Køge vil i Superligaen: Vi er blevet mere vovede

HB Køge satser på Superliga inden tre år. Men først venter en sæson, hvor top seks er målsætningen.



Kampen om de to oprykningspladser i Superligaen begynder fredag, når 1. division skydes i gang med tre kampe.

Hos sidste års nummer seks, HB Køge, der åbner fredag på udebane mod AC Horsens, er der ambitioner om Superliga inden for tre år.

Men en oprykning allerede i år er ikke kravet for den nye trænerduo, de tidligere landsholdsspillere Daniel Agger og Lars Jacobsen.

I stedet er målet at bide sig fast i toppen af rækken, lyder det fra Per Rud, HB Køges direktør.

– Vi skal nå i top seks – det er helt sikkert. Og i top seks skal vi kunne spille med i år, for det kunne vi ikke sidste år, siger Per Rud.

– Vi er sikre på, at vi nok skal have et bedre hold i år. Vi har skiftet ret meget ud – mere end nogensinde i klubbens historie, som jeg husker det. Vi har stadig mange tilbage, der starter inde, men vi har skiftet meget af bredden ud.

HB Køge endte klart sidst i oprykningsspillet sidste sæson, som de seks bedste i rækken går videre til, når alle tolv hold har mødt hinanden to gange.

Der er stadig tålmodighed i forhold til ambitionerne om Superliga.

– Der er ingen tvivl om, at vi vil i Superligaen. Og vi er rigtig godt på vej, for vi løfter os markant. Vi tror på, at vi er i stand til at komme derop og være en kontinuerlig del af Superligaen. Vi står bare ikke og banker nogen i hovedet og siger, at det skal være i år.

– Vi har givet det nye trænerteam tre år til at lykkes med det, samtidig med at vi udvikler vores stadionområde her i Køge og får det hele med, siger Per Rud.

Med amerikanske ejere i ryggen og tilføjelser som det nye trænerteam og den tidligere landsholdsspiller Mike Jensen har klubben også fået større armbevægelser.

– De (ejerne, red.) har flyttet vores mindset, og vi er blevet lidt mere vovet. Vi kan gå fra at være den grå mus og blive mere interessante og en klub, som folk taler om.

– Der er ingen tvivl om, at Mike og trænerteamet har givet noget opmærksomhed. Det har helt sikkert været positivt for klubben, men i sidste ende handler det om at vinde nogle kampe.

– Men i første omgang har vi fået skabt noget opmærksomhed, og det synes vores partnere og fans er rigtig godt.

Af nye spillernavne i HB Køge-truppen til sæsonen er blandt andre den tidligere Liverpool-spiller Jon Flanagan samt Mathias Nielsen, der er kommet til fra Randers FC.

Klubben må dog fra start undvære de to rutinerede profiler Eddi Gomes og Lasse Petry, der begge er ude med længerevarende skader.

/ritzau/





AGF-fans raser over Superliga-klub




LIVE

LIVE: Drømmedebut af Brøndby-flop

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

United overvejer disse fem managers

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Liverpool – Tottenham



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

OB – FC København

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Peter Kjær: Her er min bekymring

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

FCK-boss melder klar målsætning ud

AaB-krisen fortsætter

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil