Onsdag spillede FC Midtjylland 1-1 hjemme mod Liverpool i den sidste gruppekamp i Champions League.
Her var Jens-Lys Cajuste tilbage efter to uder på sidelinjen på grund af Covid19. Alligevel gjorde den svenske midtbanespiller en fin figur og fik ros flere steder for sin indsats.
Præstationen var endnu en slags kulmination på den udvikling, han har taget i Midtjylland, hvor han er blevet dansk mester, spillet i Champions League og fået debut for den svenske landshold.
Og det ser ikke ud til at stoppe her, skriver Sportsbladet.
Læs også:Skarp Superliga-lejesvend: Kæmper for at overbevise trænerne
– Klubber fra England, Frankrig og særligt Tyskland har i noget tid været på plads på MCH Arena for at scoute svenskeren.
Planen for Cajuste
Avisen noterer sig, at Jens-Lys Cajuste har kontrakt med FCM frem til sidst i juni 2023, og derfor føler klubben ingen stress for at sælge, ligesom de mange millioner for Champions. Samtidig luner Champions League-millioner også i kassen.
Ifølge Sportsbladets oplysninger har FC Midtjylland besluttet på et strategimøde, at det er mest rimeligt at sælge Cajuste i næste sommers transfervindue.
– Det er klart, at jeg stræber efter næste niveau. Jeg ved, jeg har et højere niveau i mig, højere kapacitet, og det er det, jeg arbejder for. Men jeg tænker ikke så langt. Jeg vil nå næste niveau, men jeg er ikke der endnu. Jeg er er her nu, har Cajuste tidligere sagt til Sportsbladet om sin situation.
Læs også:Eventyret er forbi i Vejle – Men krisesnakken er ikke et tema
Ifølge Sportsbladet er det først og fremmest tyske klubber, der lurer på FCM-svenskeren. De nævner Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund, Hertha Berlin, Borussia Mönchengladbach, Werder Bremen og Union Berlin, som klubber, der har været på plads for at se nærmere på Jens-Lys.
Dyr herre
Men da der stadig er to år tilbage af kontrakten, vurderer FC Midtjylland ifølge den svenske avis, at prisen for Cajuste er på 60 millioner kroner. En pris der måske kan afskrække tyske klubber.
FC Midtjyllands bestyrelsesformand har tidligere talt for et skifte til engelsk fodbold for Cajuste.
– Jeg synes, at han har potentiale til at spille i Premier League, har Rasmus Ankersen tidligere udtalt til Goal.com.
Et skifte til engelsk fodbold kan måske endda øge indtjening ved et salg, men der er lige nu stor usikkerhed om transfer-begrænsningerne hos de engelske klubber oven på Brexit.
Læs også:Superliga-spørgsmål: Bliver FC Midtjylland “Herbstmeister”?
Læs også:Afsløring: Dette kan blive danske klubbers helt nye vej i CL
Læs også:VB-profil føler sig i dårlig form: Jeg er kritisk over for mig selv
LIVE
TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne
OPTAKT
Ghana – Panama
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Deadline overskredet: FC København melder ud
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
NYHEDER
