Medie: AC Milan sender stort millionbud til FCM

AC Milan har i flere uger haft et godt øje til Raphael Onyedika, og nu har de tilsyneladende gjort alvor af flirten.



AC Milan har gjort alvor af deres flirt med Raphael Onyedika.

I hvert fald ifølge den italienske transferguru Gianluca Di Marzio, der på sin hjemmeside skriver, at AC Milan har sendt et bud afsted til FC Midtjylland på midtbanespilleren.

Buddet lyder på knap 30 millioner kroner, og derudover indeholder det også flere bonusser. Ifølge mediet er der dog et stykke vej, før en aftale kan komme på plads.

Italienske medier har således tidligere skrevet, at FC Midtjylland skulle være villige til at sælge Raphael Onyedika for 52 millioner kroner.

Gianluca Di Marzio nævner dog en salgspris på knap 75 millioner kroner, hvilket Gazetta dello Sport også gjorde, da interessen fra AC Milan første gang blev nævnt i den italienske presse.

AC Milan har i lang tid haft et godt øje til Raphael Onyedika. Til at starte med var han et af fire navne, som sportsdirektør Paolo Maldini havde udset sig til milanesernes midtbane. Senere kom det frem, at nigerianeren er AC Milans førsteprioritet.

Selvom buddet fra de italienske mestre er markant lavere, end det FCM forlanger for deres profil, så skriver det italienske medie alligevel, at AC Milan har en klar ambition om at hente 21-årige Raphael Onyedika denne sommer.

Lykkes den mission så vil det være en helt vild karrierevej, som midtbanespilleren har taget. Det er kun lidt over et år siden, at han forlod FC Fredericia, som han var udlejet til fra FCM.

I sidste sæson udviklede han sig dog til en af FC Midtjyllands største profiler, hvor han noterede sig for 48 kampe og fire mål. I denne sæson har han optrådt otte gange. Kontrakten med FCM løber frem til sommeren 2026.

Raphael Onyedika er ikke den eneste spiller i Superligaen, som AC Milan er ude efter. Læs mere om deres danske angriberjagt HER.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Dansker på blokken i ny storklub

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Portugal – Spanien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mexico – England

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

“Du er en fucking maskine!”

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Her er 1/8-finalerne ved VM

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Skyder stor FCM-historie ned