Martin Ericsson kan blive ny sportsdirektør i Brøndby IF.
Onsdag aften skriver Sportbladet i hvert fald, at BK Häckens succesfulde sportschef er én af kandidaterne i Brøndby, der satser på at have en ny sportsdirektør klar inden årets udgang.
Ender Martin Ericsson i Brøndby IF, vil der være tale om et opsigtsvækkende comeback. Svenskeren tørnede således for Brøndby IF i tre år som aktiv, og på Vestegnen har man ikke de bedste minder med Martin Ericsson.
Martin Ericsson var nemlig én af tre spillere, som efterfølgende hev Brøndby IF i retten i en sag om manglende udbetaling af feriepenge og pension, og det endte med, at de blå-gule i 2012 blev dømt til at skulle betale fire millioner kroner.
I Brøndby IF var man dog stærkt utilfredse med de tre spillere, som foruden Martin Ericsson talte Peter Madsen og Thomas Rasmussen. En stor del af kritikken var møntet på Martin Ericsson.
Da Martin Ericsson i 2006 skrev kontrakt med Brøndby, underskrev spilleren et papir, hvor han fravalgte den normale pensionsordning for i stedet at få de 4,8 procent som en lønstigning i bruttolønnen. Årsagen var, at det for svenskerens vedkommende var mere fordelagtigt betale 25 procent i skat af beløbet via forskerordningen i stedet for senere at skulle betale op mod 60 procent i skat i forbindelse med den normale pensionsordning.
Det var de penge, Brøndby følte, de blev dømt til at betale for anden gang, og i den forbindelse langede klubbens daværende direktør Tommy Håkansson kraftigt ud efter Martin Ericsson, som han i et interview med Ekstra Bladet kaldte for "grådig".
– Martin Ericsson gjorde det klart for os, at han ikke ønskede udbetalt pension i forbindelse med sin løn, hvis han skulle spille hos os. Han ville have beløbet udbetalt som en 4,8 procent lønstigning på sin månedlige bruttoløn. Han stillede krav om at få det sådan, hvis han skulle skrive kontrakt med os.
– Der blev udfærdiget et separat dokument som tillæg til kontrakten, hvor der tydeligt står, at Martin Ericsson ikke ønskede at få udbetalt pension, men at han fik pensionsbeløbet i forbindelse med udbetaling af løn, sagde Håkansson til avisen.
Juridisk var det dog ikke en holdbar løsning, og derfor endte Brøndby IF med at blive dømt. Klubben har dog aldrig ændret den opfattelse, at Thomas Rasmussen, Peter Madsen og Martin Ericsson havde fået de penge, de skulle have, da de stævnede Brøndby.
Meget vand er naturligvis løbet gennem åen siden, men spørgsmålet er, om Martin Ericsson vil være et populært valg blandt fansene på baggrund af den nu mere end 10 år gamle feriepengesag.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Martin Ericsson.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fik blackout på Brøndby Stadion
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Fyrer landstræner to måneder før VM
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
OB siger farvel til seks spillere
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Fifa kritiserer transportpriser under
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
DAGENS SPILFORSLAG