Andreas Maxsø revser Brøndby: Brød vores aftaler

Andreas Maxsø mener ikke, at klubben overholdt de aftaler, som blev indgået, da han kom til klubben.



Den tidligere Brøndby-spiller Andreas Maxsø er ude med riven mod sin gamle klub, hvor han slår fast, at der var aftaler, som blev indgået med klubben, da han ankom i 2019 fra tyske Uerdingen.

Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.

– Der var nogle aftaler, da jeg skrev under med Brøndby, og de blev desværre ikke overholdt. Da jeg kom gratis til Brøndby, blev vi enige om, at det var to år, og hvis jeg så gjorde mig fortjent til at komme afsted, så ville de ikke sætte en stopper for det, siger han og fortsætter:

– Også i og med, at jeg betalte en pæn sum penge for at komme til Brøndby, så var jeg lidt skuffet over, at aftalen ikke blev overholdt. Igen, sådan er fodbold, og livet går videre, lyder det fra Maxsø.

Han kommer desuden også ind på det kiksede skifte til russiske FK Rostov, som skiftede træner lige midt i, at Maxsø var på vej til klubben. 

– Det kunne være gjort på andre måder, så det var gået lidt hurtigere, og desværre blev det ikke det, fortæller den tidligere Brøndby-anfører.

Derudover peger han også på, at da han endelig kom videre fra klubben og skiftede til Colorado Rapids i vinterens transfervindue, så var det noget, som Brøndby-bestyrelsesformand Jan Bech Andersen var i centrum for i stedet for fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Netop Carsten V. Jensen kan dog ikke genkende de anklager, som er fra Maxsø.

– Jeg kommer ikke til at kommentere ret meget på det udover, at vi til punkt og prikke har opfyldt det, som er i de aftaler, der er lavet, siger han.

Når det kommer til om, der er blevet afvist bud, svarer 'CV':

– Det kan da godt være, men så er det fordi, at de ikke har opfyldt de ting, som var i den aftale, som vi har indgået. Så jeg kan bare sige, at alt, hvad vi har foretaget os med Andreas Maxsø, det har været indenfor de regler eller aftaler, som vi har lavet med ham, siger Carsten V. Jensen.

Endvidere afviser han, at han skulle have trukket forhandlinger i langdrag, og at skiftet til Colorado var med Jan Bech Andersen, der tog over.

– Jeg havde ikke nødvendigvis brug for Jans hjælp, men input skal man jo ikke bare afvise, hvis de er gode. Der kan være kontakter og et netværk eller andre ting, der kan bruges. Det er ikke sidste gang, at bestyrelsesformanden er med i en handel. Det kan jeg godt love, forklarer Brøndby-fodbolddirektøren.

Tidligere har Maxsø også kritiseret den måde, som Brøndby har arbejdet på transfermarkedet. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Han er på vej væk fra AGF

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Forlader AGF – lægetjek booket

Klart svar om Tonni Adamsen

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Afviser kæmpebud



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Per Frimann hylder Brøndby

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Jakub Trefil skifter til Danmark

Topscorer kritiserer Silkeborg

Det kan ske mandag i FC København

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Londonderby med mål

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Til lægetjek i Superliga-klub