En magtdemonstration, det bedste danske landshold siden årtusindskiftet og en defensiv i verdensklasse.
Det er bare nogle af de rosende ord, som de danske medier sætter på landsholdets præstation, efter at Danmark onsdag aften kørte Østrig over på egen bane i Wien med 4-0 i VM-kvalifikationen.
Hos Politiken kalder journalist Søren Lissner resultatet for en “ydmygelse af den største konkurrent” i puljen.
Han fremhæver især den indskiftede dobbelte målscorer Andreas Skov Olsen og landstræner Kasper Hjulmand.
– Til sidst knockoutede Andreas Skov Olsen endegyldigt østrigerne, der nu allerede er fem point bag det danske landshold, der under Kasper Hjulmand ligner det bedste efter årtusindskiftet. Ganske enkelt, skriver han og roser Hjulmand for at have bygget videre på det fundament, som tidligere landstræner Åge Hareide skabte.
Også B.T.’s fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen har særlige roser til overs for 21-årige Skov Olsens præstation.
– Han tænder kærligheden til fodbold i mig. Der er så meget kreativitet og spilleglæde i den knægt, skriver fodboldredaktøren om den unge komet.
Han roser samtidig Kasper Hjulmand for på kort tid at have gjort landsholdet mere seværdigt end sin forgænger.
– Hvor er potentialet bare vildt for vores lille landshold, konstaterer han efter sejren.
Hos TV2 vurderer fodboldkommentator Flemming Toft, at “Danmark kan blive et af Europas bedste hold” ved EM-slutrunden til sommer.
Han siger om den overbevisende sejr over Østrig:
– Nu er hele Europa udfordret. Danmark har en af vores verdensdels bedste defensiver, som blev bygget op af Åge Hareide og nu har fået yderligere energi og udsøgthed under Hjulmand.
Også Ekstra Bladet forudser, at det kan blive en rigtig sjov EM-sommer og skriver på sin hjemmeside, at vi har “et dansk landshold, der kan skabe store resultater ved den slutrunde”.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
INTERVIEW
