Der har været sagt og skrevet en del om Lasse Vigen Christensens kontraktudløb i Brøndby de seneste dage, men han er ikke den eneste, hvis aftale løber ud til sommer.
Brøndby IF skal også finde ud af, hvad der skal ske med forsvarsspillerne Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.
Jung er en spiller, som klubben har tilbudt en ny aftale, og hvor man har indtryk af, at han seriøst overvejer at blive i klubben, mens Hjörtur Hermannsson ligner en spiller, der skal videre.
Selv om islændingen er begyndt at spille mere, har det været ind og ud af startopstillingen i løbet af de fem år, han har været i Brøndby, og han har selv talt om, at det kan være tid til at prøve noget nyt.
Og skulle han vælge at forlade de blå-gule til sommer, får den 26-årige nok ikke svært ved at finde en ny klub. Der er således interesse fra Bundesligaen, hvor mediet B.Z. Berlin fortæller, at Hermannsson er et tema i klubben Union Berlin til sommer, hvor han altså er kontraktfri.
Forklaringen er, at Leverkusen ifølge Kicker vil hente centerback Marvin Friedrich til sommer, hvor han bare har et enkelt år igen med Union Berlin, og dermed vil Berlin-holdet altså stå med et problem i midterforsvaret.
Danskerne Jakob Busk og Marcus Ingvartsen spiller for Union Berlin, og hvis Hermannsson har brug for info om klubben, kan han spørge holdkamerat Simon Hedlund, som Brøndby købte i netop Union Berlin.
Det er ikke kun Berlin-klubben, der lurer på Brøndby-stopperen. Hermannsson skulle også være på blokken i både Augsburg og HSV.
Forsvarsspilleren har spillet 113 gange i Superligaen for Brøndby. I denne sæson er det blevet til 14 kampe – otte fra start.
Hermannsson har en fortid i PSV, og han var i 2016 udlejet til IFK Göteborg, inden han altså blev købt af Brøndby.
Fik du læst historien om, hvad Jan Bech Andersens planer med Brøndby er? Klik her og læs historien.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
OPTAKT
New Zealand – Egypten
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT
