Medie: Flere storklubber jagter FCM-profil

Den svenske avis Sportsbladet skriver torsdag, at flere europæiske storklubber er interesseret i FC Midtjylland Jens-Lys Cajuste.



Onsdag spillede FC Midtjylland 1-1 hjemme mod Liverpool i den sidste gruppekamp i Champions League.

Her var Jens-Lys Cajuste tilbage efter to uder på sidelinjen på grund af Covid19. Alligevel gjorde den svenske midtbanespiller en fin figur og fik ros flere steder for sin indsats.

Præstationen var endnu en slags kulmination på den udvikling, han har taget i Midtjylland, hvor han er blevet dansk mester, spillet i Champions League og fået debut for den svenske landshold.

Og det ser ikke ud til at stoppe her, skriver Sportsbladet.

Læs også:Skarp Superliga-lejesvend: Kæmper for at overbevise trænerne

– Klubber fra England, Frankrig og særligt Tyskland har i noget tid været på plads på MCH Arena for at scoute svenskeren.

Planen for Cajuste
Avisen noterer sig, at Jens-Lys Cajuste har kontrakt med FCM frem til sidst i juni 2023, og derfor føler klubben ingen stress for at sælge, ligesom de mange millioner for Champions. Samtidig luner Champions League-millioner også i kassen.

Ifølge Sportsbladets oplysninger har FC Midtjylland besluttet på et strategimøde, at det er mest rimeligt at sælge Cajuste i næste sommers transfervindue.

– Det er klart, at jeg stræber efter næste niveau. Jeg ved, jeg har et højere niveau i mig, højere kapacitet, og det er det, jeg arbejder for. Men jeg tænker ikke så langt. Jeg vil nå næste niveau, men jeg er ikke der endnu. Jeg er er her nu, har Cajuste tidligere sagt til Sportsbladet om sin situation.

Læs også:Eventyret er forbi i Vejle – Men krisesnakken er ikke et tema

Ifølge Sportsbladet er det først og fremmest tyske klubber, der lurer på FCM-svenskeren. De nævner Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund, Hertha Berlin, Borussia Mönchengladbach, Werder Bremen og Union Berlin, som klubber, der har været på plads for at se nærmere på Jens-Lys.

Dyr herre
Men da der stadig er to år tilbage af kontrakten, vurderer FC Midtjylland ifølge den svenske avis, at prisen for Cajuste er på 60 millioner kroner. En pris der måske kan afskrække tyske klubber.

FC Midtjyllands bestyrelsesformand har tidligere talt for et skifte til engelsk fodbold for Cajuste.

– Jeg synes, at han har potentiale til at spille i Premier League, har Rasmus Ankersen tidligere udtalt til Goal.com.

Et skifte til engelsk fodbold kan måske endda øge indtjening ved et salg, men der er lige nu stor usikkerhed om transfer-begrænsningerne hos de engelske klubber oven på Brexit.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Bliver FC Midtjylland “Herbstmeister”?
Læs også:Afsløring: Dette kan blive danske klubbers helt nye vej i CL
Læs også:VB-profil føler sig i dårlig form: Jeg er kritisk over for mig selv






LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi