Medier hylder landsholdet: Kæmpe EM-potentiale

Efter Danmarks 4-0-sejr over Østrig spår flere danske medier, at holdet kan nå langt ved sommerens EM.



En magtdemonstration, det bedste danske landshold siden årtusindskiftet og en defensiv i verdensklasse.

Det er bare nogle af de rosende ord, som de danske medier sætter på landsholdets præstation, efter at Danmark onsdag aften kørte Østrig over på egen bane i Wien med 4-0 i VM-kvalifikationen.

Hos Politiken kalder journalist Søren Lissner resultatet for en “ydmygelse af den største konkurrent” i puljen.

Han fremhæver især den indskiftede dobbelte målscorer Andreas Skov Olsen og landstræner Kasper Hjulmand.

– Til sidst knockoutede Andreas Skov Olsen endegyldigt østrigerne, der nu allerede er fem point bag det danske landshold, der under Kasper Hjulmand ligner det bedste efter årtusindskiftet. Ganske enkelt, skriver han og roser Hjulmand for at have bygget videre på det fundament, som tidligere landstræner Åge Hareide skabte.

Også B.T.’s fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen har særlige roser til overs for 21-årige Skov Olsens præstation.

– Han tænder kærligheden til fodbold i mig. Der er så meget kreativitet og spilleglæde i den knægt, skriver fodboldredaktøren om den unge komet.

Han roser samtidig Kasper Hjulmand for på kort tid at have gjort landsholdet mere seværdigt end sin forgænger.

– Hvor er potentialet bare vildt for vores lille landshold, konstaterer han efter sejren.

Hos TV2 vurderer fodboldkommentator Flemming Toft, at “Danmark kan blive et af Europas bedste hold” ved EM-slutrunden til sommer.

Han siger om den overbevisende sejr over Østrig:

– Nu er hele Europa udfordret. Danmark har en af vores verdensdels bedste defensiver, som blev bygget op af Åge Hareide og nu har fået yderligere energi og udsøgthed under Hjulmand.

Også Ekstra Bladet forudser, at det kan blive en rigtig sjov EM-sommer og skriver på sin hjemmeside, at vi har “et dansk landshold, der kan skabe store resultater ved den slutrunde”.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor nedtur for Superliga-komet

VM-spiller alvorligt skadet

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes