Kampen om de to oprykningspladser i Superligaen begynder fredag, når 1. division skydes i gang med tre kampe.
Hos sidste års nummer seks, HB Køge, der åbner fredag på udebane mod AC Horsens, er der ambitioner om Superliga inden for tre år.
Men en oprykning allerede i år er ikke kravet for den nye trænerduo, de tidligere landsholdsspillere Daniel Agger og Lars Jacobsen.
I stedet er målet at bide sig fast i toppen af rækken, lyder det fra Per Rud, HB Køges direktør.
– Vi skal nå i top seks – det er helt sikkert. Og i top seks skal vi kunne spille med i år, for det kunne vi ikke sidste år, siger Per Rud.
– Vi er sikre på, at vi nok skal have et bedre hold i år. Vi har skiftet ret meget ud – mere end nogensinde i klubbens historie, som jeg husker det. Vi har stadig mange tilbage, der starter inde, men vi har skiftet meget af bredden ud.
HB Køge endte klart sidst i oprykningsspillet sidste sæson, som de seks bedste i rækken går videre til, når alle tolv hold har mødt hinanden to gange.
Der er stadig tålmodighed i forhold til ambitionerne om Superliga.
– Der er ingen tvivl om, at vi vil i Superligaen. Og vi er rigtig godt på vej, for vi løfter os markant. Vi tror på, at vi er i stand til at komme derop og være en kontinuerlig del af Superligaen. Vi står bare ikke og banker nogen i hovedet og siger, at det skal være i år.
– Vi har givet det nye trænerteam tre år til at lykkes med det, samtidig med at vi udvikler vores stadionområde her i Køge og får det hele med, siger Per Rud.
Med amerikanske ejere i ryggen og tilføjelser som det nye trænerteam og den tidligere landsholdsspiller Mike Jensen har klubben også fået større armbevægelser.
– De (ejerne, red.) har flyttet vores mindset, og vi er blevet lidt mere vovet. Vi kan gå fra at være den grå mus og blive mere interessante og en klub, som folk taler om.
– Der er ingen tvivl om, at Mike og trænerteamet har givet noget opmærksomhed. Det har helt sikkert været positivt for klubben, men i sidste ende handler det om at vinde nogle kampe.
– Men i første omgang har vi fået skabt noget opmærksomhed, og det synes vores partnere og fans er rigtig godt.
Af nye spillernavne i HB Køge-truppen til sæsonen er blandt andre den tidligere Liverpool-spiller Jon Flanagan samt Mathias Nielsen, der er kommet til fra Randers FC.
Klubben må dog fra start undvære de to rutinerede profiler Eddi Gomes og Lasse Petry, der begge er ude med længerevarende skader.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TRANSFER
– Han virker frustreret!
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Stjernetransfer på plads alligevel
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
NYHEDER
‘De er tilbage’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
