Martin Ericsson stævnede Brøndby og vandt i retten

En mere end 10 år gammel sag mellem Brøndby IF og Martin Ericsson er pludselig blevet aktuel igen.



Martin Ericsson kan blive ny sportsdirektør i Brøndby IF.

Onsdag aften skriver Sportbladet i hvert fald, at BK Häckens succesfulde sportschef er én af kandidaterne i Brøndby, der satser på at have en ny sportsdirektør klar inden årets udgang.

Ender Martin Ericsson i Brøndby IF, vil der være tale om et opsigtsvækkende comeback. Svenskeren tørnede således for Brøndby IF i tre år som aktiv, og på Vestegnen har man ikke de bedste minder med Martin Ericsson. 

Martin Ericsson var nemlig én af tre spillere, som efterfølgende hev Brøndby IF i retten i en sag om manglende udbetaling af feriepenge og pension, og det endte med, at de blå-gule i 2012 blev dømt til at skulle betale fire millioner kroner. 

I Brøndby IF var man dog stærkt utilfredse med de tre spillere, som foruden Martin Ericsson talte Peter Madsen og Thomas Rasmussen. En stor del af kritikken var møntet på Martin Ericsson.

Da Martin Ericsson i 2006 skrev kontrakt med Brøndby, underskrev spilleren et papir, hvor han fravalgte den normale pensionsordning for i stedet at få de 4,8 procent som en lønstigning i bruttolønnen. Årsagen var, at det for svenskerens vedkommende var mere fordelagtigt betale 25 procent i skat af beløbet via forskerordningen i stedet for senere at skulle betale op mod 60 procent i skat i forbindelse med den normale pensionsordning.

Det var de penge, Brøndby følte, de blev dømt til at betale for anden gang, og i den forbindelse langede klubbens daværende direktør Tommy Håkansson kraftigt ud efter Martin Ericsson, som han i et interview med Ekstra Bladet kaldte for "grådig".

– Martin Ericsson gjorde det klart for os, at han ikke ønskede udbetalt pension i forbindelse med sin løn, hvis han skulle spille hos os. Han ville have beløbet udbetalt som en 4,8 procent lønstigning på sin månedlige bruttoløn. Han stillede krav om at få det sådan, hvis han skulle skrive kontrakt med os.

– Der blev udfærdiget et separat dokument som tillæg til kontrakten, hvor der tydeligt står, at Martin Ericsson ikke ønskede at få udbetalt pension, men at han fik pensionsbeløbet i forbindelse med udbetaling af løn, sagde Håkansson til avisen.

Juridisk var det dog ikke en holdbar løsning, og derfor endte Brøndby IF med at blive dømt. Klubben har dog aldrig ændret den opfattelse, at Thomas Rasmussen, Peter Madsen og Martin Ericsson havde fået de penge, de skulle have, da de stævnede Brøndby.

Meget vand er naturligvis løbet gennem åen siden, men spørgsmålet er, om Martin Ericsson vil være et populært valg blandt fansene på baggrund af den nu mere end 10 år gamle feriepengesag.

Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Martin Ericsson. 





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Horsens kommer tættere på oprykning

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Delaney afslører dialog