En magtdemonstration, det bedste danske landshold siden årtusindskiftet og en defensiv i verdensklasse.
Det er bare nogle af de rosende ord, som de danske medier sætter på landsholdets præstation, efter at Danmark onsdag aften kørte Østrig over på egen bane i Wien med 4-0 i VM-kvalifikationen.
Hos Politiken kalder journalist Søren Lissner resultatet for en “ydmygelse af den største konkurrent” i puljen.
Han fremhæver især den indskiftede dobbelte målscorer Andreas Skov Olsen og landstræner Kasper Hjulmand.
– Til sidst knockoutede Andreas Skov Olsen endegyldigt østrigerne, der nu allerede er fem point bag det danske landshold, der under Kasper Hjulmand ligner det bedste efter årtusindskiftet. Ganske enkelt, skriver han og roser Hjulmand for at have bygget videre på det fundament, som tidligere landstræner Åge Hareide skabte.
Også B.T.’s fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen har særlige roser til overs for 21-årige Skov Olsens præstation.
– Han tænder kærligheden til fodbold i mig. Der er så meget kreativitet og spilleglæde i den knægt, skriver fodboldredaktøren om den unge komet.
Han roser samtidig Kasper Hjulmand for på kort tid at have gjort landsholdet mere seværdigt end sin forgænger.
– Hvor er potentialet bare vildt for vores lille landshold, konstaterer han efter sejren.
Hos TV2 vurderer fodboldkommentator Flemming Toft, at “Danmark kan blive et af Europas bedste hold” ved EM-slutrunden til sommer.
Han siger om den overbevisende sejr over Østrig:
– Nu er hele Europa udfordret. Danmark har en af vores verdensdels bedste defensiver, som blev bygget op af Åge Hareide og nu har fået yderligere energi og udsøgthed under Hjulmand.
Også Ekstra Bladet forudser, at det kan blive en rigtig sjov EM-sommer og skriver på sin hjemmeside, at vi har “et dansk landshold, der kan skabe store resultater ved den slutrunde”.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
