VB-profil føler sig i dårlig form: Jeg er kritisk over for mig selv

Vejle-keeper Indy Groothuizen indrømmer, at oprykkerne er nede i en bølgedal efter ét point i de seneste fem kampe, og han tager sin del af ansvaret.



Efter 6. runde lå Vejle Boldklub nummer ét i Superligaen, men siden er det ikke gået godt for oprykkerne.

De seneste fem kampe har kun givet ét point, så VB er dalet til tiendepladsen i ligaen. Fredag aften møder holdet Randers, der startede den dårlige stime ved at vinde 3-0 i Nørreskoven – og det bliver en vigtig kamp.

– Vi har ret desperat brug for en sejr, siger keeper Indy Groothuizen til Tipsbladet.

– Jeg synes stadig, vi har nok point i forhold til, hvor mange kampe vi har spillet, men det er et faktum, at vi ikke spiller så godt lige i øjeblikket. Randers er i bedre form end os lige nu – næsten alle hold er i bedre form end os lige nu – og vi tabte 3-0 på hjemmebane, så vi har brug for hævn. Jeg tror stadig på, at vi kan slå alle hold i ligaen. Vi kan måske også tabe til alle hold i ligaen, men det her er en mulighed for at begynde at vinde igen, siger den hollandske målmand, der også tror på sejren.

Læs også:FCM-spillere i diskussion om straffespark: Der var ingen tvivl

– Jeg er ret sikker på, at efter fem dårlige kampe har vi fundet vores svage side, og vi har fundet ud af, hvad der gik galt i de kampe. Vi får en frisk start på fredag, siger Groothuizen, der, af taktiske årsager, ikke vil for meget ind på, hvad den svage side så er.

Til gengæld indrømmer målmanden, at han selv kan gøre det bedre.

– Jeg ved ikke engang, om jeg kan sige, jeg er i dårlig form, men det føles sådan. Når man har lukket næstflest mål ind i ligaen, skal man som keeper se på sig selv, og det gør jeg, siger målmanden.

Han har spillet alle sæsonens Superliga-minutter og har indkasseret 21 mål. Kun Lyngby er dårligere med 27. Det er Indy Groothuizen opmærksom på, og han gør alt, hvad han kan, for at fine topniveauet.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

– Jeg ser en masse video og træner de ting, jeg kan forbedre lige nu. Faktum er, at vi har fået seks straffespark imod os, og jeg har ikke reddet ét af dem. Det kan man kalde uheld, men jeg vil hellere påtage mig skylden. Ved alle mål bliver der lavet fejl, men jeg vil helst kigge på mig selv.

–  Efter sidste år havde alle nok høje forventninger til mig, for jeg havde en rigtig god sæson. Jeg har ikke noget svar på, hvorfor jeg ikke har nået samme niveau som sidste år. Jeg ønsker det mere end nogen anden – mere end fansene, mere end holdkammeraterne – så det eneste, jeg fokuserer på lige nu, er at være kritisk over for mig selv og træner hårdere nogensinde.

– Jeg ser meget video, ikke kun af mig selv men også af målmænd, jeg ser op til, og jeg er 100 procent sikker på, at på et tidspunkt vil det betale sig. Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at det bliver fredag – jo hurtigere desto bedre, siger Indy Groothuizen.

Vejle møder Randers fredag klokken 19.00 i årets næstsidste runde. Den efterfølgende runde er der bundkamp, når vejlenserne med Superligaens næstdårligste forsvar besøger Lyngby med det dårligste.

Læs også:Video: FC Midtjylland på pointjagt for Danmark
Læs også:Midtbaneprofil tilbage: Sådan starter FC Midtjylland mod Liverpool
Læs også:FCM-direktør: Vi kunne have været et meget alvorligt sted uden CL






LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ivan Toney klar på choktransfer

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Helt vild med Brøndby-profil

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Brøndby IF – Sønderjyske

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Hugo Ekitike misser VM

Fremhæver stort Brøndby-talent

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet