Medie: FCM kan få over 100 millioner for Frank Onyeka til sommer

Pilen peger mod, at Frank Onyeka fortsætter sæsonen ud i FC Midtjylland, men så skydes han også af. Og det bliver til Brentford, hvis London-klubben rykker op.



De danske mestre fra FC Midtjylland jagter en gentagelse af sidste sæson, og derfor har klubben fra Ikast og Herning gjort meget for at holde på de bedste spillere.

Det ser umiddelbart ud til, at klubben undgår at miste vigtige profiler i dette vindue, og dermed har Brian Priske den samme gode stamme at sætte på banen.

Det betyder dog ikke, at der ikke skal laves salg i 2021, men de salg er altså skubbet til sommer. Og her er det især ventet, at 23-årige Frank Onyeka forlader klubben.

Læs også:FC Midtjylland-stjerne har fået coronavirus

NordicBet skriver nu, at der er lavet en plan for Frank Onyeka. Den handler om, hvorvidt Brentford rykker op.

Brentford og FC Midtjylland har samme ejer i Matthew Benham, og rykker den lille London-klub i Premier League, er det ifølge NordicBet planen, at den nigerianske midtbanespiller rykker til London og Brentford, mens lidt over 100 millioner kroner sendes til FC Midtjylland.

Hvis FC Midtjylland bliver dansk mester igen, vil det ikke være den eneste store sum penge, klubben er sikret. Man vil også som minimum være sikret deltagelse i Europa League-gruppespillet, der bliver mere attraktiv – både sportsligt og økonomisk – de kommende år, fordi der fremover vil være 32 i stedet for 48 hold i gruppespillet. Og man vil bare være én samlet sejr i kvalifikationen fra et nyt eventyr i Champions League-gruppespillet.

Læs også:Transferplanen: Der skal millionregn til, hvis FCM skal sælge profiler

Tipsbladet har tidligere kunnet fortælle, at der har været interesse fra blandt andre Stuttgart for Onyeka, og at det egentlig slet ikke var planen, at han skulle spille så længe i FC Midtjylland. Men sådan er det altså endt, og til sommer kan han – måske – få drømmen om Premier League opfyldt.

Brentford ligger aktuelt nummer fire i Championship – fire point efter andenpladsen og med to kampe i hånden.

FC Midtjylland topper Superligaen med samme pointantal som Brøndby på andenpladsen.

Læs også:FCM tilbage på træningsbanen: Flere spillere er endnu ikke vendt retur
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Lampard vil træne Barcelona
Læs også:Forudser transferaktivitet i FC Midtjylland: Han er det mest oplagte salg




Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne




LIVE

LIVE: Hvad har du gang i, Mæhle?

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Massefyring i AC Milan

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kommer med frækt bud på dansk mester

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Sammenligner Brøndby med Manchester United