Der er efterhånden gået seks-en-halv måned siden Martin Vingaard senest var i kamp for FC København. Den stærke midtbanespiller pådrog sig en alvorlig korsbåndsskade, da de danske mestre på udebane spillede uafgjort 0-0 med Chelsea i Champions League-ottededelsfinalernes anden kamp, og siden har han genoptrænet intenst for at komme tilbage på banen. Og genoptræningen har båret frugt. Vingaard nærmer sig et comeback i den hvide trøje.
– Jeg er begyndt at træne mere og mere med, og det indebærer efterhånden næsten fuld træning. Så det er rigtig, rigtig positivt. Jeg kan mærke, at jeg er ved at være tæt på nu, siger FCK-spilleren til tipsbladet.dk.
Martin Vingaards prognose lød på seks måneders pause, og den kommer næppe til at ramme helt skævt. Genoptræningen er nemlig gået præcis som midtbanespilleren håbede på.
– Det er forløbet helt efter planen. Vi har taget det hele i små etaper, men det betyder også, at både knæet og resten af kroppen har det godt nu. Jeg er rigtig glad for, hvor jeg står lige nu, fortæller Vingaard.
Spørgsmålet om, hvornår et comeback står på programmet er imidlertid svært at besvare. Vingaard har trænet mere og mere intensivt i snart et par uger, og indenfor den nærmeste fremtid træner han med i alle øvelser. Derefter handler det udelukkende om at komme i kampform, inden fynboen kan finde vej til Roland Nilssons holdkort for første gang.
– Det er svært at sætte en specifik dato på. Vi har godt nok nogle datoer i hovedet, men dem er jeg lidt forsigtig med at fortælle om, forklarer Vingaard, der ikke regner med at den absolutte topform komme på denne side af nytår.
– Jeg håber, at jeg kommer op og ramme et niveau, hvor jeg spiller med om pladserne hen imod slutningen af efteråret. Men jeg rammer ikke min bedste form før efter jul, men det er trænerteamet også klar over, bedyrer han.
Martin Vingaard har kontraktudløb i FC København til sommer, men på grund af skaden har han endnu ikke besluttet sig for, om han ønsker en ny kontrakt i den danske mesterklub eller nye udfordringer står højere på listen.
– Det har været lidt sat i baggrunden. Alle de der ting tænker jeg over, når jeg går på juleferie. Der har jeg en mase løbeture, hvor jeg kan tænke på det, slutter midtbanespilleren, der endnu ikke har været i dialog med sportsdirektør Carsten V. Jensen om en eventuel forlængelse.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
Arteta er utilfreds med disciplinen
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret