Et heldigt australsk landshold holder skæbnen i egne hænder forud for Danmarks D-dag.
Sådan lyder vurderingen af spændingsforholdet inden Danmark møder Australien ved VM i Qatar fra det australske medie ABC News.
Kampen kan – set med australske øjne – enten blive “enden på noget specielt, eller blot starten”, skriver mediet.
Her støder de to nationer sammen i den sidste gruppekamp i gruppe D. Og som ABC News’ vurdering afspejler, har Danmark mest på spil.
Danskerne har brug for en sejr for at kunne klare det videre fra gruppespillet, mens australierne kan nøjes med uafgjort – medmindre Tunesien slår de forsvarende franske verdensmestre.
Og den australske landstræner Graham Arnold sigter efter at “give australierne smil på læberne”, skriver nyhedsbureauet dpa. Træneren lægger vægt på, at fodbold langt fra er den mest populære sport i landet, hvor især cricket og rugby dominerer.
Australierne er da også kun én enkelt gang gået videre fra gruppespillet ved et VM. Det skete i 2006. Derfor vil australsk avancement kunne løfte sporten i Australien, lyder det fra både spillere og trænere.
– Det er kæmpestort for sporten. Jeg ved ikke, hvor stort et indtryk det vil gøre på små børn, men når de ser det på tv og ser, hvor stort VM er, beslutter de sig måske for at spille fodbold i stedet for, lad os sige AFL (australsk fodbold, red), siger Mathew Leckie, midtbanespiller på det australske landshold.
Selv om det australske hold efter alt at dømme kan nøjes med uafgjort, spiller de for sejr, understreger landstræner Graham Arnold.
Han tager dog intet for givet.
– De (Danmark, red.) har været et europæisk tophold længe. Vi kan kun bekymre os så meget om dem, fokus bliver nødt til at være på os selv. De kan spille to systemer, 3-4-3 eller 4-3-3, så vi bliver nødt til at være klar til dem taktisk, siger Graham Arnold.
Sejren over Tunesien lørdag var Australiens første ved et VM i 12 år. Den antændte en snert af fodboldeufori i landet. Holdet er dog stadigvæk underdogs, lyder dommen det fra avisen The Guardians australske redaktion. Dog ikke helt så meget som ved turneringens start.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
AVIS
