Megatransfer lurer – kan bane vejen for Ramaj

Dortmund-målmand Gregor Kobel er i søgelyset hos Premier League-giganter, hvilket kan bane vejen for Diant Ramaj til sommer.



Skal FC København på målmandsjagt igen til sommer, eller kan ‘Løverne’ forlænge aftalen med Diant Ramaj, der i første omgang er lejet i Borussia Dortmund sæsonen ud?

Det spørgsmål er endnu uafklaret, og i den seneste tid har der været modsatrettede meldinger i den tyske presse, hvor Ruhr Nachrichten først skrev, at Dortmund også vil udleje Diant Ramaj i næste sæson, hvorefter Sky-journalisten Florian Plettenberg skrev, at Bundesliga-klubben vil hive målmanden tilbage til sommer.

Meget tyder dog på, at vejen til rollen som førstemålmand i Dortmund snart kan være banet for Diant Ramaj, da tyskernes aktuelle førstevalg Gregor Kobel kan blive solgt til sommer.

Ifølge Foot Mercato lurer både Chelsea og Newcastle nemlig på den 27-årige Gregor Kobel, og schweizerens agent har angiveligt været i London for at diskutere en eventuel transfer. Foot Mercato skriver endvidere, at Dortmund med indkøbet af Diant Ramaj har forberedt sig på, at Gregor Kobel kan blive solgt.

Også det tyske medie SPOX skriver, at det bliver Diant Ramaj, der skal afløse Gregor Kobel, hvis schweizeren forlader Dortmund. Kobel har et prisskilt på over en halv milliard kroner, skriver SPOX.

Efter weekendens 4-0-sejr over Wolfsburg havde Gregor Kobel selv ikke det store at sige om exitrygterne.

– Jeg kommenterer ikke rygter. Vi befinder os i en ekstremt afgørende fase, det handler om at ende på en plads, hvor vi kvalificerer os til Europa. Det andet bekymrer jeg mig ikke om i øjeblikket, lød det, ifølge Goal, fra Gregor Kobel.

I forbindelse med præsentationen af Diant Ramaj i begyndelsen af februar udtalte FC København-sportschef Sune Smith-Nielsen, at man efter den indeværende sæson vil sætte sig ned med Dortmund, Diant Ramaj og målmandens bagland for at tale om mulighederne.





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

AGF-spiller idømt karantæne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Portugal – Spanien

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Trump bad FIFA revurdere karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA – Belgien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Du er en fucking maskine!”