Tipsbladet i Lyngby.
Lyngby Boldklub – Sønderjyske 0-2 (0-1)
0-1, Mads Agger (15.)
0-2, Lirim Qamili (84.)
Kampens bedste
Lyngby Boldklub
I virkeligheden er det svært at fremhæve nogen Lyngby-spillere, men Magnus Jensen gjorde det fornemt i forsvaret. Allerede efter få minutter afværgede han på fremragende vis en Sønderjyske-mulighed, og han var ganske stabil og pålidelig både med og uden bold.
Sønderjyske
Det var en gennemført god præstation fra Thomas Nørgaards mandskab, og en masse spillere vist sig godt frem. Marc Dal Hende ligner en, der sagtens kunne spille Superliga næste år, selvom han skal til AB i 2. division. Midterforsvaret havde fuldstændig styr på Lyngbys angribere. Og flere midtbanespillere som Sefer Emini og Andreas Oggesen stod stærkt i billedet.
Her vil vi alligevel lige fremhæve Olti Hyseni. Den blot 17-årige kantspiller kom med et fantastisk gåpåmod til torsdagens kamp og viste flere gange tekniske kvaliteter, man ikke forventer i en bundkamp i Superligaen. Alt var ikke perfekt – men wow, han kan blive vild i Superligaen!
Kampens værste
Lyngbys første halvleg var skrækkelig. Og det var nærmest alle mand. De Kongeblå leverede det ene skuffende boldtab efter det andet – hvis ikke det var en fejlaflevering, var det en tabt duel – og Sønderjyske målmand havde nærmest intet at gøre. Meget bedre blev det ikke i anden halvleg, og det siger alt, at Lyngby-fansene buhede både ved pause- og slutfløjt.
Kampens detalje
Med knap 10 minutter var det et voldsomt sammenstød i Lyngbys felt, hvor målmand Jannich Storch på uheldig vis fik hamret Lirim Qamili i græsset. Det fik i den grad Sønderjyske-bænken i det røde felt, og der blev blandt andet råbt “Rødt kort! Hvad sker der!?” mod dommeren.
Rødt kort blev det ikke til, og Jannich Storch slap med gult Lirim Qamili tog sig selv af straffesparket og gjorde det til 2-0.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
LIGE NU