Medie: Bundesliga-klub overvejer Brøndby-spiller

Bundesliga-klubben Union Berlin, der har et par danskere på kontrakt, overvejer angiveligt at tilknytte Brøndby-spiller.



Der har været sagt og skrevet en del om Lasse Vigen Christensens kontraktudløb i Brøndby de seneste dage, men han er ikke den eneste, hvis aftale løber ud til sommer.

Brøndby IF skal også finde ud af, hvad der skal ske med forsvarsspillerne Anthony Jung og Hjörtur Hermannsson.

Jung er en spiller, som klubben har tilbudt en ny aftale, og hvor man har indtryk af, at han seriøst overvejer at blive i klubben, mens Hjörtur Hermannsson ligner en spiller, der skal videre.

Selv om islændingen er begyndt at spille mere, har det været ind og ud af startopstillingen i løbet af de fem år, han har været i Brøndby, og han har selv talt om, at det kan være tid til at prøve noget nyt.

Og skulle han vælge at forlade de blå-gule til sommer, får den 26-årige nok ikke svært ved at finde en ny klub. Der er således interesse fra Bundesligaen, hvor mediet B.Z. Berlin fortæller, at Hermannsson er et tema i klubben Union Berlin til sommer, hvor han altså er kontraktfri.

Forklaringen er, at Leverkusen ifølge Kicker vil hente centerback Marvin Friedrich til sommer, hvor han bare har et enkelt år igen med Union Berlin, og dermed vil Berlin-holdet altså stå med et problem i midterforsvaret.

Danskerne Jakob Busk og Marcus Ingvartsen spiller for Union Berlin, og hvis Hermannsson har brug for info om klubben, kan han spørge holdkamerat Simon Hedlund, som Brøndby købte i netop Union Berlin.

Det er ikke kun Berlin-klubben, der lurer på Brøndby-stopperen. Hermannsson skulle også være på blokken i både Augsburg og HSV.

Forsvarsspilleren har spillet 113 gange i Superligaen for Brøndby. I denne sæson er det blevet til 14 kampe – otte fra start.

Hermannsson har en fortid i PSV, og han var i 2016 udlejet til IFK Göteborg, inden han altså blev købt af Brøndby.

Fik du læst historien om, hvad Jan Bech Andersens planer med Brøndby er? Klik her og læs historien.



Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brøndby bekræfter salg

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Aldrig set før

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Brendan Rodgers i chokskifte

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Nu kommenterer han FC København-historie

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Konkurrent hylder Vingegaard