Martin Ericsson stævnede Brøndby og vandt i retten

En mere end 10 år gammel sag mellem Brøndby IF og Martin Ericsson er pludselig blevet aktuel igen.



Martin Ericsson kan blive ny sportsdirektør i Brøndby IF.

Onsdag aften skriver Sportbladet i hvert fald, at BK Häckens succesfulde sportschef er én af kandidaterne i Brøndby, der satser på at have en ny sportsdirektør klar inden årets udgang.

Ender Martin Ericsson i Brøndby IF, vil der være tale om et opsigtsvækkende comeback. Svenskeren tørnede således for Brøndby IF i tre år som aktiv, og på Vestegnen har man ikke de bedste minder med Martin Ericsson. 

Martin Ericsson var nemlig én af tre spillere, som efterfølgende hev Brøndby IF i retten i en sag om manglende udbetaling af feriepenge og pension, og det endte med, at de blå-gule i 2012 blev dømt til at skulle betale fire millioner kroner. 

I Brøndby IF var man dog stærkt utilfredse med de tre spillere, som foruden Martin Ericsson talte Peter Madsen og Thomas Rasmussen. En stor del af kritikken var møntet på Martin Ericsson.

Da Martin Ericsson i 2006 skrev kontrakt med Brøndby, underskrev spilleren et papir, hvor han fravalgte den normale pensionsordning for i stedet at få de 4,8 procent som en lønstigning i bruttolønnen. Årsagen var, at det for svenskerens vedkommende var mere fordelagtigt betale 25 procent i skat af beløbet via forskerordningen i stedet for senere at skulle betale op mod 60 procent i skat i forbindelse med den normale pensionsordning.

Det var de penge, Brøndby følte, de blev dømt til at betale for anden gang, og i den forbindelse langede klubbens daværende direktør Tommy Håkansson kraftigt ud efter Martin Ericsson, som han i et interview med Ekstra Bladet kaldte for "grådig".

– Martin Ericsson gjorde det klart for os, at han ikke ønskede udbetalt pension i forbindelse med sin løn, hvis han skulle spille hos os. Han ville have beløbet udbetalt som en 4,8 procent lønstigning på sin månedlige bruttoløn. Han stillede krav om at få det sådan, hvis han skulle skrive kontrakt med os.

– Der blev udfærdiget et separat dokument som tillæg til kontrakten, hvor der tydeligt står, at Martin Ericsson ikke ønskede at få udbetalt pension, men at han fik pensionsbeløbet i forbindelse med udbetaling af løn, sagde Håkansson til avisen.

Juridisk var det dog ikke en holdbar løsning, og derfor endte Brøndby IF med at blive dømt. Klubben har dog aldrig ændret den opfattelse, at Thomas Rasmussen, Peter Madsen og Martin Ericsson havde fået de penge, de skulle have, da de stævnede Brøndby.

Meget vand er naturligvis løbet gennem åen siden, men spørgsmålet er, om Martin Ericsson vil være et populært valg blandt fansene på baggrund af den nu mere end 10 år gamle feriepengesag.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Martin Ericsson. 



Lerager bekræfter kongeløn: Langt bedre end i FCK

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Serie A aflyser omstridt kampflytning

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Dansk træner lander job i portugisisk klub

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’