Tipsbladet i Lyngby.
Lyngby Boldklub – Sønderjyske 0-2 (0-1)
0-1, Mads Agger (15.)
0-2, Lirim Qamili (84.)
Kampens bedste
Lyngby Boldklub
I virkeligheden er det svært at fremhæve nogen Lyngby-spillere, men Magnus Jensen gjorde det fornemt i forsvaret. Allerede efter få minutter afværgede han på fremragende vis en Sønderjyske-mulighed, og han var ganske stabil og pålidelig både med og uden bold.
Sønderjyske
Det var en gennemført god præstation fra Thomas Nørgaards mandskab, og en masse spillere vist sig godt frem. Marc Dal Hende ligner en, der sagtens kunne spille Superliga næste år, selvom han skal til AB i 2. division. Midterforsvaret havde fuldstændig styr på Lyngbys angribere. Og flere midtbanespillere som Sefer Emini og Andreas Oggesen stod stærkt i billedet.
Her vil vi alligevel lige fremhæve Olti Hyseni. Den blot 17-årige kantspiller kom med et fantastisk gåpåmod til torsdagens kamp og viste flere gange tekniske kvaliteter, man ikke forventer i en bundkamp i Superligaen. Alt var ikke perfekt – men wow, han kan blive vild i Superligaen!
Kampens værste
Lyngbys første halvleg var skrækkelig. Og det var nærmest alle mand. De Kongeblå leverede det ene skuffende boldtab efter det andet – hvis ikke det var en fejlaflevering, var det en tabt duel – og Sønderjyske målmand havde nærmest intet at gøre. Meget bedre blev det ikke i anden halvleg, og det siger alt, at Lyngby-fansene buhede både ved pause- og slutfløjt.
Kampens detalje
Med knap 10 minutter var det et voldsomt sammenstød i Lyngbys felt, hvor målmand Jannich Storch på uheldig vis fik hamret Lirim Qamili i græsset. Det fik i den grad Sønderjyske-bænken i det røde felt, og der blev blandt andet råbt “Rødt kort! Hvad sker der!?” mod dommeren.
Rødt kort blev det ikke til, og Jannich Storch slap med gult Lirim Qamili tog sig selv af straffesparket og gjorde det til 2-0.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE