Wow – han kan blive vild i Superligaen!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Lyngby Boldklub og Sønderjyske.



Tipsbladet i Lyngby.

Lyngby Boldklub – Sønderjyske 0-2 (0-1)
0-1, Mads Agger (15.)
0-2, Lirim Qamili (84.)

Kampens bedste
Lyngby Boldklub
I virkeligheden er det svært at fremhæve nogen Lyngby-spillere, men Magnus Jensen gjorde det fornemt i forsvaret. Allerede efter få minutter afværgede han på fremragende vis en Sønderjyske-mulighed, og han var ganske stabil og pålidelig både med og uden bold.  

Sønderjyske
Det var en gennemført god præstation fra Thomas Nørgaards mandskab, og en masse spillere vist sig godt frem. Marc Dal Hende ligner en, der sagtens kunne spille Superliga næste år, selvom han skal til AB i 2. division. Midterforsvaret havde fuldstændig styr på Lyngbys angribere. Og flere midtbanespillere som Sefer Emini og Andreas Oggesen stod stærkt i billedet.

Her vil vi alligevel lige fremhæve Olti Hyseni. Den blot 17-årige kantspiller kom med et fantastisk gåpåmod til torsdagens kamp og viste flere gange tekniske kvaliteter, man ikke forventer i en bundkamp i Superligaen. Alt var ikke perfekt – men wow, han kan blive vild i Superligaen!

Kampens værste
Lyngbys første halvleg var skrækkelig. Og det var nærmest alle mand. De Kongeblå leverede det ene skuffende boldtab efter det andet – hvis ikke det var en fejlaflevering, var det en tabt duel – og Sønderjyske målmand havde nærmest intet at gøre. Meget bedre blev det ikke i anden halvleg, og det siger alt, at Lyngby-fansene buhede både ved pause- og slutfløjt. 

Kampens detalje
Med knap 10 minutter var det et voldsomt sammenstød i Lyngbys felt, hvor målmand Jannich Storch på uheldig vis fik hamret Lirim Qamili i græsset. Det fik i den grad Sønderjyske-bænken i det røde felt, og der blev blandt andet råbt “Rødt kort! Hvad sker der!?” mod dommeren. 

Rødt kort blev det ikke til, og Jannich Storch slap med gult Lirim Qamili tog sig selv af straffesparket og gjorde det til 2-0. 







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Laudrup stopper på TV 2

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Australien – Egypten

Et ‘angreb’ på Superligaen