Fra 2012 blev det et krav fra både UEFA og DBU, at eliteklubber skal have en koordinator, der skal fungere som bindeled mellem klub og fans. De danske mestre fra AaB har haft en fankoordinator ansat, men siden den ansatte valgte at stoppe i jobbet, har AaB ikke fundet en afløser, og det har i denne sæson givet problemer.
Da AaB i weekenden spillede hjemmekamp mod Randers udvandrede omkring 50 fans fra stemningsgruppen Auxilia kort før pausen som protest mod forholdene på Nordjyske Arena.
Årsagen er, at der bliver sendt forskellige signaler fra kamp til kamp i forhold til, hvor fansene eksempelvis må hænge deres bannere. Til forårspremieren mod Brøndby var det ok, at fansene hang bannere på de såkaldte bølgebrydere, så her havde fansene igen hængt bannere ved søndagens hjemmekamp mod Randers FC.
Men fansene blev bedt om at pille bannerne ned, så kontrollørerne kunne komme igennem og dermed passe deres arbejde. Kort efter blev der alligevel givet tilladelse til, at bannerne kunne hænge på bøjlerne, men da de igen var placeret, bad kontrollørerne atter fansene om at pille bannerne ned.
Det første til udvandringen søndag inden pausen.
Fansene fra gruppe Auxilla forklarer til nordjyske.dk, at der ikke er nogen retningslinjer at gå efter og at reglerne bliver bøjet efter, hvilke kontrollører, der er på arbejde ved de forskellige kampe. Fansene har derfor flere gange oplevet at have lavet bannere hele ugen op til en kamp for så på kampdagen at få forbud mod at bruge dem – selv om reglerne fra den seneste kamå vat fuldt.
Auxilla-medlemmer Casper Justesen beklager, at AaB ikke længere har nogen fankoordinator
– Så nu er der ingen dialog. Vi har ikke en snak fra dag til dag, om hvad der fungerer og ikke fungerer. Kommunikationen mellem os og klubben foregår langt fra optimalt . Det er ikke meget at kræve af AaB, at de lever op til de regler, der er. I stedet virker det som om, at klubben er ligeglad med os fans, siger Casper Justesen til nordjyske.dk.
Sportsdirektør Allan Gaarde erkender, at der er et problem omkring den manglende fankoordinator og beklager overfor fansene.
-Vi vil gerne have en fankoordinator med tættere tilknytning til miljøet, og vi vil gerne i dialog med fansene og forbedre vores kommunikation, siger han.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
