• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Lasse Sylvest Mikkelsen

Jan Bech Andersen: Her er mit mål med Brøndby

Foto: Jan Christensen / Getty Images

Brøndbys bestyrelsesformand har store ambitioner på vegne af Brøndby IF, som han vil have tilbage til den klub, han forelskede sig i.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Sammen med resten af den københavnske Vestegn vågnede Jan Bech Andersen mandag formentlig op med et smil på læben oven på søndagens derby-sejr over FC København.

En sejr der gav dem førstepladsen tilbage, da FC Midtjylland tabte den anden topkamp til AGF. 

Det er anden gang på få sæsoner, at Brøndby IF igen er med i kampen om det danske mesterskab. Denne gang er dyre spillere dog skiftet ud med unge talenter, og det er den vej, Jan Bech Andersen gerne vil have, at Vestegnsklubben går.

- Det er vigtigt for mig at få genskabt det Brøndby, som jeg selv så og mærkede på egen krop i 80’erne og 90’erne. Det skal være Danmarks mest attraktive klub og største talentfabrik, siger Jan Bech Andersen i et stort interview med Politiken.

Sådan har det langt fra været, siden Brøndby solgte Daniel Agger, men ind er kommet Carsten V. Jensen, der beviste i sin tid i FC Nordsjælland, at han forstår at sælge unge spillere til fornuftige priser.

Og det er lige præcis den strategi, som Brøndbys siden fyringen af Alexander Zorniger har arbejdet hen imod.

- Vi tabte terræn i nogle meget vigtige år, og det har taget tid at forsøge at hente noget af det tilbage. Det har også taget længere tid, end jeg og mange andre troede inden for klubbens fire vægge. Men nu er vi på vej, siger Jan Bech Andersen.

En af de næste store salgsobjekter kan være Jesper Lindstrøm, der har imponeret i denne sæson, men også Morten Frendrup, der topper en fornem liste, kan blive et af klubbens næste store salg. Læs mere om det her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Mere Superliga

Fokus