Tipsbladet i Lyngby.
Lyngby Boldklub – Sønderjyske 0-2 (0-1)
0-1, Mads Agger (15.)
0-2, Lirim Qamili (84.)
Kampens bedste
Lyngby Boldklub
I virkeligheden er det svært at fremhæve nogen Lyngby-spillere, men Magnus Jensen gjorde det fornemt i forsvaret. Allerede efter få minutter afværgede han på fremragende vis en Sønderjyske-mulighed, og han var ganske stabil og pålidelig både med og uden bold.
Sønderjyske
Det var en gennemført god præstation fra Thomas Nørgaards mandskab, og en masse spillere vist sig godt frem. Marc Dal Hende ligner en, der sagtens kunne spille Superliga næste år, selvom han skal til AB i 2. division. Midterforsvaret havde fuldstændig styr på Lyngbys angribere. Og flere midtbanespillere som Sefer Emini og Andreas Oggesen stod stærkt i billedet.
Her vil vi alligevel lige fremhæve Olti Hyseni. Den blot 17-årige kantspiller kom med et fantastisk gåpåmod til torsdagens kamp og viste flere gange tekniske kvaliteter, man ikke forventer i en bundkamp i Superligaen. Alt var ikke perfekt – men wow, han kan blive vild i Superligaen!
Kampens værste
Lyngbys første halvleg var skrækkelig. Og det var nærmest alle mand. De Kongeblå leverede det ene skuffende boldtab efter det andet – hvis ikke det var en fejlaflevering, var det en tabt duel – og Sønderjyske målmand havde nærmest intet at gøre. Meget bedre blev det ikke i anden halvleg, og det siger alt, at Lyngby-fansene buhede både ved pause- og slutfløjt.
Kampens detalje
Med knap 10 minutter var det et voldsomt sammenstød i Lyngbys felt, hvor målmand Jannich Storch på uheldig vis fik hamret Lirim Qamili i græsset. Det fik i den grad Sønderjyske-bænken i det røde felt, og der blev blandt andet råbt “Rødt kort! Hvad sker der!?” mod dommeren.
Rødt kort blev det ikke til, og Jannich Storch slap med gult Lirim Qamili tog sig selv af straffesparket og gjorde det til 2-0.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED