Medie: FCM kan få over 100 millioner for Frank Onyeka til sommer

Pilen peger mod, at Frank Onyeka fortsætter sæsonen ud i FC Midtjylland, men så skydes han også af. Og det bliver til Brentford, hvis London-klubben rykker op.



De danske mestre fra FC Midtjylland jagter en gentagelse af sidste sæson, og derfor har klubben fra Ikast og Herning gjort meget for at holde på de bedste spillere.

Det ser umiddelbart ud til, at klubben undgår at miste vigtige profiler i dette vindue, og dermed har Brian Priske den samme gode stamme at sætte på banen.

Det betyder dog ikke, at der ikke skal laves salg i 2021, men de salg er altså skubbet til sommer. Og her er det især ventet, at 23-årige Frank Onyeka forlader klubben.

Læs også:FC Midtjylland-stjerne har fået coronavirus

NordicBet skriver nu, at der er lavet en plan for Frank Onyeka. Den handler om, hvorvidt Brentford rykker op.

Brentford og FC Midtjylland har samme ejer i Matthew Benham, og rykker den lille London-klub i Premier League, er det ifølge NordicBet planen, at den nigerianske midtbanespiller rykker til London og Brentford, mens lidt over 100 millioner kroner sendes til FC Midtjylland.

Hvis FC Midtjylland bliver dansk mester igen, vil det ikke være den eneste store sum penge, klubben er sikret. Man vil også som minimum være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, der bliver mere attraktiv – både sportsligt og økonomisk – de kommende år, fordi der fremover vil være 32 i stedet for 48 hold i gruppespillet. Og man vil bare være én samlet sejr i kvalifikationen fra et nyt eventyr i Champions League-gruppespillet.

Læs også:Transferplanen: Der skal millionregn til, hvis FCM skal sælge profiler

Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at der har været interesse fra blandt andre Stuttgart for Onyeka, og at det egentlig slet ikke var planen, at han skulle spille så længe i FC Midtjylland. Men sådan er det altså endt, og til sommer kan han – måske – få drømmen om Premier League opfyldt.

Brentford ligger aktuelt nummer fire i Championship – fire point efter andenpladsen og med to kampe i hånden.

FC Midtjylland topper Superligaen med samme pointantal som Brøndby på andenpladsen.

Læs også:FCM tilbage på træningsbanen: Flere spillere er endnu ikke vendt retur
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Læs også:Forudser transferaktivitet i FC Midtjylland: Han er det mest oplagte salg




Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlader AGF – her er hans nye klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’