Der er efterhånden gået seks-en-halv måned siden Martin Vingaard senest var i kamp for FC København. Den stærke midtbanespiller pådrog sig en alvorlig korsbåndsskade, da de danske mestre på udebane spillede uafgjort 0-0 med Chelsea i Champions League-ottededelsfinalernes anden kamp, og siden har han genoptrænet intenst for at komme tilbage på banen. Og genoptræningen har båret frugt. Vingaard nærmer sig et comeback i den hvide trøje.
– Jeg er begyndt at træne mere og mere med, og det indebærer efterhånden næsten fuld træning. Så det er rigtig, rigtig positivt. Jeg kan mærke, at jeg er ved at være tæt på nu, siger FCK-spilleren til tipsbladet.dk.
Martin Vingaards prognose lød på seks måneders pause, og den kommer næppe til at ramme helt skævt. Genoptræningen er nemlig gået præcis som midtbanespilleren håbede på.
– Det er forløbet helt efter planen. Vi har taget det hele i små etaper, men det betyder også, at både knæet og resten af kroppen har det godt nu. Jeg er rigtig glad for, hvor jeg står lige nu, fortæller Vingaard.
Spørgsmålet om, hvornår et comeback står på programmet er imidlertid svært at besvare. Vingaard har trænet mere og mere intensivt i snart et par uger, og indenfor den nærmeste fremtid træner han med i alle øvelser. Derefter handler det udelukkende om at komme i kampform, inden fynboen kan finde vej til Roland Nilssons holdkort for første gang.
– Det er svært at sætte en specifik dato på. Vi har godt nok nogle datoer i hovedet, men dem er jeg lidt forsigtig med at fortælle om, forklarer Vingaard, der ikke regner med at den absolutte topform komme på denne side af nytår.
– Jeg håber, at jeg kommer op og ramme et niveau, hvor jeg spiller med om pladserne hen imod slutningen af efteråret. Men jeg rammer ikke min bedste form før efter jul, men det er trænerteamet også klar over, bedyrer han.
Martin Vingaard har kontraktudløb i FC København til sommer, men på grund af skaden har han endnu ikke besluttet sig for, om han ønsker en ny kontrakt i den danske mesterklub eller nye udfordringer står højere på listen.
– Det har været lidt sat i baggrunden. Alle de der ting tænker jeg over, når jeg går på juleferie. Der har jeg en mase løbeture, hvor jeg kan tænke på det, slutter midtbanespilleren, der endnu ikke har været i dialog med sportsdirektør Carsten V. Jensen om en eventuel forlængelse.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
Alexander Lind blæst bagover
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
FC Midtjylland misser gylden chance
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
EKSKLUSIVT