Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Marc Dal Hende skulle egentlig have taget Sønderjyskes straffespark mod Lyngby torsdag. Men "Sønderjyskes stjerne" ville det anderledes.



LYNGBY (Tipsbladet): Der udspillede sig nogle lidt dramatiske scener i slutningen af bundbraget mellem Lyngby Boldklub og Sønderjyske torsdag.

Omkring det 80. minut kom Lirim Qamili nemlig løbende ind i Lyngbys felt, og her blev han så hamret ned af en fremadstormende Jannich Storch. Det kostede Lyngby-målmanden et gult kort, mens Sønderjyske fik straffespark. 

Noget, Sønderjyske-lejren til at starte med var uforstående over for. 

– Til at starte med tænkte jeg, at det var rødt kort. Så hjalp min målmandstræner mig med, at der ikke er dobbeltstraf på en keeper, og så er den helt fin. Vi har fået straffet, og så får han et gult kort. Så var jeg optaget af, om Lirim var okay, siger cheftræner Thomas Nørgaard til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. 

Lirim Qamili var okay og tog sig efterfølgende stensikkert af straffesparket – men faktisk var det ikke ham, der skulle sparke. 

– Egentlig var det Marc (Dal Hende), der skulle sparke, men jeg kan også lide en topscorer, der går ind og siger, at den skal han nok sparke ind. Jeg kan også rigtig godt lide, at en voksen og moden mand som Marc siger, at det er fint, og at hvis han har så store cojones (nosser, red.), handler det bare om at steppe up og score. Det vidner også om den holdånd, der er, lyder det fra cheftræneren. 

‘Lirim Qamili er vores stjerne’

At han blev skubbet væk ved straffesparket, tager Marc Dal Hende med et smil. Han glæder sig blot over, at Lirim Qamili kom på tavlen igen efter halvanden måneds måltørke. 

– Sindssygt stærkt indhop af ham. Vi har savnet ham, og han skubber bare mig væk ved straffesparket. Det er en fornøjelse, siger Marc Dal Hende med et grin til den skrevne presse og tilføjer: 

– Jeg er også blevet ældre. Jeg kan forstå, hvordan det er at stå med lidt Balkan-gener og ville sparkes i gang igen, og der må man bare sige, at det er sindssygt vigtigt for offensivspillere at få hul på bylden. Jeg er på ingen måde for stor en stjerne til, at han kan skubbe mig væk – det er Lirim, der er vores stjerne. 

Glæder sig over sejr

Både Marc Dal Hende og Thomas Nørgaard glæder sig også over dagens 2-0-sejr i Lyngby.

– Jeg synes, vi var det hold, der præsterede bedst og mest solidt. Vi havde overordnet set god kontrol i kampen. Jeg kigger på et Lyngby-hold, som bliver holdt fra at have nogle chancer, udover et flot frispark på overliggeren. Taktisk synes jeg, at vores spillere var gode til at udføre vores plan. Så ser jeg 11 startere og en bænk, der bare arbejder skulder ved skulder, og det er den holdpræstation, som gør, at vi i dag ser rigtig solide ud, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyske er med torsdagens sejr hele seks point over nedrykningsstregen. På søndag skal mandskabet i aktion igen mod AaB. 

Læs også Tipsbladets dom fra kampen her.





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Storklub jagter to danskere

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Hårdt angreb på DBU-boss

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Serie A-klubber jagter Randers-profil