Den tidligere Brøndby-spiller Andreas Maxsø er ude med riven mod sin gamle klub, hvor han slår fast, at der var aftaler, som blev indgået med klubben, da han ankom i 2019 fra tyske Uerdingen.
Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.
– Der var nogle aftaler, da jeg skrev under med Brøndby, og de blev desværre ikke overholdt. Da jeg kom gratis til Brøndby, blev vi enige om, at det var to år, og hvis jeg så gjorde mig fortjent til at komme afsted, så ville de ikke sætte en stopper for det, siger han og fortsætter:
– Også i og med, at jeg betalte en pæn sum penge for at komme til Brøndby, så var jeg lidt skuffet over, at aftalen ikke blev overholdt. Igen, sådan er fodbold, og livet går videre, lyder det fra Maxsø.
Han kommer desuden også ind på det kiksede skifte til russiske FK Rostov, som skiftede træner lige midt i, at Maxsø var på vej til klubben.
– Det kunne være gjort på andre måder, så det var gået lidt hurtigere, og desværre blev det ikke det, fortæller den tidligere Brøndby-anfører.
Derudover peger han også på, at da han endelig kom videre fra klubben og skiftede til Colorado Rapids i vinterens transfervindue, så var det noget, som Brøndby-bestyrelsesformand Jan Bech Andersen var i centrum for i stedet for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Netop Carsten V. Jensen kan dog ikke genkende de anklager, som er fra Maxsø.
– Jeg kommer ikke til at kommentere ret meget på det udover, at vi til punkt og prikke har opfyldt det, som er i de aftaler, der er lavet, siger han.
Når det kommer til om, der er blevet afvist bud, svarer 'CV':
– Det kan da godt være, men så er det fordi, at de ikke har opfyldt de ting, som var i den aftale, som vi har indgået. Så jeg kan bare sige, at alt, hvad vi har foretaget os med Andreas Maxsø, det har været indenfor de regler eller aftaler, som vi har lavet med ham, siger Carsten V. Jensen.
Endvidere afviser han, at han skulle have trukket forhandlinger i langdrag, og at skiftet til Colorado var med Jan Bech Andersen, der tog over.
– Jeg havde ikke nødvendigvis brug for Jans hjælp, men input skal man jo ikke bare afvise, hvis de er gode. Der kan være kontakter og et netværk eller andre ting, der kan bruges. Det er ikke sidste gang, at bestyrelsesformanden er med i en handel. Det kan jeg godt love, forklarer Brøndby-fodbolddirektøren.
Tidligere har Maxsø også kritiseret den måde, som Brøndby har arbejdet på transfermarkedet. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
INTERVIEW
Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADETS DOM