Medie: FCK-stjerne var millimeter fra vildt skifte

Kamil Grabara havde et seriøst tilbud i sommer, indtil han blev ramt af en alvorlig skade.



Kamil Grabara har været fænomenal for FC København siden han kom til klubben fra Liverpool i 2021.

Han var en af frontfigurerne på det FCK-hold, der i sidste sæson vandt det danske mesterskab. Her slog han også rekorden for flest minutter uden at lukke mål ind i Superligaen.

Derfor var den 23-årige polak, der lige nu er til VM med Polen, også i høj kurs, da sommerens transfervindue åbnede sine døre op. Ifølge den polske transferjournalist Piotr Dumanowski i programmet Matchyki.pl så var Grabara millimeter fra at skifte til Napoli.

– Hvis ikke det var for hans hovedskade, så var han taget til Napoli i sommer. Alting var skrevet ned på papir. Kontrakten lå på bordet og han var igang med at pakke, siger Piotr Dumanowski ifølge sport.pl.

– Jeg tror, at han fortryder lidt. En fed liga og en klub der er blandt de bedste i Europa lige nu. En god atmosfære, fansenes tilbedelse og en fantstisk træner.

Piotr Dumanowski refererer til Kamil Grabaras hovedskade i starten af sæsonen, hvor han i en kamp mod AaB fik en flyvende Mathias Ross i ansigtet. Det kostede ham flere måneder på sidelinjen og altså også muligheden i Napoli.

FC København frygtede det værste og hentede Mathew Ryan ind som afløser for Grabara, men polakken har siden sin retur generorbret pladsen som førstekeeper hos de danske mestre.

Men et skifte kan meget vel ligge og lure igen, for Grabara har bestemt gjort sig bemærket siden sin retur. Ved VM har han ikke de store chancer for at forbedre sine salgschancer, da Wojciech Szczęsny sidder tungt på pladsen som førstemålmand.

Kommer Napoli ind i billedet igen til januar, så har Kamil Grabara mulighed for at blive holdkammerater med sine polske landsmænd Hubert Idasiak og Piotr Zielinski. Klubben fører suverænt Serie A med otte point ned til AC Milan.

Foruden landsmanden Hubert Idasiak så skal Kamil Grabara kæmpe med Alex Meret og Salvatore Sirigu om den øverste plads i målmandshierakiet. En plads Meret sidder tungt på lige nu.





Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Superliga-oprykker forlænger

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Massefyring i AC Milan

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Storkamp af Patrick Dorgu

Sammenligner Brøndby med Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Topboss sviner Barça til