Jubler før Danmark-møde: Kæmpestort for sporten

Australiens landshold håber på at komme videre fra gruppespillet ved VM. Sidst det skete var i 2006.



Et heldigt australsk landshold holder skæbnen i egne hænder forud for Danmarks D-dag.

Sådan lyder vurderingen af spændingsforholdet inden Danmark møder Australien ved VM i Qatar fra det australske medie ABC News.

Kampen kan – set med australske øjne – enten blive “enden på noget specielt, eller blot starten”, skriver mediet.

Her støder de to nationer sammen i den sidste gruppekamp i gruppe D. Og som ABC News’ vurdering afspejler, har Danmark mest på spil.

Danskerne har brug for en sejr for at kunne klare det videre fra gruppespillet, mens australierne kan nøjes med uafgjort – medmindre Tunesien slår de forsvarende franske verdensmestre.

Og den australske landstræner Graham Arnold sigter efter at “give australierne smil på læberne”, skriver nyhedsbureauet dpa. Træneren lægger vægt på, at fodbold langt fra er den mest populære sport i landet, hvor især cricket og rugby dominerer.

Australierne er da også kun én enkelt gang gået videre fra gruppespillet ved et VM. Det skete i 2006. Derfor vil australsk avancement kunne løfte sporten i Australien, lyder det fra både spillere og trænere.

– Det er kæmpestort for sporten. Jeg ved ikke, hvor stort et indtryk det vil gøre på små børn, men når de ser det på tv og ser, hvor stort VM er, beslutter de sig måske for at spille fodbold i stedet for, lad os sige AFL (australsk fodbold, red), siger Mathew Leckie, midtbanespiller på det australske landshold.

Selv om det australske hold efter alt at dømme kan nøjes med uafgjort, spiller de for sejr, understreger landstræner Graham Arnold.

Han tager dog intet for givet.

– De (Danmark, red.) har været et europæisk tophold længe. Vi kan kun bekymre os så meget om dem, fokus bliver nødt til at være på os selv. De kan spille to systemer, 3-4-3 eller 4-3-3, så vi bliver nødt til at være klar til dem taktisk, siger Graham Arnold.

Sejren over Tunesien lørdag var Australiens første ved et VM i 12 år. Den antændte en snert af fodboldeufori i landet. Holdet er dog stadigvæk underdogs, lyder dommen det fra avisen The Guardians australske redaktion. Dog ikke helt så meget som ved turneringens start.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forhandler med storklub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Liverpool – Brentford

Her er FC Københavns vej i Europa