Et heldigt australsk landshold holder skæbnen i egne hænder forud for Danmarks D-dag.
Sådan lyder vurderingen af spændingsforholdet inden Danmark møder Australien ved VM i Qatar fra det australske medie ABC News.
Kampen kan – set med australske øjne – enten blive “enden på noget specielt, eller blot starten”, skriver mediet.
Her støder de to nationer sammen i den sidste gruppekamp i gruppe D. Og som ABC News’ vurdering afspejler, har Danmark mest på spil.
Danskerne har brug for en sejr for at kunne klare det videre fra gruppespillet, mens australierne kan nøjes med uafgjort – medmindre Tunesien slår de forsvarende franske verdensmestre.
Og den australske landstræner Graham Arnold sigter efter at “give australierne smil på læberne”, skriver nyhedsbureauet dpa. Træneren lægger vægt på, at fodbold langt fra er den mest populære sport i landet, hvor især cricket og rugby dominerer.
Australierne er da også kun én enkelt gang gået videre fra gruppespillet ved et VM. Det skete i 2006. Derfor vil australsk avancement kunne løfte sporten i Australien, lyder det fra både spillere og trænere.
– Det er kæmpestort for sporten. Jeg ved ikke, hvor stort et indtryk det vil gøre på små børn, men når de ser det på tv og ser, hvor stort VM er, beslutter de sig måske for at spille fodbold i stedet for, lad os sige AFL (australsk fodbold, red), siger Mathew Leckie, midtbanespiller på det australske landshold.
Selv om det australske hold efter alt at dømme kan nøjes med uafgjort, spiller de for sejr, understreger landstræner Graham Arnold.
Han tager dog intet for givet.
– De (Danmark, red.) har været et europæisk tophold længe. Vi kan kun bekymre os så meget om dem, fokus bliver nødt til at være på os selv. De kan spille to systemer, 3-4-3 eller 4-3-3, så vi bliver nødt til at være klar til dem taktisk, siger Graham Arnold.
Sejren over Tunesien lørdag var Australiens første ved et VM i 12 år. Den antændte en snert af fodboldeufori i landet. Holdet er dog stadigvæk underdogs, lyder dommen det fra avisen The Guardians australske redaktion. Dog ikke helt så meget som ved turneringens start.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Messi sætter ord på vildt drama
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
