Kamil Grabara har været fænomenal for FC København siden han kom til klubben fra Liverpool i 2021.
Han var en af frontfigurerne på det FCK-hold, der i sidste sæson vandt det danske mesterskab. Her slog han også rekorden for flest minutter uden at lukke mål ind i Superligaen.
Derfor var den 23-årige polak, der lige nu er til VM med Polen, også i høj kurs, da sommerens transfervindue åbnede sine døre op. Ifølge den polske transferjournalist Piotr Dumanowski i programmet Matchyki.pl så var Grabara millimeter fra at skifte til Napoli.
– Hvis ikke det var for hans hovedskade, så var han taget til Napoli i sommer. Alting var skrevet ned på papir. Kontrakten lå på bordet og han var igang med at pakke, siger Piotr Dumanowski ifølge sport.pl.
– Jeg tror, at han fortryder lidt. En fed liga og en klub der er blandt de bedste i Europa lige nu. En god atmosfære, fansenes tilbedelse og en fantstisk træner.
Piotr Dumanowski refererer til Kamil Grabaras hovedskade i starten af sæsonen, hvor han i en kamp mod AaB fik en flyvende Mathias Ross i ansigtet. Det kostede ham flere måneder på sidelinjen og altså også muligheden i Napoli.
FC København frygtede det værste og hentede Mathew Ryan ind som afløser for Grabara, men polakken har siden sin retur generorbret pladsen som førstekeeper hos de danske mestre.
Men et skifte kan meget vel ligge og lure igen, for Grabara har bestemt gjort sig bemærket siden sin retur. Ved VM har han ikke de store chancer for at forbedre sine salgschancer, da Wojciech Szczęsny sidder tungt på pladsen som førstemålmand.
Kommer Napoli ind i billedet igen til januar, så har Kamil Grabara mulighed for at blive holdkammerater med sine polske landsmænd Hubert Idasiak og Piotr Zielinski. Klubben fører suverænt Serie A med otte point ned til AC Milan.
Foruden landsmanden Hubert Idasiak så skal Kamil Grabara kæmpe med Alex Meret og Salvatore Sirigu om den øverste plads i målmandshierakiet. En plads Meret sidder tungt på lige nu.
LIVE
TransferLIVE: Chokstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus