Martin Ericsson stævnede Brøndby og vandt i retten

En mere end 10 år gammel sag mellem Brøndby IF og Martin Ericsson er pludselig blevet aktuel igen.



Martin Ericsson kan blive ny sportsdirektør i Brøndby IF.

Onsdag aften skriver Sportbladet i hvert fald, at BK Häckens succesfulde sportschef er én af kandidaterne i Brøndby, der satser på at have en ny sportsdirektør klar inden årets udgang.

Ender Martin Ericsson i Brøndby IF, vil der være tale om et opsigtsvækkende comeback. Svenskeren tørnede således for Brøndby IF i tre år som aktiv, og på Vestegnen har man ikke de bedste minder med Martin Ericsson. 

Martin Ericsson var nemlig én af tre spillere, som efterfølgende hev Brøndby IF i retten i en sag om manglende udbetaling af feriepenge og pension, og det endte med, at de blå-gule i 2012 blev dømt til at skulle betale fire millioner kroner. 

I Brøndby IF var man dog stærkt utilfredse med de tre spillere, som foruden Martin Ericsson talte Peter Madsen og Thomas Rasmussen. En stor del af kritikken var møntet på Martin Ericsson.

Da Martin Ericsson i 2006 skrev kontrakt med Brøndby, underskrev spilleren et papir, hvor han fravalgte den normale pensionsordning for i stedet at få de 4,8 procent som en lønstigning i bruttolønnen. Årsagen var, at det for svenskerens vedkommende var mere fordelagtigt betale 25 procent i skat af beløbet via forskerordningen i stedet for senere at skulle betale op mod 60 procent i skat i forbindelse med den normale pensionsordning.

Det var de penge, Brøndby følte, de blev dømt til at betale for anden gang, og i den forbindelse langede klubbens daværende direktør Tommy Håkansson kraftigt ud efter Martin Ericsson, som han i et interview med Ekstra Bladet kaldte for "grådig".

– Martin Ericsson gjorde det klart for os, at han ikke ønskede udbetalt pension i forbindelse med sin løn, hvis han skulle spille hos os. Han ville have beløbet udbetalt som en 4,8 procent lønstigning på sin månedlige bruttoløn. Han stillede krav om at få det sådan, hvis han skulle skrive kontrakt med os.

– Der blev udfærdiget et separat dokument som tillæg til kontrakten, hvor der tydeligt står, at Martin Ericsson ikke ønskede at få udbetalt pension, men at han fik pensionsbeløbet i forbindelse med udbetaling af løn, sagde Håkansson til avisen.

Juridisk var det dog ikke en holdbar løsning, og derfor endte Brøndby IF med at blive dømt. Klubben har dog aldrig ændret den opfattelse, at Thomas Rasmussen, Peter Madsen og Martin Ericsson havde fået de penge, de skulle have, da de stævnede Brøndby.

Meget vand er naturligvis løbet gennem åen siden, men spørgsmålet er, om Martin Ericsson vil være et populært valg blandt fansene på baggrund af den nu mere end 10 år gamle feriepengesag.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Martin Ericsson. 





Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’




TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Barcelona – Real Madrid

VM får tre åbningsceremonier – stjerner optræder

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

FC København sælger Nathan Trott

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige