Megatransfer lurer – kan bane vejen for Ramaj

Dortmund-målmand Gregor Kobel er i søgelyset hos Premier League-giganter, hvilket kan bane vejen for Diant Ramaj til sommer.



Skal FC København på målmandsjagt igen til sommer, eller kan ‘Løverne’ forlænge aftalen med Diant Ramaj, der i første omgang er lejet i Borussia Dortmund sæsonen ud?

Det spørgsmål er endnu uafklaret, og i den seneste tid har der været modsatrettede meldinger i den tyske presse, hvor Ruhr Nachrichten først skrev, at Dortmund også vil udleje Diant Ramaj i næste sæson, hvorefter Sky-journalisten Florian Plettenberg skrev, at Bundesliga-klubben vil hive målmanden tilbage til sommer.

Meget tyder dog på, at vejen til rollen som førstemålmand i Dortmund snart kan være banet for Diant Ramaj, da tyskernes aktuelle førstevalg Gregor Kobel kan blive solgt til sommer.

Ifølge Foot Mercato lurer både Chelsea og Newcastle nemlig på den 27-årige Gregor Kobel, og schweizerens agent har angiveligt været i London for at diskutere en eventuel transfer. Foot Mercato skriver endvidere, at Dortmund med indkøbet af Diant Ramaj har forberedt sig på, at Gregor Kobel kan blive solgt.

Også det tyske medie SPOX skriver, at det bliver Diant Ramaj, der skal afløse Gregor Kobel, hvis schweizeren forlader Dortmund. Kobel har et prisskilt på over en halv milliard kroner, skriver SPOX.

Efter weekendens 4-0-sejr over Wolfsburg havde Gregor Kobel selv ikke det store at sige om exitrygterne.

– Jeg kommenterer ikke rygter. Vi befinder os i en ekstremt afgørende fase, det handler om at ende på en plads, hvor vi kvalificerer os til Europa. Det andet bekymrer jeg mig ikke om i øjeblikket, lød det, ifølge Goal, fra Gregor Kobel.

I forbindelse med præsentationen af Diant Ramaj i begyndelsen af februar udtalte FC København-sportschef Sune Smith-Nielsen, at man efter den indeværende sæson vil sætte sig ned med Dortmund, Diant Ramaj og målmandens bagland for at tale om mulighederne.





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt