Efter 6. runde lå Vejle Boldklub nummer ét i Superligaen, men siden er det ikke gået godt for oprykkerne.
De seneste fem kampe har kun givet ét point, så VB er dalet til tiendepladsen i ligaen. Fredag aften møder holdet Randers, der startede den dårlige stime ved at vinde 3-0 i Nørreskoven – og det bliver en vigtig kamp.
– Vi har ret desperat brug for en sejr, siger keeper Indy Groothuizen til Tipsbladet.
– Jeg synes stadig, vi har nok point i forhold til, hvor mange kampe vi har spillet, men det er et faktum, at vi ikke spiller så godt lige i øjeblikket. Randers er i bedre form end os lige nu – næsten alle hold er i bedre form end os lige nu – og vi tabte 3-0 på hjemmebane, så vi har brug for hævn. Jeg tror stadig på, at vi kan slå alle hold i ligaen. Vi kan måske også tabe til alle hold i ligaen, men det her er en mulighed for at begynde at vinde igen, siger den hollandske målmand, der også tror på sejren.
Læs også:FCM-spillere i diskussion om straffespark: Der var ingen tvivl
– Jeg er ret sikker på, at efter fem dårlige kampe har vi fundet vores svage side, og vi har fundet ud af, hvad der gik galt i de kampe. Vi får en frisk start på fredag, siger Groothuizen, der, af taktiske årsager, ikke vil for meget ind på, hvad den svage side så er.
Til gengæld indrømmer målmanden, at han selv kan gøre det bedre.
– Jeg ved ikke engang, om jeg kan sige, jeg er i dårlig form, men det føles sådan. Når man har lukket næstflest mål ind i ligaen, skal man som keeper se på sig selv, og det gør jeg, siger målmanden.
Han har spillet alle sæsonens Superliga-minutter og har indkasseret 21 mål. Kun Lyngby er dårligere med 27. Det er Indy Groothuizen opmærksom på, og han gør alt, hvad han kan, for at fine topniveauet.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
– Jeg ser en masse video og træner de ting, jeg kan forbedre lige nu. Faktum er, at vi har fået seks straffespark imod os, og jeg har ikke reddet ét af dem. Det kan man kalde uheld, men jeg vil hellere påtage mig skylden. Ved alle mål bliver der lavet fejl, men jeg vil helst kigge på mig selv.
– Efter sidste år havde alle nok høje forventninger til mig, for jeg havde en rigtig god sæson. Jeg har ikke noget svar på, hvorfor jeg ikke har nået samme niveau som sidste år. Jeg ønsker det mere end nogen anden – mere end fansene, mere end holdkammeraterne – så det eneste, jeg fokuserer på lige nu, er at være kritisk over for mig selv og træner hårdere nogensinde.
– Jeg ser meget video, ikke kun af mig selv men også af målmænd, jeg ser op til, og jeg er 100 procent sikker på, at på et tidspunkt vil det betale sig. Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at det bliver fredag – jo hurtigere desto bedre, siger Indy Groothuizen.
Vejle møder Randers fredag klokken 19.00 i årets næstsidste runde. Den efterfølgende runde er der bundkamp, når vejlenserne med Superligaens næstdårligste forsvar besøger Lyngby med det dårligste.
Læs også:Video: FC Midtjylland på pointjagt for Danmark
Læs også:Midtbaneprofil tilbage: Sådan starter FC Midtjylland mod Liverpool
Læs også:FCM-direktør: Vi kunne have været et meget alvorligt sted uden CL
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
OPTAKT
AGF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TRANSFER
