Marc Dal Hende skubbet væk: ‘Han er stjernen’

Marc Dal Hende skulle egentlig have taget Sønderjyskes straffespark mod Lyngby torsdag. Men "Sønderjyskes stjerne" ville det anderledes.



LYNGBY (Tipsbladet): Der udspillede sig nogle lidt dramatiske scener i slutningen af bundbraget mellem Lyngby Boldklub og Sønderjyske torsdag.

Omkring det 80. minut kom Lirim Qamili nemlig løbende ind i Lyngbys felt, og her blev han så hamret ned af en fremadstormende Jannich Storch. Det kostede Lyngby-målmanden et gult kort, mens Sønderjyske fik straffespark. 

Noget, Sønderjyske-lejren til at starte med var uforstående over for. 

– Til at starte med tænkte jeg, at det var rødt kort. Så hjalp min målmandstræner mig med, at der ikke er dobbeltstraf på en keeper, og så er den helt fin. Vi har fået straffet, og så får han et gult kort. Så var jeg optaget af, om Lirim var okay, siger cheftræner Thomas Nørgaard til Tipsbladet og den fremmødte presse efter kampen. 

Lirim Qamili var okay og tog sig efterfølgende stensikkert af straffesparket – men faktisk var det ikke ham, der skulle sparke. 

– Egentlig var det Marc (Dal Hende), der skulle sparke, men jeg kan også lide en topscorer, der går ind og siger, at den skal han nok sparke ind. Jeg kan også rigtig godt lide, at en voksen og moden mand som Marc siger, at det er fint, og at hvis han har så store cojones (nosser, red.), handler det bare om at steppe up og score. Det vidner også om den holdånd, der er, lyder det fra cheftræneren. 

‘Lirim Qamili er vores stjerne’

At han blev skubbet væk ved straffesparket, tager Marc Dal Hende med et smil. Han glæder sig blot over, at Lirim Qamili kom på tavlen igen efter halvanden måneds måltørke. 

– Sindssygt stærkt indhop af ham. Vi har savnet ham, og han skubber bare mig væk ved straffesparket. Det er en fornøjelse, siger Marc Dal Hende med et grin til den skrevne presse og tilføjer: 

– Jeg er også blevet ældre. Jeg kan forstå, hvordan det er at stå med lidt Balkan-gener og ville sparkes i gang igen, og der må man bare sige, at det er sindssygt vigtigt for offensivspillere at få hul på bylden. Jeg er på ingen måde for stor en stjerne til, at han kan skubbe mig væk – det er Lirim, der er vores stjerne. 

Glæder sig over sejr

Både Marc Dal Hende og Thomas Nørgaard glæder sig også over dagens 2-0-sejr i Lyngby.

– Jeg synes, vi var det hold, der præsterede bedst og mest solidt. Vi havde overordnet set god kontrol i kampen. Jeg kigger på et Lyngby-hold, som bliver holdt fra at have nogle chancer, udover et flot frispark på overliggeren. Taktisk synes jeg, at vores spillere var gode til at udføre vores plan. Så ser jeg 11 startere og en bænk, der bare arbejder skulder ved skulder, og det er den holdpræstation, som gør, at vi i dag ser rigtig solide ud, siger Thomas Nørgaard.

Sønderjyske er med torsdagens sejr hele seks point over nedrykningsstregen. På søndag skal mandskabet i aktion igen mod AaB. 

Læs også Tipsbladets dom fra kampen her.





EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre



Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

– Jeg skal være et røvhul

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…



Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma

Markant kritik af AaB: Det gør ondt at se

Kæmpe slag for Thomas Frank? ‘Ville være et chok’

Dropper monsterkontrakt

Forlader Superliga-klub

Hjemmestærke Charlton snupper finalebillet


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Champions League-finalist lurer på Morten Frendrup

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Linket til stort Froholdt-køb: Her står de

Viaplay henter ny sportschef

Dortmund og Marseille lurer på FCK-stjerne

– Ved ikke hvad deres agenda er

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel 

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub