Jubler før Danmark-møde: Kæmpestort for sporten

Australiens landshold håber på at komme videre fra gruppespillet ved VM. Sidst det skete var i 2006.



Et heldigt australsk landshold holder skæbnen i egne hænder forud for Danmarks D-dag.

Sådan lyder vurderingen af spændingsforholdet inden Danmark møder Australien ved VM i Qatar fra det australske medie ABC News.

Kampen kan – set med australske øjne – enten blive “enden på noget specielt, eller blot starten”, skriver mediet.

Her støder de to nationer sammen i den sidste gruppekamp i gruppe D. Og som ABC News’ vurdering afspejler, har Danmark mest på spil.

Danskerne har brug for en sejr for at kunne klare det videre fra gruppespillet, mens australierne kan nøjes med uafgjort – medmindre Tunesien slår de forsvarende franske verdensmestre.

Og den australske landstræner Graham Arnold sigter efter at “give australierne smil på læberne”, skriver nyhedsbureauet dpa. Træneren lægger vægt på, at fodbold langt fra er den mest populære sport i landet, hvor især cricket og rugby dominerer.

Australierne er da også kun én enkelt gang gået videre fra gruppespillet ved et VM. Det skete i 2006. Derfor vil australsk avancement kunne løfte sporten i Australien, lyder det fra både spillere og trænere.

– Det er kæmpestort for sporten. Jeg ved ikke, hvor stort et indtryk det vil gøre på små børn, men når de ser det på tv og ser, hvor stort VM er, beslutter de sig måske for at spille fodbold i stedet for, lad os sige AFL (australsk fodbold, red), siger Mathew Leckie, midtbanespiller på det australske landshold.

Selv om det australske hold efter alt at dømme kan nøjes med uafgjort, spiller de for sejr, understreger landstræner Graham Arnold.

Han tager dog intet for givet.

– De (Danmark, red.) har været et europæisk tophold længe. Vi kan kun bekymre os så meget om dem, fokus bliver nødt til at være på os selv. De kan spille to systemer, 3-4-3 eller 4-3-3, så vi bliver nødt til at være klar til dem taktisk, siger Graham Arnold.

Sejren over Tunesien lørdag var Australiens første ved et VM i 12 år. Den antændte en snert af fodboldeufori i landet. Holdet er dog stadigvæk underdogs, lyder dommen det fra avisen The Guardians australske redaktion. Dog ikke helt så meget som ved turneringens start.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mexico kommer med markant melding om VM

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Nu svarer David Nielsen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

– Der får David at vide, at han er fyret

Mourinho tog røven på Zeca

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Osula slår alle andre

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

I svime over Filip Jørgensen

‘Tottenham er i overhængende fare’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Deler nyt om fremtiden

Chido Obi nomineret til pris

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’