Andreas Maxsø revser Brøndby: Brød vores aftaler

Andreas Maxsø mener ikke, at klubben overholdt de aftaler, som blev indgået, da han kom til klubben.



Den tidligere Brøndby-spiller Andreas Maxsø er ude med riven mod sin gamle klub, hvor han slår fast, at der var aftaler, som blev indgået med klubben, da han ankom i 2019 fra tyske Uerdingen.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.

– Der var nogle aftaler, da jeg skrev under med Brøndby, og de blev desværre ikke overholdt. Da jeg kom gratis til Brøndby, blev vi enige om, at det var to år, og hvis jeg så gjorde mig fortjent til at komme afsted, så ville de ikke sætte en stopper for det, siger han og fortsætter:

– Også i og med, at jeg betalte en pæn sum penge for at komme til Brøndby, så var jeg lidt skuffet over, at aftalen ikke blev overholdt. Igen, sådan er fodbold, og livet går videre, lyder det fra Maxsø.

Han kommer desuden også ind på det kiksede skifte til russiske FK Rostov, som skiftede træner lige midt i, at Maxsø var på vej til klubben. 

– Det kunne være gjort på andre måder, så det var gået lidt hurtigere, og desværre blev det ikke det, fortæller den tidligere Brøndby-anfører.

Derudover peger han også på, at da han endelig kom videre fra klubben og skiftede til Colorado Rapids i vinterens transfervindue, så var det noget, som Brøndby-bestyrelsesformand Jan Bech Andersen var i centrum for i stedet for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Netop Carsten V. Jensen kan dog ikke genkende de anklager, som er fra Maxsø.

– Jeg kommer ikke til at kommentere ret meget på det udover, at vi til punkt og prikke har opfyldt det, som er i de aftaler, der er lavet, siger han.

Når det kommer til om, der er blevet afvist bud, svarer 'CV':

– Det kan da godt være, men så er det fordi, at de ikke har opfyldt de ting, som var i den aftale, som vi har indgået. Så jeg kan bare sige, at alt, hvad vi har foretaget os med Andreas Maxsø, det har været indenfor de regler eller aftaler, som vi har lavet med ham, siger Carsten V. Jensen.

Endvidere afviser han, at han skulle have trukket forhandlinger i langdrag, og at skiftet til Colorado var med Jan Bech Andersen, der tog over.

– Jeg havde ikke nødvendigvis brug for Jans hjælp, men input skal man jo ikke bare afvise, hvis de er gode. Der kan være kontakter og et netværk eller andre ting, der kan bruges. Det er ikke sidste gang, at bestyrelsesformanden er med i en handel. Det kan jeg godt love, forklarer Brøndby-fodbolddirektøren.

Tidligere har Maxsø også kritiseret den måde, som Brøndby har arbejdet på transfermarkedet. Læs mere om det her.





Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kan sikre millioner til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Mæhle kan hentes for spotpris

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Erik ten Hag jagter dansker

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Forlader AGF – her er hans nye klub