Fodboldspilleren Paul Pogba er havnet i store problemer.
Den franske stjerne er blevet testet positiv for præparatet testosteron, som er på Det Internationale Antidopingagenturs (Wada) liste over forbudte stoffer.
Det bekræfter Italiens antidopingagentur ifølge nyhedsbureauet Reuters og sportsmediet La Gazzetta dello Sport mandag aften.
Allerede i løbet af eftermiddagen kom nyheden frem hos flere italienske medier, herunder nyhedsbureauet Ansa og medierne La Gazzetta dello Sport og Sport Mediaset.
Også Juventus har i løbet af mandag aften bekræftet, at det italienske antidopingagentur har suspenderet Paul Pogba. Klubben forbeholder sig nu retten til at evaluere sagen.
Normal praksis er, at antidopingagenturet nu tester den såkaldte B-prøve. Er den også positiv, venter der en straf.
Franskmanden risikerer en karantæne på op til fire år.
Helt konkret blev Paul Pogba ifølge medierne bedt om at afgive en dopingprøve efter Juventus' første Serie A-kamp i sæsonen 20. august.
Det var tilfældet, selv om den 30-årige franskmand ikke var på banen mod Udinese.
Siden premierekampen har Paul Pogba optrådt i to kampe. Mod Bologna og Empoli i de efterfølgende runder blev han skiftet ind fra bænken undervejs i anden halvleg.
Paul Pogba har levet en omtumlet tilværelse både på og uden for banen i de seneste år.
På fodboldbanen har han været ramt af mange skader og spillede af den årsag blot seks Serie A-kampe for Juventus i sidste sæson.
Uden for kridtstregerne ligger han i heftig strid med sin bror Mathias Pogba, som sidste år blev sigtet og varetægtsfængslet for afpresning af Paul Pogba.
Han er lige nu i gang med sin anden periode i Juventus. Da han som ung ikke formåede at bryde igennem hos Manchester United, rykkede han til den italienske klub i 2012.
I de efterfølgende år gjorde han det så godt, at Manchester United ville satse på ham igen, og derfor gjorde han comeback i den engelske klub i 2016.
Her var Manchester United havnet i en svær periode, og Paul Pogba formåede kun i glimt at vise sin klasse.
Klasse har han imidlertid vist på det franske landshold ved flere lejligheder, og han kan prale af at have vundet VM i 2018. I alt har han spillet 91 landskampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Jess Thorup indlagt
TRANSFER