FC Midtjylland har stolte traditioner med at udvikle midtbaneprofiler, som senere kommer til at indkassere store millionbeløb til klubben.
Frank Onyeka og Jens-Lys Cajuste er to af dem, og nu kan Raphael Onyedika meget vel blive den næste. For ganske nyligt kom det frem, at AC Milan har nigerianeren som det ene af fire navne, som de overvejer til deres midtbane.
Nu er det så kommet frem, at FC Midtjylland-krigeren er øverst på sportsdirektør, Paolo Maldinis, ønskeliste. Det er kilder tæt på lokalmediet Milan News, der bringer nyheden om, at han er deres førsteprioritet.
Ibrahima Sissoko fra Strasbourg, Adrien Tameze fra Hellas Verona, og Jean Onana fra Bordeaux er de tre andre navne, som også står på blokken hos AC Milan, men de skulle være markant koldere end Onyedikas.
AC Milan mistede ved kontraktudløb Frank Kessié, og nu kan hans afløser måske findes i Superligaen. Det kræver dog, at de italienske mestre kommer med et bud, hvilket ikke er tilfældet endnu.
Her vil FC Midtjylland angiveligt tage sig godt betalt.. Søndag skrev den store italienske sportsavis Gazzetta dello Sport, at der skal 75 millioner kroner til for at kunne hente ham.
Raphael Onyedika spillede hele sidste sæson i FC Midtjylland, hvor han udviklede sig til en af holdets bærende profiler. Han har spillet over 50 kampe for klubben.
FC Midtjylland og Raphael Onyedika har papirer på hinanden frem til sommeren 2026. Tirsdag skal han og resten af FCM-truppen på en hård opgave mod Benfica, der vandt det første opgør med 4-1.
Her sad Onyedika ude med en skade, men han var med i fredagens skuffende 3-3-kamp mod Lyngby BK.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
AGF sluttede af med et brag
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
