Medie: AC Milans førsteprioritet er i Superligaen

Paolo Maldini har lavet en ønskeliste på fire navne til klubbens midtbane, men nu skulle et af dem være af højere prioritet end de andre, og han spiller i FC Midtjylland.



FC Midtjylland har stolte traditioner med at udvikle midtbaneprofiler, som senere kommer til at indkassere store millionbeløb til klubben.

Frank Onyeka og Jens-Lys Cajuste er to af dem, og nu kan Raphael Onyedika meget vel blive den næste. For ganske nyligt kom det frem, at AC Milan har nigerianeren som det ene af fire navne, som de overvejer til deres midtbane.

Nu er det så kommet frem, at FC Midtjylland-krigeren er øverst på sportsdirektør, Paolo Maldinis, ønskeliste. Det er kilder tæt på lokalmediet Milan News, der bringer nyheden om, at han er deres førsteprioritet.

Ibrahima Sissoko fra Strasbourg, Adrien Tameze fra Hellas Verona, og Jean Onana fra Bordeaux er de tre andre navne, som også står på blokken hos AC Milan, men de skulle være markant koldere end Onyedikas.

AC Milan mistede ved kontraktudløb Frank Kessié, og nu kan hans afløser måske findes i Superligaen. Det kræver dog, at de italienske mestre kommer med et bud, hvilket ikke er tilfældet endnu.

Her vil FC Midtjylland angiveligt tage sig godt betalt.. Søndag skrev den store italienske sportsavis Gazzetta dello Sport, at der skal 75 millioner kroner til for at kunne hente ham.

Raphael Onyedika spillede hele sidste sæson i FC Midtjylland, hvor han udviklede sig til en af holdets bærende profiler. Han har spillet over 50 kampe for klubben.

FC Midtjylland og Raphael Onyedika har papirer på hinanden frem til sommeren 2026. Tirsdag skal han og resten af FCM-truppen på en hård opgave mod Benfica, der vandt det første opgør med 4-1.

Her sad Onyedika ude med en skade, men han var med i fredagens skuffende 3-3-kamp mod Lyngby BK.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De vil ansætte Guardiola som landstræner

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

‘Det er jeg træt af’

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

England – Argentina

Melder ud om Mbappé

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys