Tipsbladet i Lyngby.
Lyngby Boldklub – Sønderjyske 0-2 (0-1)
0-1, Mads Agger (15.)
0-2, Lirim Qamili (84.)
Kampens bedste
Lyngby Boldklub
I virkeligheden er det svært at fremhæve nogen Lyngby-spillere, men Magnus Jensen gjorde det fornemt i forsvaret. Allerede efter få minutter afværgede han på fremragende vis en Sønderjyske-mulighed, og han var ganske stabil og pålidelig både med og uden bold.
Sønderjyske
Det var en gennemført god præstation fra Thomas Nørgaards mandskab, og en masse spillere vist sig godt frem. Marc Dal Hende ligner en, der sagtens kunne spille Superliga næste år, selvom han skal til AB i 2. division. Midterforsvaret havde fuldstændig styr på Lyngbys angribere. Og flere midtbanespillere som Sefer Emini og Andreas Oggesen stod stærkt i billedet.
Her vil vi alligevel lige fremhæve Olti Hyseni. Den blot 17-årige kantspiller kom med et fantastisk gåpåmod til torsdagens kamp og viste flere gange tekniske kvaliteter, man ikke forventer i en bundkamp i Superligaen. Alt var ikke perfekt – men wow, han kan blive vild i Superligaen!
Kampens værste
Lyngbys første halvleg var skrækkelig. Og det var nærmest alle mand. De Kongeblå leverede det ene skuffende boldtab efter det andet – hvis ikke det var en fejlaflevering, var det en tabt duel – og Sønderjyske målmand havde nærmest intet at gøre. Meget bedre blev det ikke i anden halvleg, og det siger alt, at Lyngby-fansene buhede både ved pause- og slutfløjt.
Kampens detalje
Med knap 10 minutter var det et voldsomt sammenstød i Lyngbys felt, hvor målmand Jannich Storch på uheldig vis fik hamret Lirim Qamili i græsset. Det fik i den grad Sønderjyske-bænken i det røde felt, og der blev blandt andet råbt “Rødt kort! Hvad sker der!?” mod dommeren.
Rødt kort blev det ikke til, og Jannich Storch slap med gult Lirim Qamili tog sig selv af straffesparket og gjorde det til 2-0.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED