Jubler før Danmark-møde: Kæmpestort for sporten

Australiens landshold håber på at komme videre fra gruppespillet ved VM. Sidst det skete var i 2006.



Et heldigt australsk landshold holder skæbnen i egne hænder forud for Danmarks D-dag.

Sådan lyder vurderingen af spændingsforholdet inden Danmark møder Australien ved VM i Qatar fra det australske medie ABC News.

Kampen kan – set med australske øjne – enten blive “enden på noget specielt, eller blot starten”, skriver mediet.

Her støder de to nationer sammen i den sidste gruppekamp i gruppe D. Og som ABC News’ vurdering afspejler, har Danmark mest på spil.

Danskerne har brug for en sejr for at kunne klare det videre fra gruppespillet, mens australierne kan nøjes med uafgjort – medmindre Tunesien slår de forsvarende franske verdensmestre.

Og den australske landstræner Graham Arnold sigter efter at “give australierne smil på læberne”, skriver nyhedsbureauet dpa. Træneren lægger vægt på, at fodbold langt fra er den mest populære sport i landet, hvor især cricket og rugby dominerer.

Australierne er da også kun én enkelt gang gået videre fra gruppespillet ved et VM. Det skete i 2006. Derfor vil australsk avancement kunne løfte sporten i Australien, lyder det fra både spillere og trænere.

– Det er kæmpestort for sporten. Jeg ved ikke, hvor stort et indtryk det vil gøre på små børn, men når de ser det på tv og ser, hvor stort VM er, beslutter de sig måske for at spille fodbold i stedet for, lad os sige AFL (australsk fodbold, red), siger Mathew Leckie, midtbanespiller på det australske landshold.

Selv om det australske hold efter alt at dømme kan nøjes med uafgjort, spiller de for sejr, understreger landstræner Graham Arnold.

Han tager dog intet for givet.

– De (Danmark, red.) har været et europæisk tophold længe. Vi kan kun bekymre os så meget om dem, fokus bliver nødt til at være på os selv. De kan spille to systemer, 3-4-3 eller 4-3-3, så vi bliver nødt til at være klar til dem taktisk, siger Graham Arnold.

Sejren over Tunesien lørdag var Australiens første ved et VM i 12 år. Den antændte en snert af fodboldeufori i landet. Holdet er dog stadigvæk underdogs, lyder dommen det fra avisen The Guardians australske redaktion. Dog ikke helt så meget som ved turneringens start.

/ritzau/



Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

– Et frygteligt scenarie

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Fælder dom over Højlund

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Henter dansker – får god pakke

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

– Alle taler om dem!

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Her er Superligaens 5 bedste cen. midtbanespillere

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!