Medie: Flere storklubber jagter FCM-profil

Den svenske avis Sportsbladet skriver torsdag, at flere europæiske storklubber er interesseret i FC Midtjylland Jens-Lys Cajuste.



Onsdag spillede FC Midtjylland 1-1 hjemme mod Liverpool i den sidste gruppekamp i Champions League.

Her var Jens-Lys Cajuste tilbage efter to uder på sidelinjen på grund af Covid19. Alligevel gjorde den svenske midtbanespiller en fin figur og fik ros flere steder for sin indsats.

Præstationen var endnu en slags kulmination på den udvikling, han har taget i Midtjylland, hvor han er blevet dansk mester, spillet i Champions League og fået debut for den svenske landshold.

Og det ser ikke ud til at stoppe her, skriver Sportsbladet.

Læs også:Skarp Superliga-lejesvend: Kæmper for at overbevise trænerne

– Klubber fra England, Frankrig og særligt Tyskland har i noget tid været på plads på MCH Arena for at scoute svenskeren.

Planen for Cajuste
Avisen noterer sig, at Jens-Lys Cajuste har kontrakt med FCM frem til sidst i juni 2023, og derfor føler klubben ingen stress for at sælge, ligesom de mange millioner for Champions. Samtidig luner Champions League-millioner også i kassen.

Ifølge Sportsbladets oplysninger har FC Midtjylland besluttet på et strategimøde, at det er mest rimeligt at sælge Cajuste i næste sommers transfervindue.

– Det er klart, at jeg stræber efter næste niveau. Jeg ved, jeg har et højere niveau i mig, højere kapacitet, og det er det, jeg arbejder for. Men jeg tænker ikke så langt. Jeg vil nå næste niveau, men jeg er ikke der endnu. Jeg er er her nu, har Cajuste tidligere sagt til Sportsbladet om sin situation.

Læs også:Eventyret er forbi i Vejle – Men krisesnakken er ikke et tema

Ifølge Sportsbladet er det først og fremmest tyske klubber, der lurer på FCM-svenskeren. De nævner Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund, Hertha Berlin, Borussia Mönchengladbach, Werder Bremen og Union Berlin, som klubber, der har været på plads for at se nærmere på Jens-Lys.

Dyr herre
Men da der stadig er to år tilbage af kontrakten, vurderer FC Midtjylland ifølge den svenske avis, at prisen for Cajuste er på 60 millioner kroner. En pris der måske kan afskrække tyske klubber.

FC Midtjyllands bestyrelsesformand har tidligere talt for et skifte til engelsk fodbold for Cajuste.

– Jeg synes, at han har potentiale til at spille i Premier League, har Rasmus Ankersen tidligere udtalt til Goal.com.

Et skifte til engelsk fodbold kan måske endda øge indtjening ved et salg, men der er lige nu stor usikkerhed om transfer-begrænsningerne hos de engelske klubber oven på Brexit.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Bliver FC Midtjylland “Herbstmeister”?
Læs også:Afsløring: Dette kan blive danske klubbers helt nye vej i CL
Læs også:VB-profil føler sig i dårlig form: Jeg er kritisk over for mig selv




LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Anton Gaaei-handel meldes død

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

FC København bekræfter transfer

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou