Medier hylder landsholdet: Kæmpe EM-potentiale

Efter Danmarks 4-0-sejr over Østrig spår flere danske medier, at holdet kan nå langt ved sommerens EM.



En magtdemonstration, det bedste danske landshold siden årtusindskiftet og en defensiv i verdensklasse.

Det er bare nogle af de rosende ord, som de danske medier sætter på landsholdets præstation, efter at Danmark onsdag aften kørte Østrig over på egen bane i Wien med 4-0 i VM-kvalifikationen.

Hos Politiken kalder journalist Søren Lissner resultatet for en “ydmygelse af den største konkurrent” i puljen.

Han fremhæver især den indskiftede dobbelte målscorer Andreas Skov Olsen og landstræner Kasper Hjulmand.

– Til sidst knockoutede Andreas Skov Olsen endegyldigt østrigerne, der nu allerede er fem point bag det danske landshold, der under Kasper Hjulmand ligner det bedste efter årtusindskiftet. Ganske enkelt, skriver han og roser Hjulmand for at have bygget videre på det fundament, som tidligere landstræner Åge Hareide skabte.

Også B.T.’s fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen har særlige roser til overs for 21-årige Skov Olsens præstation.

– Han tænder kærligheden til fodbold i mig. Der er så meget kreativitet og spilleglæde i den knægt, skriver fodboldredaktøren om den unge komet.

Han roser samtidig Kasper Hjulmand for på kort tid at have gjort landsholdet mere seværdigt end sin forgænger.

– Hvor er potentialet bare vildt for vores lille landshold, konstaterer han efter sejren.

Hos TV2 vurderer fodboldkommentator Flemming Toft, at “Danmark kan blive et af Europas bedste hold” ved EM-slutrunden til sommer.

Han siger om den overbevisende sejr over Østrig:

– Nu er hele Europa udfordret. Danmark har en af vores verdensdels bedste defensiver, som blev bygget op af Åge Hareide og nu har fået yderligere energi og udsøgthed under Hjulmand.

Også Ekstra Bladet forudser, at det kan blive en rigtig sjov EM-sommer og skriver på sin hjemmeside, at vi har “et dansk landshold, der kan skabe store resultater ved den slutrunde”.

/ritzau/





Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

PSG – Bayern München

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Atletico Madrid – Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!