Medie: Bundesliga-klub overvejer Brøndby-spiller

Bundesliga-klubben Union Berlin, der har et par danskere på kontrakt, overvejer angiveligt at tilknytte Brøndby-spiller.



Der har været sagt og skrevet en del om Lasse Vigen Christensens kontraktudløb i Brøndby de seneste dage, men han er ikke den eneste, hvis aftale løber ud til sommer.

Brøndby IF skal også finde ud af, hvad der skal ske med forsvarsspillerne Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.

Jung er en spiller, som klubben har tilbudt en ny aftale, og hvor man har indtryk af, at han seriøst overvejer at blive i klubben, mens Hjörtur Hermannsson ligner en spiller, der skal videre.

Selv om islændingen er begyndt at spille mere, har det været ind og ud af startopstillingen i løbet af de fem år, han har været i Brøndby, og han har selv talt om, at det kan være tid til at prøve noget nyt.

Og skulle han vælge at forlade de blå-gule til sommer, får den 26-årige nok ikke svært ved at finde en ny klub. Der er således interesse fra Bundesligaen, hvor mediet B.Z. Berlin fortæller, at Hermannsson er et tema i klubben Union Berlin til sommer, hvor han altså er kontraktfri.

Forklaringen er, at Leverkusen ifølge Kicker vil hente centerback Marvin Friedrich til sommer, hvor han bare har et enkelt år igen med Union Berlin, og dermed vil Berlin-holdet altså stå med et problem i midterforsvaret.

Danskerne Jakob Busk og Marcus Ingvartsen spiller for Union Berlin, og hvis Hermannsson har brug for info om klubben, kan han spørge holdkamerat Simon Hedlund, som Brøndby købte i netop Union Berlin.

Det er ikke kun Berlin-klubben, der lurer på Brøndby-stopperen. Hermannsson skulle også være på blokken i både Augsburg og HSV.

Forsvarsspilleren har spillet 113 gange i Superligaen for Brøndby. I denne sæson er det blevet til 14 kampe – otte fra start.

Hermannsson har en fortid i PSV, og han var i 2016 udlejet til IFK Göteborg, inden han altså blev købt af Brøndby.

Fik du læst historien om, hvad Jan Bech Andersens planer med Brøndby er? Klik her og læs historien.





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid