Medie: Her er Lawrence Thomas nye klub

Den australske keeper har kontraktudløb med SønderjyskE til sommer og nu har han angiveligt fundet sin nye arbejdsgiver.



Lawrence Thomas var ind til for ganske nyligt SønderjyskE’s førstemålmand, men de seneste spillerunder har Nicolai Flø overtaget posten.

Den erfarne keeper skal dog ikke vente mange måneder på spilletid igen, da han til sommer skifter til australske Western Sydney Wanderers, skriver FTBL. Her er han udset til at være en vigtig brik i genopbygningen af Sydney-mandskabet under den nyansatte cheftræner Mark Rudan. 

SønderjyskE’s sportsdirektør, Esben Hansen, har sidenhen bekræftet overfor Tipsbladet, at Lawrence Thomas er færdig i klubben.

Western Sydney Wanderers er placeret i den bedste australske række, A-League. Thomas har tidligere haft stor succes i australsk fodbold, hvor han blandt andet har vundet to mesterskaber med Melbourne Victory.

Det var også her den 29-årige keeper skiftede fra i sommeren 2020. I sin første sæson stod han fast mellem stængerne i SønderjyskE og af fansene blev han kåret til årets spiller, da klubben sikrede sig overlevelse.

I indeværende sæson har SønderjyskE haft en hård sæson, hvor klubben lige nu er bundprop i Superligaen og ligner et mandskab, der skal forberede sig på at spille fodbold i landets næstbedste række til den kommende sæson.

Lawrence Thomas kan istedet se frem til at spille fodbold for Western Sydney Wanderers under varmere himmelstrøg. I SønderjyskE har han optrådt 58 gange mellem stængerne under sine to år i klubben.

I samme periode er det lykkedes ham at få debut på det australske landshold, da han blev indskiftet i en kamp mod Nepal sidste år.





Et markant problem for Silkeborg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby IF – FC Nordsjælland

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse