Medie: Bundesliga-klub overvejer Brøndby-spiller

Bundesliga-klubben Union Berlin, der har et par danskere på kontrakt, overvejer angiveligt at tilknytte Brøndby-spiller.



Der har været sagt og skrevet en del om Lasse Vigen Christensens kontraktudløb i Brøndby de seneste dage, men han er ikke den eneste, hvis aftale løber ud til sommer.

Brøndby IF skal også finde ud af, hvad der skal ske med forsvarsspillerne Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.

Jung er en spiller, som klubben har tilbudt en ny aftale, og hvor man har indtryk af, at han seriøst overvejer at blive i klubben, mens Hjörtur Hermannsson ligner en spiller, der skal videre.

Selv om islændingen er begyndt at spille mere, har det været ind og ud af startopstillingen i løbet af de fem år, han har været i Brøndby, og han har selv talt om, at det kan være tid til at prøve noget nyt.

Og skulle han vælge at forlade de blå-gule til sommer, får den 26-årige nok ikke svært ved at finde en ny klub. Der er således interesse fra Bundesligaen, hvor mediet B.Z. Berlin fortæller, at Hermannsson er et tema i klubben Union Berlin til sommer, hvor han altså er kontraktfri.

Forklaringen er, at Leverkusen ifølge Kicker vil hente centerback Marvin Friedrich til sommer, hvor han bare har et enkelt år igen med Union Berlin, og dermed vil Berlin-holdet altså stå med et problem i midterforsvaret.

Danskerne Jakob Busk og Marcus Ingvartsen spiller for Union Berlin, og hvis Hermannsson har brug for info om klubben, kan han spørge holdkamerat Simon Hedlund, som Brøndby købte i netop Union Berlin.

Det er ikke kun Berlin-klubben, der lurer på Brøndby-stopperen. Hermannsson skulle også være på blokken i både Augsburg og HSV.

Forsvarsspilleren har spillet 113 gange i Superligaen for Brøndby. I denne sæson er det blevet til 14 kampe – otte fra start.

Hermannsson har en fortid i PSV, og han var i 2016 udlejet til IFK Göteborg, inden han altså blev købt af Brøndby.

Fik du læst historien om, hvad Jan Bech Andersens planer med Brøndby er? Klik her og læs historien.



Her er alle VM-puljerne

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Det har man nok aldrig set før

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er Danmarks VM-gruppe

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

FC Fredericia – OB

Jonas Wind er i København

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her kan du se VM-lodtrækningen

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Dybt skuffet og trist

Froholdt får kæmpe hæder

På rov i FC København

Saver United-stjerne over

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Patrick Da Silva idømt fængsel

Rigmand vild med FC København-aftale

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

DBU giver fans fem års karantæne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham