Kampen om de to oprykningspladser i Superligaen begynder fredag, når 1. division skydes i gang med tre kampe.
Hos sidste års nummer seks, HB Køge, der åbner fredag på udebane mod AC Horsens, er der ambitioner om Superliga inden for tre år.
Men en oprykning allerede i år er ikke kravet for den nye trænerduo, de tidligere landsholdsspillere Daniel Agger og Lars Jacobsen.
I stedet er målet at bide sig fast i toppen af rækken, lyder det fra Per Rud, HB Køges direktør.
– Vi skal nå i top seks – det er helt sikkert. Og i top seks skal vi kunne spille med i år, for det kunne vi ikke sidste år, siger Per Rud.
– Vi er sikre på, at vi nok skal have et bedre hold i år. Vi har skiftet ret meget ud – mere end nogensinde i klubbens historie, som jeg husker det. Vi har stadig mange tilbage, der starter inde, men vi har skiftet meget af bredden ud.
HB Køge endte klart sidst i oprykningsspillet sidste sæson, som de seks bedste i rækken går videre til, når alle tolv hold har mødt hinanden to gange.
Der er stadig tålmodighed i forhold til ambitionerne om Superliga.
– Der er ingen tvivl om, at vi vil i Superligaen. Og vi er rigtig godt på vej, for vi løfter os markant. Vi tror på, at vi er i stand til at komme derop og være en kontinuerlig del af Superligaen. Vi står bare ikke og banker nogen i hovedet og siger, at det skal være i år.
– Vi har givet det nye trænerteam tre år til at lykkes med det, samtidig med at vi udvikler vores stadionområde her i Køge og får det hele med, siger Per Rud.
Med amerikanske ejere i ryggen og tilføjelser som det nye trænerteam og den tidligere landsholdsspiller Mike Jensen har klubben også fået større armbevægelser.
– De (ejerne, red.) har flyttet vores mindset, og vi er blevet lidt mere vovet. Vi kan gå fra at være den grå mus og blive mere interessante og en klub, som folk taler om.
– Der er ingen tvivl om, at Mike og trænerteamet har givet noget opmærksomhed. Det har helt sikkert været positivt for klubben, men i sidste ende handler det om at vinde nogle kampe.
– Men i første omgang har vi fået skabt noget opmærksomhed, og det synes vores partnere og fans er rigtig godt.
Af nye spillernavne i HB Køge-truppen til sæsonen er blandt andre den tidligere Liverpool-spiller Jon Flanagan samt Mathias Nielsen, der er kommet til fra Randers FC.
Klubben må dog fra start undvære de to rutinerede profiler Eddi Gomes og Lasse Petry, der begge er ude med længerevarende skader.
/ritzau/
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
TOPNYHED
FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
