Mandag den 14. september var der 7.547 tilskuere til AGF’s 4-2-sejr over Vejle. Det var den sjette og sidste kamp i åbningsrunden, og dermed nåede Superligaen over 24.000 tilskuere i den første runde i den nye liga med 12 klubber.
Derefter måtte der maksimalt komme 500 personer på stadion – i øjeblikket er der fuldstændig lukket for tilskuere.
Dansk fodbold savner besøg på lægterne, men det er umuligt at sige, hvornår coronasituationen er så meget under kontrol, at der igen kan lukkes tilskuere ind på stadion. Derfor gør Divisionsforeningen klar til at rulle et forsøg ud.
Forsøget – som er blevet til i samarbejde med Dansk Erhverv og Horesta – vil teste effekten af at samle mange tusinde tilskuere og sortere smittede fra via kviktests og efterfølgende tests en uges tid senere. 30.000 skal efter planen indgå i forsøget.
Divisionsforeningen håber dog, at man allerede om en uges tid kan åbne for et begrænset antal tilskuere.
– Med lidt held får vi fra 1. marts igen lov at have 500 personer på stadion, og derfra afhænger meget jo af, hvordan situationen udvikler sig. Det kan være, det bliver relevant at benytte mundbind og kviktests for at få tilskuere på stadion. Og så har vi jo det her forsøg med de 30.000 tilskuere ved siden af. Vi har en god dialog om forsøget, men der ud over er det ikke mange løsninger, der bliver diskuteret, siger Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, til Tipsbladet.
Du kan læse mere om tilskuerforsøget i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen får du også et stort interview med Ebbe Sand om den kritiske situation i Schalke 04, et fokus på Thomas Tuchel og Chelsea – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
