer Casper Justesen beklager, at AaB ikke længere har nogen fankoordinator
– Så nu er der ingen dialog. Vi har ikke en snak fra dag til dag, om hvad der fungerer og ikke fungerer. Kommunikationen mellem os og klubben foregår langt fra optimalt . Det er ikke meget at kræve af AaB, at de lever op til de regler, der er. I stedet virker det som om, at klubben er ligeglad med os fans, siger Casper Justesen til nordjyske.dk.
Sportsdirektør Allan Gaarde erkender, at der er et problem omkring den manglende fankoordinator og beklager overfor fansene.
-Vi vil gerne have en fankoordinator med tættere tilknytning til miljøet, og vi vil gerne i dialog med fansene og forbedre vores kommunikation, siger han.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Brøndby fyrer Steve Cooper
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
OPTAKT
Liverpool – Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
