Medie: Nyt bud er landet på FC Midtjyllands bord

FC Midtjylland har accepteret at sende ham afsted, men det kræver angiveligt et bedre bud, hvilket de nu har fået.



Det er ikke meget FC Midtjylland har fået ud af deres mere end 30 millioner kroner, som de angiveligt har betalt for Marrony.

Han er klubbens største indkøb nogensinde, men han har aldrig fundet sig til rette i Danmark. Allerede i vinter var han meget tæt på at skifte til Internacional i Brasilien, men handlen faldt til jorden.

Nu har der de seneste uger igen været meldinger om, at Marrony er på vej til Brasilien. Denne gang er det Fluminese, der er på jagt efter en ny angriber, og de har allerede sendt det første tilbud afsted om en lejeaftale af angriberen.

I mellemtiden har Marrony ifølge Globo holdt samtaler med FC Midtjylland i sidste uge for at bede dem om at lade ham skifte. Det har FC Midtjylland accepteret, men de ønsker et forbedret bud fra Fluminese.

Og det har de netop fået skriver Globo. Endnu et tilbud er altså sendt afsted til FC Midtjylland, som lige nu tygger på, om de kan acceptere betingelserne, der sender Marrony afsted til hjemlandet og Fluminese.

Mens FC Midtjylland overvejer tilbuddet, så er Marrony rejst retur til Danmark fra sin ferie i Brasilien, hvor han påbegynder træningen med sine holdkammerater. Imens venter han på, om han skal tilbage til Brasilien.

Marrony har indtil videre noteret sig for syv Superliga-kampe, men han har endnu til gode at score. Hans aftale med FCM løber frem til 2026.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Melder dansk stortalent transferklar

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

I dialog med Steve Cooper



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Norge – Senegal

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Argentina – Østrig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden

Jens Stage-skifte i fare