Efter 6. runde lå Vejle Boldklub nummer ét i Superligaen, men siden er det ikke gået godt for oprykkerne.
De seneste fem kampe har kun givet ét point, så VB er dalet til tiendepladsen i ligaen. Fredag aften møder holdet Randers, der startede den dårlige stime ved at vinde 3-0 i Nørreskoven – og det bliver en vigtig kamp.
– Vi har ret desperat brug for en sejr, siger keeper Indy Groothuizen til Tipsbladet.
– Jeg synes stadig, vi har nok point i forhold til, hvor mange kampe vi har spillet, men det er et faktum, at vi ikke spiller så godt lige i øjeblikket. Randers er i bedre form end os lige nu – næsten alle hold er i bedre form end os lige nu – og vi tabte 3-0 på hjemmebane, så vi har brug for hævn. Jeg tror stadig på, at vi kan slå alle hold i ligaen. Vi kan måske også tabe til alle hold i ligaen, men det her er en mulighed for at begynde at vinde igen, siger den hollandske målmand, der også tror på sejren.
Læs også:FCM-spillere i diskussion om straffespark: Der var ingen tvivl
– Jeg er ret sikker på, at efter fem dårlige kampe har vi fundet vores svage side, og vi har fundet ud af, hvad der gik galt i de kampe. Vi får en frisk start på fredag, siger Groothuizen, der, af taktiske årsager, ikke vil for meget ind på, hvad den svage side så er.
Til gengæld indrømmer målmanden, at han selv kan gøre det bedre.
– Jeg ved ikke engang, om jeg kan sige, jeg er i dårlig form, men det føles sådan. Når man har lukket næstflest mål ind i ligaen, skal man som keeper se på sig selv, og det gør jeg, siger målmanden.
Han har spillet alle sæsonens Superliga-minutter og har indkasseret 21 mål. Kun Lyngby er dårligere med 27. Det er Indy Groothuizen opmærksom på, og han gør alt, hvad han kan, for at fine topniveauet.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
– Jeg ser en masse video og træner de ting, jeg kan forbedre lige nu. Faktum er, at vi har fået seks straffespark imod os, og jeg har ikke reddet ét af dem. Det kan man kalde uheld, men jeg vil hellere påtage mig skylden. Ved alle mål bliver der lavet fejl, men jeg vil helst kigge på mig selv.
– Efter sidste år havde alle nok høje forventninger til mig, for jeg havde en rigtig god sæson. Jeg har ikke noget svar på, hvorfor jeg ikke har nået samme niveau som sidste år. Jeg ønsker det mere end nogen anden – mere end fansene, mere end holdkammeraterne – så det eneste, jeg fokuserer på lige nu, er at være kritisk over for mig selv og træner hårdere nogensinde.
– Jeg ser meget video, ikke kun af mig selv men også af målmænd, jeg ser op til, og jeg er 100 procent sikker på, at på et tidspunkt vil det betale sig. Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at det bliver fredag – jo hurtigere desto bedre, siger Indy Groothuizen.
Vejle møder Randers fredag klokken 19.00 i årets næstsidste runde. Den efterfølgende runde er der bundkamp, når vejlenserne med Superligaens næstdårligste forsvar besøger Lyngby med det dårligste.
Læs også:Video: FC Midtjylland på pointjagt for Danmark
Læs også:Midtbaneprofil tilbage: Sådan starter FC Midtjylland mod Liverpool
Læs også:FCM-direktør: Vi kunne have været et meget alvorligt sted uden CL
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Skal han med Bo Svensson til FC København?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Melder ud om Kasper Hjulmand
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Klar på chokskifte
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Dybt bekymret over VM i USA
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
