Medier hylder landsholdet: Kæmpe EM-potentiale

Efter Danmarks 4-0-sejr over Østrig spår flere danske medier, at holdet kan nå langt ved sommerens EM.



En magtdemonstration, det bedste danske landshold siden årtusindskiftet og en defensiv i verdensklasse.

Det er bare nogle af de rosende ord, som de danske medier sætter på landsholdets præstation, efter at Danmark onsdag aften kørte Østrig over på egen bane i Wien med 4-0 i VM-kvalifikationen.

Hos Politiken kalder journalist Søren Lissner resultatet for en “ydmygelse af den største konkurrent” i puljen.

Han fremhæver især den indskiftede dobbelte målscorer Andreas Skov Olsen og landstræner Kasper Hjulmand.

– Til sidst knockoutede Andreas Skov Olsen endegyldigt østrigerne, der nu allerede er fem point bag det danske landshold, der under Kasper Hjulmand ligner det bedste efter årtusindskiftet. Ganske enkelt, skriver han og roser Hjulmand for at have bygget videre på det fundament, som tidligere landstræner Åge Hareide skabte.

Også B.T.’s fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen har særlige roser til overs for 21-årige Skov Olsens præstation.

– Han tænder kærligheden til fodbold i mig. Der er så meget kreativitet og spilleglæde i den knægt, skriver fodboldredaktøren om den unge komet.

Han roser samtidig Kasper Hjulmand for på kort tid at have gjort landsholdet mere seværdigt end sin forgænger.

– Hvor er potentialet bare vildt for vores lille landshold, konstaterer han efter sejren.

Hos TV2 vurderer fodboldkommentator Flemming Toft, at “Danmark kan blive et af Europas bedste hold” ved EM-slutrunden til sommer.

Han siger om den overbevisende sejr over Østrig:

– Nu er hele Europa udfordret. Danmark har en af vores verdensdels bedste defensiver, som blev bygget op af Åge Hareide og nu har fået yderligere energi og udsøgthed under Hjulmand.

Også Ekstra Bladet forudser, at det kan blive en rigtig sjov EM-sommer og skriver på sin hjemmeside, at vi har “et dansk landshold, der kan skabe store resultater ved den slutrunde”.

/ritzau/





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Jordan – Argentina

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Kroatien – Ghana



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kap Verde – Saudi-Arabien

AaB dæmper superligaforventninger