Avis: Haysen brugte voldsomt sprog i sms’er

JydskeVestkysten har set sms’er fra Hans Jørgen Haysen til tidligere ansat. Sprogbrugen beskrives som voldsom.



Sønderjyskes tidligere sportschef Hans Jørgen Haysen skulle være tiltrådt i AGF 1. marts, men han nåede aldrig at have sin første arbejdsdag i Aarhus.

Torsdag meddelte AGF i en fondsbørsmeddelelse, at sportschefen på grund af private forhold ikke ville starte i klubben.

Fredag skrev JydskeVestkysten, at det er en tidligere kvindelig ansat i Sønderjyskes kommunikationsafdeling, der har været med til at fælde Haysen.

Det bekræfter Sønderjyske fredag eftermiddag på sin hjemmeside.

Klubben skriver, at den 17. februar modtog en henvendelse fra kvinden, og at AGF efter Sønderjyskes oplysninger modtog samme henvendelse samme dag.

Haysen blev ifølge Sønderjyske hurtigt konfronteret med henvendelsen “og derefter dens naturlige konsekvens”, som det lyder i udtalelsen på klubbens hjemmeside.

Sønderjyske skriver, at klubben efterfølgende har haft en positiv dialog med kvinden og “endda et godt møde”, som det beskrives af klubben. Kvinden har bedt om diskretion, hvilket Sønderjyske har respekteret.

Ifølge JydskeVestkysten omhandler det materiale, kvinden, som i dag er 28 år gammel, har sendt til klubberne blandt andet seksuelle ordvekslinger.

JydskeVestkysten har set flere sms-beskeder og beretter, at der er tale om et voldsomt sprogbrug fra Haysens side.

Sønderjyske uddyber ikke, hvad kvindens henvendelse til klubben indebar, og beskriver heller ikke de omtalte sms’er.

Men superligaklubben slår fast, at den tager skarpt afstand fra chikane i enhver afskygning.

– Vi tolererer ikke diskrimination, og vi forlanger af alle vores medarbejdere, at de behandler hinanden ordentligt. Vi er kendt for vores sammenhold og særlige dna. Derfor reagerer vi også skarpt og konsekvent, hvis vores værdier bliver tilsidesat.

AGF ønsker ikke at komme med yderligere kommentarer i sagen, oplyser kommunikationschef Søren Højlund Carlsen til Ritzau fredag eftermiddag.

Allerede torsdag skrev Århus Stiftstidende om en kvindes anklager mod Haysen. Avisen, der dækker AGF tæt, skrev, at kvinden valgte at reagere, efter hun havde set et portræt med sportschefen på tv.

Århus Stiftstidende skrev, at kvinden gennem længere tid havde følt sig krænket af Haysen, og at hun i dag er sygemeldt fra sit nuværende job.

JydskeVestkysten har fredag uden held forsøgt at få en kommentar fra Hans Jørgen Haysen og den pågældende kvinde til historien.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Chido Obi var ustyrlig

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

FC Midtjylland kørte OB over

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

– Det er en gigantisk fiasko

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Sønderjyske – Silkeborg IF

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Viborg FF – Brøndby IF

Boilesen peger på FC København

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Det var forfærdeligt at se på!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

AGF dummer sig mod Fredericia

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Salah strålede for Liverpool

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

OB – FC Midtjylland

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise