Medie: AC Milan sender stort millionbud til FCM

AC Milan har i flere uger haft et godt øje til Raphael Onyedika, og nu har de tilsyneladende gjort alvor af flirten.



AC Milan har gjort alvor af deres flirt med Raphael Onyedika.

I hvert fald ifølge den italienske transferguru Gianluca Di Marzio, der på sin hjemmeside skriver, at AC Milan har sendt et bud afsted til FC Midtjylland på midtbanespilleren.

Buddet lyder på knap 30 millioner kroner, og derudover indeholder det også flere bonusser. Ifølge mediet er der dog et stykke vej, før en aftale kan komme på plads.

Italienske medier har således tidligere skrevet, at FC Midtjylland skulle være villige til at sælge Raphael Onyedika for 52 millioner kroner.

Gianluca Di Marzio nævner dog en salgspris på knap 75 millioner kroner, hvilket Gazetta dello Sport også gjorde, da interessen fra AC Milan første gang blev nævnt i den italienske presse.

AC Milan har i lang tid haft et godt øje til Raphael Onyedika. Til at starte med var han et af fire navne, som sportsdirektør Paolo Maldini havde udset sig til milanesernes midtbane. Senere kom det frem, at nigerianeren er AC Milans førsteprioritet.

Selvom buddet fra de italienske mestre er markant lavere, end det FCM forlanger for deres profil, så skriver det italienske medie alligevel, at AC Milan har en klar ambition om at hente 21-årige Raphael Onyedika denne sommer.

Lykkes den mission så vil det være en helt vild karrierevej, som midtbanespilleren har taget. Det er kun lidt over et år siden, at han forlod FC Fredericia, som han var udlejet til fra FCM.

I sidste sæson udviklede han sig dog til en af FC Midtjyllands største profiler, hvor han noterede sig for 48 kampe og fire mål. I denne sæson har han optrådt otte gange. Kontrakten med FCM løber frem til sommeren 2026.

Raphael Onyedika er ikke den eneste spiller i Superligaen, som AC Milan er ude efter. Læs mere om deres danske angriberjagt HER.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Monsterbud på vej

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører: Dolberg sat til salg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører dansk toptræners millionløn

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden