Superstjernen Cristiano Ronaldo og seks andre Juventus-spillere efterforskes af politiet for brud på karantænereglerne efter et mindre udbrud af coronavirus i den italienske mesterklub.
Det skriver sportsavisen Gazzetta dello Sport.
Ronaldo og holdkammeraterne undlod ifølge avisen at selvisolere sig på et hotel i Torino, efter at to klubansatte havde afgivet positive coronatest.
Seks af spillerne valgte i stedet at tage afsted på landsholdsopgaver, deriblandt Ronaldo, mens målmanden Gianluigi Buffon tog hjem til sit eget hus.
Ifølge Gazzetta dello Sport risikerer Juventus-spillerne bøder, hvis de har forbrudt sig mod karantænereglerne.
Juventus-direktør Andrea Agnelli mener ikke, at spillerne har gjort noget forkert.
– Vi sagde til spillerne, at de måtte gøre, som de havde lyst til. De kunne rejse hjem og selvisolere sig. De må selv bestemme. De er frie borgere, siger Agnelli til avisen.
Sagen er ekstra penibel for Ronaldo, da han tidligere i denne uge afgav en positiv coronatest.
Samme dag, som testen blev foretaget, lagde han et foto ud på Instagram, hvor han deltog i en fællesspisning med resten af det portugisiske landshold. Ronaldo gik efterfølgende glip af en kamp mod Sverige i Nations League.
Senere rejste han med privatfly tilbage mod Torino, hvor Italiens sportsminister Vincenzo Spadafora reagerede.
– Han har brudt reglerne, da han ikke har fået nogen specialtilladelse af sundhedsmyndighederne, sagde Spadafora.
Juventus gik dog i rette med sportsministerens udtalelse.
– Cristiano Ronaldo returnerede til Italien i et ambulancefly, som var godkendt af sundhedsmyndighederne på forespørgsel fra spilleren. Han vil selvisolere sig derhjemme, skrev klubben.
Selv afviser fodboldstjernen også, at han har brudt nogen regler.
– Jeg respekterer protokollen. Jeg brød den ikke, så det er en løgn, sagde Ronaldo ifølge flere italienske medier i en livesending på Instagram fredag.
Ud over Ronaldo valgte Rodrigo Bentancur (Uruguay), Juan Cuadrado (Colombia), Danilo (Brasilien), Merih Demiral (Tyrkiet) og Paulo Dybala (Argentina) at forlade Torino.
Sveriges Dejan Kulusevski blev i Torino karantæneperioden ud og missede en landskamp mod Rusland på den bekostning. Han var dog med, da Sverige senere stod over for Portugal.
/ritzau/ntb
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFERPLANEN
