Medie: Bundesliga-klub overvejer Brøndby-spiller

Bundesliga-klubben Union Berlin, der har et par danskere på kontrakt, overvejer angiveligt at tilknytte Brøndby-spiller.



Der har været sagt og skrevet en del om Lasse Vigen Christensens kontraktudløb i Brøndby de seneste dage, men han er ikke den eneste, hvis aftale løber ud til sommer.

Brøndby IF skal også finde ud af, hvad der skal ske med forsvarsspillerne Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.

Jung er en spiller, som klubben har tilbudt en ny aftale, og hvor man har indtryk af, at han seriøst overvejer at blive i klubben, mens Hjörtur Hermannsson ligner en spiller, der skal videre.

Selv om islændingen er begyndt at spille mere, har det været ind og ud af startopstillingen i løbet af de fem år, han har været i Brøndby, og han har selv talt om, at det kan være tid til at prøve noget nyt.

Og skulle han vælge at forlade de blå-gule til sommer, får den 26-årige nok ikke svært ved at finde en ny klub. Der er således interesse fra Bundesligaen, hvor mediet B.Z. Berlin fortæller, at Hermannsson er et tema i klubben Union Berlin til sommer, hvor han altså er kontraktfri.

Forklaringen er, at Leverkusen ifølge Kicker vil hente centerback Marvin Friedrich til sommer, hvor han bare har et enkelt år igen med Union Berlin, og dermed vil Berlin-holdet altså stå med et problem i midterforsvaret.

Danskerne Jakob Busk og Marcus Ingvartsen spiller for Union Berlin, og hvis Hermannsson har brug for info om klubben, kan han spørge holdkamerat Simon Hedlund, som Brøndby købte i netop Union Berlin.

Det er ikke kun Berlin-klubben, der lurer på Brøndby-stopperen. Hermannsson skulle også være på blokken i både Augsburg og HSV.

Forsvarsspilleren har spillet 113 gange i Superligaen for Brøndby. I denne sæson er det blevet til 14 kampe – otte fra start.

Hermannsson har en fortid i PSV, og han var i 2016 udlejet til IFK Göteborg, inden han altså blev købt af Brøndby.

Fik du læst historien om, hvad Jan Bech Andersens planer med Brøndby er? Klik her og læs historien.





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Bayern München lurer på choktransfer

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

José Mourinho vil have dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’