Medie: Flere storklubber jagter FCM-profil

Den svenske avis Sportsbladet skriver torsdag, at flere europæiske storklubber er interesseret i FC Midtjylland Jens-Lys Cajuste.



Onsdag spillede FC Midtjylland 1-1 hjemme mod Liverpool i den sidste gruppekamp i Champions League.

Her var Jens-Lys Cajuste tilbage efter to uder på sidelinjen på grund af Covid19. Alligevel gjorde den svenske midtbanespiller en fin figur og fik ros flere steder for sin indsats.

Præstationen var endnu en slags kulmination på den udvikling, han har taget i Midtjylland, hvor han er blevet dansk mester, spillet i Champions League og fået debut for den svenske landshold.

Og det ser ikke ud til at stoppe her, skriver Sportsbladet.

Læs også:Skarp Superliga-lejesvend: Kæmper for at overbevise trænerne

– Klubber fra England, Frankrig og særligt Tyskland har i noget tid været på plads på MCH Arena for at scoute svenskeren.

Planen for Cajuste
Avisen noterer sig, at Jens-Lys Cajuste har kontrakt med FCM frem til sidst i juni 2023, og derfor føler klubben ingen stress for at sælge, ligesom de mange millioner for Champions. Samtidig luner Champions League-millioner også i kassen.

Ifølge Sportsbladets oplysninger har FC Midtjylland besluttet på et strategimøde, at det er mest rimeligt at sælge Cajuste i næste sommers transfervindue.

– Det er klart, at jeg stræber efter næste niveau. Jeg ved, jeg har et højere niveau i mig, højere kapacitet, og det er det, jeg arbejder for. Men jeg tænker ikke så langt. Jeg vil nå næste niveau, men jeg er ikke der endnu. Jeg er er her nu, har Cajuste tidligere sagt til Sportsbladet om sin situation.

Læs også:Eventyret er forbi i Vejle – Men krisesnakken er ikke et tema

Ifølge Sportsbladet er det først og fremmest tyske klubber, der lurer på FCM-svenskeren. De nævner Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund, Hertha Berlin, Borussia Mönchengladbach, Werder Bremen og Union Berlin, som klubber, der har været på plads for at se nærmere på Jens-Lys.

Dyr herre
Men da der stadig er to år tilbage af kontrakten, vurderer FC Midtjylland ifølge den svenske avis, at prisen for Cajuste er på 60 millioner kroner. En pris der måske kan afskrække tyske klubber.

FC Midtjyllands bestyrelsesformand har tidligere talt for et skifte til engelsk fodbold for Cajuste.

– Jeg synes, at han har potentiale til at spille i Premier League, har Rasmus Ankersen tidligere udtalt til Goal.com.

Et skifte til engelsk fodbold kan måske endda øge indtjening ved et salg, men der er lige nu stor usikkerhed om transfer-begrænsningerne hos de engelske klubber oven på Brexit.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Bliver FC Midtjylland “Herbstmeister”?
Læs også:Afsløring: Dette kan blive danske klubbers helt nye vej i CL
Læs også:VB-profil føler sig i dårlig form: Jeg er kritisk over for mig selv






LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’