De danske mestre fra FC Midtjylland jagter en gentagelse af sidste sæson, og derfor har klubben fra Ikast og Herning gjort meget for at holde på de bedste spillere.
Det ser umiddelbart ud til, at klubben undgår at miste vigtige profiler i dette vindue, og dermed har Brian Priske den samme gode stamme at sætte på banen.
Det betyder dog ikke, at der ikke skal laves salg i 2021, men de salg er altså skubbet til sommer. Og her er det især ventet, at 23-årige Frank Onyeka forlader klubben.
Læs også:FC Midtjylland-stjerne har fået coronavirus
NordicBet skriver nu, at der er lavet en plan for Frank Onyeka. Den handler om, hvorvidt Brentford rykker op.
Brentford og FC Midtjylland har samme ejer i Matthew Benham, og rykker den lille London-klub i Premier League, er det ifølge NordicBet planen, at den nigerianske midtbanespiller rykker til London og Brentford, mens lidt over 100 millioner kroner sendes til FC Midtjylland.
Hvis FC Midtjylland bliver dansk mester igen, vil det ikke være den eneste store sum penge, klubben er sikret. Man vil også som minimum være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, der bliver mere attraktiv – både sportsligt og økonomisk – de kommende år, fordi der fremover vil være 32 i stedet for 48 hold i gruppespillet. Og man vil bare være én samlet sejr i kvalifikationen fra et nyt eventyr i Champions League-gruppespillet.
Læs også:Transferplanen: Der skal millionregn til, hvis FCM skal sælge profiler
Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at der har været interesse fra blandt andre Stuttgart for Onyeka, og at det egentlig slet ikke var planen, at han skulle spille så længe i FC Midtjylland. Men sådan er det altså endt, og til sommer kan han – måske – få drømmen om Premier League opfyldt.
Brentford ligger aktuelt nummer fire i Championship – fire point efter andenpladsen og med to kampe i hånden.
FC Midtjylland topper Superligaen med samme pointantal som Brøndby på andenpladsen.
Læs også:FCM tilbage på træningsbanen: Flere spillere er endnu ikke vendt retur
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Læs også:Forudser transferaktivitet i FC Midtjylland: Han er det mest oplagte salg
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
TOPNYHED
