Andreas Maxsø revser Brøndby: Brød vores aftaler

Andreas Maxsø mener ikke, at klubben overholdt de aftaler, som blev indgået, da han kom til klubben.



Den tidligere Brøndby-spiller Andreas Maxsø er ude med riven mod sin gamle klub, hvor han slår fast, at der var aftaler, som blev indgået med klubben, da han ankom i 2019 fra tyske Uerdingen.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.

– Der var nogle aftaler, da jeg skrev under med Brøndby, og de blev desværre ikke overholdt. Da jeg kom gratis til Brøndby, blev vi enige om, at det var to år, og hvis jeg så gjorde mig fortjent til at komme afsted, så ville de ikke sætte en stopper for det, siger han og fortsætter:

– Også i og med, at jeg betalte en pæn sum penge for at komme til Brøndby, så var jeg lidt skuffet over, at aftalen ikke blev overholdt. Igen, sådan er fodbold, og livet går videre, lyder det fra Maxsø.

Han kommer desuden også ind på det kiksede skifte til russiske FK Rostov, som skiftede træner lige midt i, at Maxsø var på vej til klubben. 

– Det kunne være gjort på andre måder, så det var gået lidt hurtigere, og desværre blev det ikke det, fortæller den tidligere Brøndby-anfører.

Derudover peger han også på, at da han endelig kom videre fra klubben og skiftede til Colorado Rapids i vinterens transfervindue, så var det noget, som Brøndby-bestyrelsesformand Jan Bech Andersen var i centrum for i stedet for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Netop Carsten V. Jensen kan dog ikke genkende de anklager, som er fra Maxsø.

– Jeg kommer ikke til at kommentere ret meget på det udover, at vi til punkt og prikke har opfyldt det, som er i de aftaler, der er lavet, siger han.

Når det kommer til om, der er blevet afvist bud, svarer 'CV':

– Det kan da godt være, men så er det fordi, at de ikke har opfyldt de ting, som var i den aftale, som vi har indgået. Så jeg kan bare sige, at alt, hvad vi har foretaget os med Andreas Maxsø, det har været indenfor de regler eller aftaler, som vi har lavet med ham, siger Carsten V. Jensen.

Endvidere afviser han, at han skulle have trukket forhandlinger i langdrag, og at skiftet til Colorado var med Jan Bech Andersen, der tog over.

– Jeg havde ikke nødvendigvis brug for Jans hjælp, men input skal man jo ikke bare afvise, hvis de er gode. Der kan være kontakter og et netværk eller andre ting, der kan bruges. Det er ikke sidste gang, at bestyrelsesformanden er med i en handel. Det kan jeg godt love, forklarer Brøndby-fodbolddirektøren.

Tidligere har Maxsø også kritiseret den måde, som Brøndby har arbejdet på transfermarkedet. Læs mere om det her.





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Nu flytter anfører til Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Av, FCK! Her er de værst af alle

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Presset er på Danmark!

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Alexander Lind blæst bagover

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

– Er der 120 millioner i klubkassen?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Viser målform før vigtig landskamp

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Dansker drillet af Mourinho

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne