Medie: De har budt på Tosin Kehinde

Randers FC vil gerne lade Tosin Kehinde gå, og nu er der så landet et bud på ham, som klubbens sportslige ledelse skal forholde sig til.



Tiden i Randers FC ser ud til at lakke mod enden for Tosin Kehinde.

Et år resterer der af kantspillerens aftale, og klubbens sportslige ledelse har flere gange fortalt, at man er lydhør overfor bud på det tidligere Manchester United-talent.

Tidligere har der været rygter fremme omkring QPR, mens hans agent også har snakket om bred interesse for sin klient.

– Vi har muligheder i den tyske Bundesliga, Frankrig og England. Vi vil forsøge at tage den bedste mulighed, sagde hans agent Emmanuel Oluwole Idowu tidligere på sommeren.

Nu peger pilen imidlertid i retning af et skifte til tyrkisk fodbold, skriver det tyrkiske medie Fotomac.

De oplyser, at det er Sivasspor, som spiller i den bedste række i Tyrkiet, der har aflagt et bud på ham. Ifølge dem er der tale om en lejeaftale, hvor der er indbygget en købsoption.

Mediet fortæller ikke, hvor lang lejeaftalen er eller beløbet på købsoptionen. Ikke desto mindre så har Søren Pedersen og co. i Randers FC noget at forholde sig til efter flere uger med stilhed omkring nigerianeren.

24-årige Tosin Kehinde har været en del af Randers FC siden sit skifte fra portugisiske Feirense i 2019. I sidste sæson gjorde han sig bemærket med seks mål og otte assists i 42 kampe.

I denne sæson er Tosin Kehinde startet sæsonens første fire kampe, men det er endnu ikke lykkedes ham at komme på måltavlen. Kontrakten med Randers FC udløber næste sommer.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afviste Premier League-klubber

Tyskland – Paraguay

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Elfenbenskysten – Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Stort drama: Brasilien er videre!

Her er 16.-delsfinalerne til VM