Martin Ericsson kan blive ny sportsdirektør i Brøndby IF.
Onsdag aften skriver Sportbladet i hvert fald, at BK Häckens succesfulde sportschef er én af kandidaterne i Brøndby, der satser på at have en ny sportsdirektør klar inden årets udgang.
Ender Martin Ericsson i Brøndby IF, vil der være tale om et opsigtsvækkende comeback. Svenskeren tørnede således for Brøndby IF i tre år som aktiv, og på Vestegnen har man ikke de bedste minder med Martin Ericsson.
Martin Ericsson var nemlig én af tre spillere, som efterfølgende hev Brøndby IF i retten i en sag om manglende udbetaling af feriepenge og pension, og det endte med, at de blå-gule i 2012 blev dømt til at skulle betale fire millioner kroner.
I Brøndby IF var man dog stærkt utilfredse med de tre spillere, som foruden Martin Ericsson talte Peter Madsen og Thomas Rasmussen. En stor del af kritikken var møntet på Martin Ericsson.
Da Martin Ericsson i 2006 skrev kontrakt med Brøndby, underskrev spilleren et papir, hvor han fravalgte den normale pensionsordning for i stedet at få de 4,8 procent som en lønstigning i bruttolønnen. Årsagen var, at det for svenskerens vedkommende var mere fordelagtigt betale 25 procent i skat af beløbet via forskerordningen i stedet for senere at skulle betale op mod 60 procent i skat i forbindelse med den normale pensionsordning.
Det var de penge, Brøndby følte, de blev dømt til at betale for anden gang, og i den forbindelse langede klubbens daværende direktør Tommy Håkansson kraftigt ud efter Martin Ericsson, som han i et interview med Ekstra Bladet kaldte for "grådig".
– Martin Ericsson gjorde det klart for os, at han ikke ønskede udbetalt pension i forbindelse med sin løn, hvis han skulle spille hos os. Han ville have beløbet udbetalt som en 4,8 procent lønstigning på sin månedlige bruttoløn. Han stillede krav om at få det sådan, hvis han skulle skrive kontrakt med os.
– Der blev udfærdiget et separat dokument som tillæg til kontrakten, hvor der tydeligt står, at Martin Ericsson ikke ønskede at få udbetalt pension, men at han fik pensionsbeløbet i forbindelse med udbetaling af løn, sagde Håkansson til avisen.
Juridisk var det dog ikke en holdbar løsning, og derfor endte Brøndby IF med at blive dømt. Klubben har dog aldrig ændret den opfattelse, at Thomas Rasmussen, Peter Madsen og Martin Ericsson havde fået de penge, de skulle have, da de stævnede Brøndby.
Meget vand er naturligvis løbet gennem åen siden, men spørgsmålet er, om Martin Ericsson vil være et populært valg blandt fansene på baggrund af den nu mere end 10 år gamle feriepengesag.
Tipsbladet har uden held forsøgt at få en kommentar fra Martin Ericsson.
LIVE
LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Kevin Diks skriver historie
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby