Martin Ericsson kan blive ny sportsdirektør i Brøndby IF.
Onsdag aften skriver Sportbladet i hvert fald, at BK Häckens succesfulde sportschef er én af kandidaterne i Brøndby, der satser på at have en ny sportsdirektør klar inden årets udgang.
Ender Martin Ericsson i Brøndby IF, vil der være tale om et opsigtsvækkende comeback. Svenskeren tørnede således for Brøndby IF i tre år som aktiv, og på Vestegnen har man ikke de bedste minder med Martin Ericsson.
Martin Ericsson var nemlig én af tre spillere, som efterfølgende hev Brøndby IF i retten i en sag om manglende udbetaling af feriepenge og pension, og det endte med, at de blå-gule i 2012 blev dømt til at skulle betale fire millioner kroner.
I Brøndby IF var man dog stærkt utilfredse med de tre spillere, som foruden Martin Ericsson talte Peter Madsen og Thomas Rasmussen. En stor del af kritikken var møntet på Martin Ericsson.
Da Martin Ericsson i 2006 skrev kontrakt med Brøndby, underskrev spilleren et papir, hvor han fravalgte den normale pensionsordning for i stedet at få de 4,8 procent som en lønstigning i bruttolønnen. Årsagen var, at det for svenskerens vedkommende var mere fordelagtigt betale 25 procent i skat af beløbet via forskerordningen i stedet for senere at skulle betale op mod 60 procent i skat i forbindelse med den normale pensionsordning.
Det var de penge, Brøndby følte, de blev dømt til at betale for anden gang, og i den forbindelse langede klubbens daværende direktør Tommy Håkansson kraftigt ud efter Martin Ericsson, som han i et interview med Ekstra Bladet kaldte for "grådig".
– Martin Ericsson gjorde det klart for os, at han ikke ønskede udbetalt pension i forbindelse med sin løn, hvis han skulle spille hos os. Han ville have beløbet udbetalt som en 4,8 procent lønstigning på sin månedlige bruttoløn. Han stillede krav om at få det sådan, hvis han skulle skrive kontrakt med os.
– Der blev udfærdiget et separat dokument som tillæg til kontrakten, hvor der tydeligt står, at Martin Ericsson ikke ønskede at få udbetalt pension, men at han fik pensionsbeløbet i forbindelse med udbetaling af løn, sagde Håkansson til avisen.
Juridisk var det dog ikke en holdbar løsning, og derfor endte Brøndby IF med at blive dømt. Klubben har dog aldrig ændret den opfattelse, at Thomas Rasmussen, Peter Madsen og Martin Ericsson havde fået de penge, de skulle have, da de stævnede Brøndby.
Meget vand er naturligvis løbet gennem åen siden, men spørgsmålet er, om Martin Ericsson vil være et populært valg blandt fansene på baggrund af den nu mere end 10 år gamle feriepengesag.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Martin Ericsson.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
OPTAKT
Panama – England
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
MEDIE