Medie: FCM kan få over 100 millioner for Frank Onyeka til sommer

Pilen peger mod, at Frank Onyeka fortsætter sæsonen ud i FC Midtjylland, men så skydes han også af. Og det bliver til Brentford, hvis London-klubben rykker op.



De danske mestre fra FC Midtjylland jagter en gentagelse af sidste sæson, og derfor har klubben fra Ikast og Herning gjort meget for at holde på de bedste spillere.

Det ser umiddelbart ud til, at klubben undgår at miste vigtige profiler i dette vindue, og dermed har Brian Priske den samme gode stamme at sætte på banen.

Det betyder dog ikke, at der ikke skal laves salg i 2021, men de salg er altså skubbet til sommer. Og her er det især ventet, at 23-årige Frank Onyeka forlader klubben.

Læs også:FC Midtjylland-stjerne har fået coronavirus

NordicBet skriver nu, at der er lavet en plan for Frank Onyeka. Den handler om, hvorvidt Brentford rykker op.

Brentford og FC Midtjylland har samme ejer i Matthew Benham, og rykker den lille London-klub i Premier League, er det ifølge NordicBet planen, at den nigerianske midtbanespiller rykker til London og Brentford, mens lidt over 100 millioner kroner sendes til FC Midtjylland.

Hvis FC Midtjylland bliver dansk mester igen, vil det ikke være den eneste store sum penge, klubben er sikret. Man vil også som minimum være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, der bliver mere attraktiv – både sportsligt og økonomisk – de kommende år, fordi der fremover vil være 32 i stedet for 48 hold i gruppespillet. Og man vil bare være én samlet sejr i kvalifikationen fra et nyt eventyr i Champions League-gruppespillet.

Læs også:Transferplanen: Der skal millionregn til, hvis FCM skal sælge profiler

Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at der har været interesse fra blandt andre Stuttgart for Onyeka, og at det egentlig slet ikke var planen, at han skulle spille så længe i FC Midtjylland. Men sådan er det altså endt, og til sommer kan han – måske – få drømmen om Premier League opfyldt.

Brentford ligger aktuelt nummer fire i Championship – fire point efter andenpladsen og med to kampe i hånden.

FC Midtjylland topper Superligaen med samme pointantal som Brøndby på andenpladsen.

Læs også:FCM tilbage på træningsbanen: Flere spillere er endnu ikke vendt retur
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Læs også:Forudser transferaktivitet i FC Midtjylland: Han er det mest oplagte salg






LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Landsholdet annoncerer to testkampe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sådan bør strukturen i Superligaen være

FCM stanger lang karantæne ud til fan