Manglende fankoordinator skaber problemer i AaB

Op mod 50 AaB-fans udvandrede i protest fra den seneste hjemmekampe mod Randers FC på grund af manglende informationer fra klubben side.



Fra 2012 blev det et krav fra både UEFA og DBU, at eliteklubber skal have en koordinator, der skal fungere som bindeled mellem klub og fans. De danske mestre fra AaB har haft en fankoordinator ansat, men siden den ansatte valgte at stoppe i jobbet, har AaB ikke fundet en afløser, og det har i denne sæson givet problemer.

Da AaB i weekenden spillede hjemmekamp mod Randers udvandrede omkring 50 fans fra stemningsgruppen Auxilia kort før pausen som protest mod forholdene på Nordjyske Arena.

Årsagen er, at der bliver sendt forskellige signaler fra kamp til kamp i forhold til, hvor fansene eksempelvis må hænge deres bannere. Til forårspremieren mod Brøndby var det ok, at fansene hang bannere på de såkaldte bølgebrydere, så her havde fansene igen hængt bannere ved søndagens hjemmekamp mod Randers FC.

Men fansene blev bedt om at pille bannerne ned, så kontrollørerne kunne komme igennem og dermed passe deres arbejde. Kort efter blev der alligevel givet tilladelse til, at bannerne kunne hænge på bøjlerne, men da de igen var placeret, bad kontrollørerne atter fansene om at pille bannerne ned. 

Det første til udvandringen søndag inden pausen.

Fansene fra gruppe Auxilla forklarer til nordjyske.dk, at der ikke er nogen retningslinjer at gå efter og at reglerne bliver bøjet efter, hvilke kontrollører, der er på arbejde ved de forskellige kampe. Fansene har derfor flere gange oplevet at have lavet bannere hele ugen op til en kamp for så på kampdagen at få forbud mod at bruge dem – selv om reglerne fra den seneste kamå vat fuldt. 

Auxilla-medlemmer Casper Justesen beklager, at AaB ikke længere har nogen fankoordinator

– Så nu er der ingen dialog. Vi har ikke en snak fra dag til dag, om hvad der fungerer og ikke fungerer. Kommunikationen mellem os og klubben foregår langt fra optimalt . Det er ikke meget at kræve af AaB, at de lever op til de regler, der er. I stedet virker det som om, at klubben er ligeglad med os fans, siger Casper Justesen til nordjyske.dk.

Sportsdirektør Allan Gaarde erkender, at der er et problem omkring den manglende fankoordinator og beklager overfor fansene. 

-Vi vil gerne have en fankoordinator med tættere tilknytning til miljøet, og vi vil gerne i dialog med fansene og forbedre vores kommunikation, siger han.







LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

‘Det er en gave for Danmark’

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højbjerg overvejer stor beslutning

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

– Hele holdet er trygge ved ham

Her begynder næste sæson i Superligaen

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Vild kamp: Her er Danmarks modstander



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

‘FC København var en mulighed’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?