VB-profil føler sig i dårlig form: Jeg er kritisk over for mig selv

Vejle-keeper Indy Groothuizen indrømmer, at oprykkerne er nede i en bølgedal efter ét point i de seneste fem kampe, og han tager sin del af ansvaret.



Efter 6. runde lå Vejle Boldklub nummer ét i Superligaen, men siden er det ikke gået godt for oprykkerne.

De seneste fem kampe har kun givet ét point, så VB er dalet til tiendepladsen i ligaen. Fredag aften møder holdet Randers, der startede den dårlige stime ved at vinde 3-0 i Nørreskoven – og det bliver en vigtig kamp.

– Vi har ret desperat brug for en sejr, siger keeper Indy Groothuizen til Tipsbladet.

– Jeg synes stadig, vi har nok point i forhold til, hvor mange kampe vi har spillet, men det er et faktum, at vi ikke spiller så godt lige i øjeblikket. Randers er i bedre form end os lige nu – næsten alle hold er i bedre form end os lige nu – og vi tabte 3-0 på hjemmebane, så vi har brug for hævn. Jeg tror stadig på, at vi kan slå alle hold i ligaen. Vi kan måske også tabe til alle hold i ligaen, men det her er en mulighed for at begynde at vinde igen, siger den hollandske målmand, der også tror på sejren.

Læs også:FCM-spillere i diskussion om straffespark: Der var ingen tvivl

– Jeg er ret sikker på, at efter fem dårlige kampe har vi fundet vores svage side, og vi har fundet ud af, hvad der gik galt i de kampe. Vi får en frisk start på fredag, siger Groothuizen, der, af taktiske årsager, ikke vil for meget ind på, hvad den svage side så er.

Til gengæld indrømmer målmanden, at han selv kan gøre det bedre.

– Jeg ved ikke engang, om jeg kan sige, jeg er i dårlig form, men det føles sådan. Når man har lukket næstflest mål ind i ligaen, skal man som keeper se på sig selv, og det gør jeg, siger målmanden.

Han har spillet alle sæsonens Superliga-minutter og har indkasseret 21 mål. Kun Lyngby er dårligere med 27. Det er Indy Groothuizen opmærksom på, og han gør alt, hvad han kan, for at fine topniveauet.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

– Jeg ser en masse video og træner de ting, jeg kan forbedre lige nu. Faktum er, at vi har fået seks straffespark imod os, og jeg har ikke reddet ét af dem. Det kan man kalde uheld, men jeg vil hellere påtage mig skylden. Ved alle mål bliver der lavet fejl, men jeg vil helst kigge på mig selv.

–  Efter sidste år havde alle nok høje forventninger til mig, for jeg havde en rigtig god sæson. Jeg har ikke noget svar på, hvorfor jeg ikke har nået samme niveau som sidste år. Jeg ønsker det mere end nogen anden – mere end fansene, mere end holdkammeraterne – så det eneste, jeg fokuserer på lige nu, er at være kritisk over for mig selv og træner hårdere nogensinde.

– Jeg ser meget video, ikke kun af mig selv men også af målmænd, jeg ser op til, og jeg er 100 procent sikker på, at på et tidspunkt vil det betale sig. Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at det bliver fredag – jo hurtigere desto bedre, siger Indy Groothuizen.

Vejle møder Randers fredag klokken 19.00 i årets næstsidste runde. Den efterfølgende runde er der bundkamp, når vejlenserne med Superligaens næstdårligste forsvar besøger Lyngby med det dårligste.

Læs også:Video: FC Midtjylland på pointjagt for Danmark
Læs også:Midtbaneprofil tilbage: Sådan starter FC Midtjylland mod Liverpool
Læs også:FCM-direktør: Vi kunne have været et meget alvorligt sted uden CL




Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Chido Obi var ustyrlig



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

– Det er en gigantisk fiasko

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FC Midtjylland kørte OB over

Viborg FF – Brøndby IF

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Det var forfærdeligt at se på!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

AGF dummer sig mod Fredericia

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Boilesen peger på FC København

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

FCK-bænken var rasende!

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK