Kampen om de to oprykningspladser i Superligaen begynder fredag, når 1. division skydes i gang med tre kampe.
Hos sidste års nummer seks, HB Køge, der åbner fredag på udebane mod AC Horsens, er der ambitioner om Superliga inden for tre år.
Men en oprykning allerede i år er ikke kravet for den nye trænerduo, de tidligere landsholdsspillere Daniel Agger og Lars Jacobsen.
I stedet er målet at bide sig fast i toppen af rækken, lyder det fra Per Rud, HB Køges direktør.
– Vi skal nå i top seks – det er helt sikkert. Og i top seks skal vi kunne spille med i år, for det kunne vi ikke sidste år, siger Per Rud.
– Vi er sikre på, at vi nok skal have et bedre hold i år. Vi har skiftet ret meget ud – mere end nogensinde i klubbens historie, som jeg husker det. Vi har stadig mange tilbage, der starter inde, men vi har skiftet meget af bredden ud.
HB Køge endte klart sidst i oprykningsspillet sidste sæson, som de seks bedste i rækken går videre til, når alle tolv hold har mødt hinanden to gange.
Der er stadig tålmodighed i forhold til ambitionerne om Superliga.
– Der er ingen tvivl om, at vi vil i Superligaen. Og vi er rigtig godt på vej, for vi løfter os markant. Vi tror på, at vi er i stand til at komme derop og være en kontinuerlig del af Superligaen. Vi står bare ikke og banker nogen i hovedet og siger, at det skal være i år.
– Vi har givet det nye trænerteam tre år til at lykkes med det, samtidig med at vi udvikler vores stadionområde her i Køge og får det hele med, siger Per Rud.
Med amerikanske ejere i ryggen og tilføjelser som det nye trænerteam og den tidligere landsholdsspiller Mike Jensen har klubben også fået større armbevægelser.
– De (ejerne, red.) har flyttet vores mindset, og vi er blevet lidt mere vovet. Vi kan gå fra at være den grå mus og blive mere interessante og en klub, som folk taler om.
– Der er ingen tvivl om, at Mike og trænerteamet har givet noget opmærksomhed. Det har helt sikkert været positivt for klubben, men i sidste ende handler det om at vinde nogle kampe.
– Men i første omgang har vi fået skabt noget opmærksomhed, og det synes vores partnere og fans er rigtig godt.
Af nye spillernavne i HB Køge-truppen til sæsonen er blandt andre den tidligere Liverpool-spiller Jon Flanagan samt Mathias Nielsen, der er kommet til fra Randers FC.
Klubben må dog fra start undvære de to rutinerede profiler Eddi Gomes og Lasse Petry, der begge er ude med længerevarende skader.
/ritzau/
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
– Den her sidder dybt i sjælen
AGF tilbage på førstepladsen
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Lyngby går alene i front
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Thomas Frank taler inden derby
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
– Korthuset er væltet
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
DBU går på jagt efter fans bag banner
NYHEDER
