Marokkansk landsholdsspiller kan være på vej til Danmark

Miguel Angel Ramirez, der er præsident i Las Palmas, fortæller, at den marokkanske landsholdsspiller Oussama Tannane kan være på vej til Danmark.



En spændende spiller kan være på vej til Superligaen.

Den 23-årige kantspiller Oussama Tannane er i denne sæson udlejet fra Saint-Etienne i Frankrig til Las Palmas i Spanien, og landsholdsspilleren fra Marokko har spillet ti ligakampe for den spanske klub, men han er gledet ud af startopstillingen, og i de seneste to ligakampe har han ikke været i truppen.

Derfor ligger det i kortene, at der skal ske noget med Oussama Tannane, og en af mulighederne er, at kantspilleren skifter til en klub i Superligaen. Las Palmas’ præsident, Miguel Angel Ramirez, bekræfter over for Marca, at Tannane kan ende i Danmark.

– Tannane skal spille VM til sommer, og der er flere muligheder i spil. Det er et faktum, at han ikke bliver hos os, og han har muligheder i USA og Danmark m.m. Først og fremmest skal han dog tilbage til sin oprindelige klub (Saint-Etienne, red.), siger Las Palmas-præsidenten til den spanske avis.

En udfordring er imidlertid, at Oussama Tannane både har repræsenteret Saint-Etienne og Las Palmas i denne sæson, og reglerne foreskriver, at en spiller maks må spille kampe for to klubber i samme sæson. Dermed skal Tannane have dispensation til at spille i Superligaen, hvis det skulle blive aktuelt. En anden mulighed er, at interesserede klubber arbejder på en transfer fra den kommende sæson. 

Oussama Tannane har spillet otte landskampe for Marokko, men han har også hollandske U21-landskampe på CV’et. Tannane har nemlig boet i Holland det meste af sit liv og har spillet for Heerenveen og Heracles Almelo på seniorniveau, mens han var i store klubber som Ajax og PSV i ungdomsårene. Kantspilleren står noteret for 60 kampe i den bedste hollandske række.

Tipsbladet.dk har forsøgt at få en kommentar fra Oussama Tannanes agent, Menno Groenvald, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelse.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


Kongeklø til Den Gamle Dame

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

FC København-handel er gået i hårdknude

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Skandale! I har givet op, DBU

Afvist af United

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

– Det virker bare lidt mærkeligt

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

De viser Brøndby og FCM i Europa

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Lægetjek booket – enige om kongeløn



Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Hård AGF-afsked


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Martin Jørgensen scorer nyt job

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’



Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Afsløring: Horsens i millionhandel

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv



Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM