Martin Vingaard nærmer sig comeback

Superligaens suveræne førerhold, FC København, får forstærkning inden længe. Martin Vingaard er tæt på et comeback efter seks måneders skadespause.



Der er efterhånden gået seks-en-halv måned siden Martin Vingaard senest var i kamp for FC København. Den stærke midtbanespiller pådrog sig en alvorlig korsbåndsskade, da de danske mestre på udebane spillede uafgjort 0-0 med Chelsea i Champions League-ottededelsfinalernes anden kamp, og siden har han genoptrænet intenst for at komme tilbage på banen. Og genoptræningen har båret frugt. Vingaard nærmer sig et comeback i den hvide trøje.

– Jeg er begyndt at træne mere og mere med, og det indebærer efterhånden næsten fuld træning. Så det er rigtig, rigtig positivt. Jeg kan mærke, at jeg er ved at være tæt på nu, siger FCK-spilleren til tipsbladet.dk.

Martin Vingaards prognose lød på seks måneders pause, og den kommer næppe til at ramme helt skævt. Genoptræningen er nemlig gået præcis som midtbanespilleren håbede på.

– Det er forløbet helt efter planen. Vi har taget det hele i små etaper, men det betyder også, at både knæet og resten af kroppen har det godt nu. Jeg er rigtig glad for, hvor jeg står lige nu, fortæller Vingaard.

Spørgsmålet om, hvornår et comeback står på programmet er imidlertid svært at besvare. Vingaard har trænet mere og mere intensivt i snart et par uger, og indenfor den nærmeste fremtid træner han med i alle øvelser. Derefter handler det udelukkende om at komme i kampform, inden fynboen kan finde vej til Roland Nilssons holdkort for første gang.

– Det er svært at sætte en specifik dato på. Vi har godt nok nogle datoer i hovedet, men dem er jeg lidt forsigtig med at fortælle om, forklarer Vingaard, der ikke regner med at den absolutte topform komme på denne side af nytår.

– Jeg håber, at jeg kommer op og ramme et niveau, hvor jeg spiller med om pladserne hen imod slutningen af efteråret. Men jeg rammer ikke min bedste form før efter jul, men det er trænerteamet også klar over, bedyrer han.

Martin Vingaard har kontraktudløb i FC København til sommer, men på grund af skaden har han endnu ikke besluttet sig for, om han ønsker en ny kontrakt i den danske mesterklub eller nye udfordringer står højere på listen.

– Det har været lidt sat i baggrunden. Alle de der ting tænker jeg over, når jeg går på juleferie. Der har jeg en mase løbeture, hvor jeg kan tænke på det, slutter midtbanespilleren, der endnu ikke har været i dialog med sportsdirektør Carsten V. Jensen om en eventuel forlængelse.



Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Griner af AaB-rygte

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Frank reddet i døende sekunder

Stor derby-bøde til FC København

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Rigmand vild med FC København-aftale

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Froholdt får kæmpe hæder

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Det har man nok aldrig set før

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Har ikke ubegrænset kredit

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr