Medie: AC Milan sender stort millionbud til FCM

AC Milan har i flere uger haft et godt øje til Raphael Onyedika, og nu har de tilsyneladende gjort alvor af flirten.



AC Milan har gjort alvor af deres flirt med Raphael Onyedika.

I hvert fald ifølge den italienske transferguru Gianluca Di Marzio, der på sin hjemmeside skriver, at AC Milan har sendt et bud afsted til FC Midtjylland på midtbanespilleren.

Buddet lyder på knap 30 millioner kroner, og derudover indeholder det også flere bonusser. Ifølge mediet er der dog et stykke vej, før en aftale kan komme på plads.

Italienske medier har således tidligere skrevet, at FC Midtjylland skulle være villige til at sælge Raphael Onyedika for 52 millioner kroner.

Gianluca Di Marzio nævner dog en salgspris på knap 75 millioner kroner, hvilket Gazetta dello Sport også gjorde, da interessen fra AC Milan første gang blev nævnt i den italienske presse.

AC Milan har i lang tid haft et godt øje til Raphael Onyedika. Til at starte med var han et af fire navne, som sportsdirektør Paolo Maldini havde udset sig til milanesernes midtbane. Senere kom det frem, at nigerianeren er AC Milans førsteprioritet.

Selvom buddet fra de italienske mestre er markant lavere, end det FCM forlanger for deres profil, så skriver det italienske medie alligevel, at AC Milan har en klar ambition om at hente 21-årige Raphael Onyedika denne sommer.

Lykkes den mission så vil det være en helt vild karrierevej, som midtbanespilleren har taget. Det er kun lidt over et år siden, at han forlod FC Fredericia, som han var udlejet til fra FCM.

I sidste sæson udviklede han sig dog til en af FC Midtjyllands største profiler, hvor han noterede sig for 48 kampe og fire mål. I denne sæson har han optrådt otte gange. Kontrakten med FCM løber frem til sommeren 2026.

Raphael Onyedika er ikke den eneste spiller i Superligaen, som AC Milan er ude efter. Læs mere om deres danske angriberjagt HER.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

AC Milan kigger på dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Brian Riemer peger på tre årsager

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Braithwaite del af stor transferplan

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’