Medie: FCK-stjerne var millimeter fra vildt skifte

Kamil Grabara havde et seriøst tilbud i sommer, indtil han blev ramt af en alvorlig skade.



Kamil Grabara har været fænomenal for FC København siden han kom til klubben fra Liverpool i 2021.

Han var en af frontfigurerne på det FCK-hold, der i sidste sæson vandt det danske mesterskab. Her slog han også rekorden for flest minutter uden at lukke mål ind i Superligaen.

Derfor var den 23-årige polak, der lige nu er til VM med Polen, også i høj kurs, da sommerens transfervindue åbnede sine døre op. Ifølge den polske transferjournalist Piotr Dumanowski i programmet Matchyki.pl så var Grabara millimeter fra at skifte til Napoli.

– Hvis ikke det var for hans hovedskade, så var han taget til Napoli i sommer. Alting var skrevet ned på papir. Kontrakten lå på bordet og han var igang med at pakke, siger Piotr Dumanowski ifølge sport.pl.

– Jeg tror, at han fortryder lidt. En fed liga og en klub der er blandt de bedste i Europa lige nu. En god atmosfære, fansenes tilbedelse og en fantstisk træner.

Piotr Dumanowski refererer til Kamil Grabaras hovedskade i starten af sæsonen, hvor han i en kamp mod AaB fik en flyvende Mathias Ross i ansigtet. Det kostede ham flere måneder på sidelinjen og altså også muligheden i Napoli.

FC København frygtede det værste og hentede Mathew Ryan ind som afløser for Grabara, men polakken har siden sin retur generorbret pladsen som førstekeeper hos de danske mestre.

Men et skifte kan meget vel ligge og lure igen, for Grabara har bestemt gjort sig bemærket siden sin retur. Ved VM har han ikke de store chancer for at forbedre sine salgschancer, da Wojciech Szczęsny sidder tungt på pladsen som førstemålmand.

Kommer Napoli ind i billedet igen til januar, så har Kamil Grabara mulighed for at blive holdkammerater med sine polske landsmænd Hubert Idasiak og Piotr Zielinski. Klubben fører suverænt Serie A med otte point ned til AC Milan.

Foruden landsmanden Hubert Idasiak så skal Kamil Grabara kæmpe med Alex Meret og Salvatore Sirigu om den øverste plads i målmandshierakiet. En plads Meret sidder tungt på lige nu.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Medie: FC København jagter Michael Parker



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superligaen dropper det

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt transferrygte skydes ned



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

De 10 største stjerner, der misser VM

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub