Kamil Grabara har været fænomenal for FC København siden han kom til klubben fra Liverpool i 2021.
Han var en af frontfigurerne på det FCK-hold, der i sidste sæson vandt det danske mesterskab. Her slog han også rekorden for flest minutter uden at lukke mål ind i Superligaen.
Derfor var den 23-årige polak, der lige nu er til VM med Polen, også i høj kurs, da sommerens transfervindue åbnede sine døre op. Ifølge den polske transferjournalist Piotr Dumanowski i programmet Matchyki.pl så var Grabara millimeter fra at skifte til Napoli.
– Hvis ikke det var for hans hovedskade, så var han taget til Napoli i sommer. Alting var skrevet ned på papir. Kontrakten lå på bordet og han var igang med at pakke, siger Piotr Dumanowski ifølge sport.pl.
– Jeg tror, at han fortryder lidt. En fed liga og en klub der er blandt de bedste i Europa lige nu. En god atmosfære, fansenes tilbedelse og en fantstisk træner.
Piotr Dumanowski refererer til Kamil Grabaras hovedskade i starten af sæsonen, hvor han i en kamp mod AaB fik en flyvende Mathias Ross i ansigtet. Det kostede ham flere måneder på sidelinjen og altså også muligheden i Napoli.
FC København frygtede det værste og hentede Mathew Ryan ind som afløser for Grabara, men polakken har siden sin retur generorbret pladsen som førstekeeper hos de danske mestre.
Men et skifte kan meget vel ligge og lure igen, for Grabara har bestemt gjort sig bemærket siden sin retur. Ved VM har han ikke de store chancer for at forbedre sine salgschancer, da Wojciech Szczęsny sidder tungt på pladsen som førstemålmand.
Kommer Napoli ind i billedet igen til januar, så har Kamil Grabara mulighed for at blive holdkammerater med sine polske landsmænd Hubert Idasiak og Piotr Zielinski. Klubben fører suverænt Serie A med otte point ned til AC Milan.
Foruden landsmanden Hubert Idasiak så skal Kamil Grabara kæmpe med Alex Meret og Salvatore Sirigu om den øverste plads i målmandshierakiet. En plads Meret sidder tungt på lige nu.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Brasiliansk VM-mavepuster
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
STORT INTERVIEW