AC Milan har gjort alvor af deres flirt med Raphael Onyedika.
I hvert fald ifølge den italienske transferguru Gianluca Di Marzio, der på sin hjemmeside skriver, at AC Milan har sendt et bud afsted til FC Midtjylland på midtbanespilleren.
Buddet lyder på knap 30 millioner kroner, og derudover indeholder det også flere bonusser. Ifølge mediet er der dog et stykke vej, før en aftale kan komme på plads.
Italienske medier har således tidligere skrevet, at FC Midtjylland skulle være villige til at sælge Raphael Onyedika for 52 millioner kroner.
Gianluca Di Marzio nævner dog en salgspris på knap 75 millioner kroner, hvilket Gazetta dello Sport også gjorde, da interessen fra AC Milan første gang blev nævnt i den italienske presse.
AC Milan har i lang tid haft et godt øje til Raphael Onyedika. Til at starte med var han et af fire navne, som sportsdirektør Paolo Maldini havde udset sig til milanesernes midtbane. Senere kom det frem, at nigerianeren er AC Milans førsteprioritet.
Selvom buddet fra de italienske mestre er markant lavere, end det FCM forlanger for deres profil, så skriver det italienske medie alligevel, at AC Milan har en klar ambition om at hente 21-årige Raphael Onyedika denne sommer.
Lykkes den mission så vil det være en helt vild karrierevej, som midtbanespilleren har taget. Det er kun lidt over et år siden, at han forlod FC Fredericia, som han var udlejet til fra FCM.
I sidste sæson udviklede han sig dog til en af FC Midtjyllands største profiler, hvor han noterede sig for 48 kampe og fire mål. I denne sæson har han optrådt otte gange. Kontrakten med FCM løber frem til sommeren 2026.
Raphael Onyedika er ikke den eneste spiller i Superligaen, som AC Milan er ude efter. Læs mere om deres danske angriberjagt HER.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
