Medie: Politiet undersøger Cristiano Ronaldo for karantænebrud

Ronaldo og flere Juventus-holdkammerater rejste til landsholdsopgaver, mens de skulle have selvisoleret sig.



Superstjernen Cristiano Ronaldo og seks andre Juventus-spillere efterforskes af politiet for brud på karantænereglerne efter et mindre udbrud af coronavirus i den italienske mesterklub.

Det skriver sportsavisen Gazzetta dello Sport.

Ronaldo og holdkammeraterne undlod ifølge avisen at selvisolere sig på et hotel i Torino, efter at to klubansatte havde afgivet positive coronatest.

Seks af spillerne valgte i stedet at tage afsted på landsholdsopgaver, deriblandt Ronaldo, mens målmanden Gianluigi Buffon tog hjem til sit eget hus.

Ifølge Gazzetta dello Sport risikerer Juventus-spillerne bøder, hvis de har forbrudt sig mod karantænereglerne.

Juventus-direktør Andrea Agnelli mener ikke, at spillerne har gjort noget forkert.

– Vi sagde til spillerne, at de måtte gøre, som de havde lyst til. De kunne rejse hjem og selvisolere sig. De må selv bestemme. De er frie borgere, siger Agnelli til avisen.

Sagen er ekstra penibel for Ronaldo, da han tidligere i denne uge afgav en positiv coronatest.

Samme dag, som testen blev foretaget, lagde han et foto ud på Instagram, hvor han deltog i en fællesspisning med resten af det portugisiske landshold. Ronaldo gik efterfølgende glip af en kamp mod Sverige i Nations League.

Senere rejste han med privatfly tilbage mod Torino, hvor Italiens sportsminister Vincenzo Spadafora reagerede.

– Han har brudt reglerne, da han ikke har fået nogen specialtilladelse af sundhedsmyndighederne, sagde Spadafora.

Juventus gik dog i rette med sportsministerens udtalelse.

– Cristiano Ronaldo returnerede til Italien i et ambulancefly, som var godkendt af sundhedsmyndighederne på forespørgsel fra spilleren. Han vil selvisolere sig derhjemme, skrev klubben.

Selv afviser fodboldstjernen også, at han har brudt nogen regler.

– Jeg respekterer protokollen. Jeg brød den ikke, så det er en løgn, sagde Ronaldo ifølge flere italienske medier i en livesending på Instagram fredag.

Ud over Ronaldo valgte Rodrigo Bentancur (Uruguay), Juan Cuadrado (Colombia), Danilo (Brasilien), Merih Demiral (Tyrkiet) og Paulo Dybala (Argentina) at forlade Torino.

Sveriges Dejan Kulusevski blev i Torino karantæneperioden ud og missede en landskamp mod Rusland på den bekostning. Han var dog med, da Sverige senere stod over for Portugal.

/ritzau/ntb





LIVE

TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Uventet transferdrejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Scorer heftig lønstigning

Spanien – Belgien

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vilde scener – 135 var mødt op

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Superligaen er knækket

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark