Et heldigt australsk landshold holder skæbnen i egne hænder forud for Danmarks D-dag.
Sådan lyder vurderingen af spændingsforholdet inden Danmark møder Australien ved VM i Qatar fra det australske medie ABC News.
Kampen kan – set med australske øjne – enten blive “enden på noget specielt, eller blot starten”, skriver mediet.
Her støder de to nationer sammen i den sidste gruppekamp i gruppe D. Og som ABC News’ vurdering afspejler, har Danmark mest på spil.
Danskerne har brug for en sejr for at kunne klare det videre fra gruppespillet, mens australierne kan nøjes med uafgjort – medmindre Tunesien slår de forsvarende franske verdensmestre.
Og den australske landstræner Graham Arnold sigter efter at “give australierne smil på læberne”, skriver nyhedsbureauet dpa. Træneren lægger vægt på, at fodbold langt fra er den mest populære sport i landet, hvor især cricket og rugby dominerer.
Australierne er da også kun én enkelt gang gået videre fra gruppespillet ved et VM. Det skete i 2006. Derfor vil australsk avancement kunne løfte sporten i Australien, lyder det fra både spillere og trænere.
– Det er kæmpestort for sporten. Jeg ved ikke, hvor stort et indtryk det vil gøre på små børn, men når de ser det på tv og ser, hvor stort VM er, beslutter de sig måske for at spille fodbold i stedet for, lad os sige AFL (australsk fodbold, red), siger Mathew Leckie, midtbanespiller på det australske landshold.
Selv om det australske hold efter alt at dømme kan nøjes med uafgjort, spiller de for sejr, understreger landstræner Graham Arnold.
Han tager dog intet for givet.
– De (Danmark, red.) har været et europæisk tophold længe. Vi kan kun bekymre os så meget om dem, fokus bliver nødt til at være på os selv. De kan spille to systemer, 3-4-3 eller 4-3-3, så vi bliver nødt til at være klar til dem taktisk, siger Graham Arnold.
Sejren over Tunesien lørdag var Australiens første ved et VM i 12 år. Den antændte en snert af fodboldeufori i landet. Holdet er dog stadigvæk underdogs, lyder dommen det fra avisen The Guardians australske redaktion. Dog ikke helt så meget som ved turneringens start.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Paraguay – Australien
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
OPTAKT
Tunesien – Holland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
