De danske mestre fra FC Midtjylland jagter en gentagelse af sidste sæson, og derfor har klubben fra Ikast og Herning gjort meget for at holde på de bedste spillere.
Det ser umiddelbart ud til, at klubben undgår at miste vigtige profiler i dette vindue, og dermed har Brian Priske den samme gode stamme at sætte på banen.
Det betyder dog ikke, at der ikke skal laves salg i 2021, men de salg er altså skubbet til sommer. Og her er det især ventet, at 23-årige Frank Onyeka forlader klubben.
Læs også:FC Midtjylland-stjerne har fået coronavirus
NordicBet skriver nu, at der er lavet en plan for Frank Onyeka. Den handler om, hvorvidt Brentford rykker op.
Brentford og FC Midtjylland har samme ejer i Matthew Benham, og rykker den lille London-klub i Premier League, er det ifølge NordicBet planen, at den nigerianske midtbanespiller rykker til London og Brentford, mens lidt over 100 millioner kroner sendes til FC Midtjylland.
Hvis FC Midtjylland bliver dansk mester igen, vil det ikke være den eneste store sum penge, klubben er sikret. Man vil også som minimum være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, der bliver mere attraktiv – både sportsligt og økonomisk – de kommende år, fordi der fremover vil være 32 i stedet for 48 hold i gruppespillet. Og man vil bare være én samlet sejr i kvalifikationen fra et nyt eventyr i Champions League-gruppespillet.
Læs også:Transferplanen: Der skal millionregn til, hvis FCM skal sælge profiler
Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at der har været interesse fra blandt andre Stuttgart for Onyeka, og at det egentlig slet ikke var planen, at han skulle spille så længe i FC Midtjylland. Men sådan er det altså endt, og til sommer kan han – måske – få drømmen om Premier League opfyldt.
Brentford ligger aktuelt nummer fire i Championship – fire point efter andenpladsen og med to kampe i hånden.
FC Midtjylland topper Superligaen med samme pointantal som Brøndby på andenpladsen.
Læs også:FCM tilbage på træningsbanen: Flere spillere er endnu ikke vendt retur
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Læs også:Forudser transferaktivitet i FC Midtjylland: Han er det mest oplagte salg
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
På vej til storklub?
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Colombia – Portugal
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
