Skal FC København på målmandsjagt igen til sommer, eller kan ‘Løverne’ forlænge aftalen med Diant Ramaj, der i første omgang er lejet i Borussia Dortmund sæsonen ud?
Det spørgsmål er endnu uafklaret, og i den seneste tid har der været modsatrettede meldinger i den tyske presse, hvor Ruhr Nachrichten først skrev, at Dortmund også vil udleje Diant Ramaj i næste sæson, hvorefter Sky-journalisten Florian Plettenberg skrev, at Bundesliga-klubben vil hive målmanden tilbage til sommer.
Meget tyder dog på, at vejen til rollen som førstemålmand i Dortmund snart kan være banet for Diant Ramaj, da tyskernes aktuelle førstevalg Gregor Kobel kan blive solgt til sommer.
Ifølge Foot Mercato lurer både Chelsea og Newcastle nemlig på den 27-årige Gregor Kobel, og schweizerens agent har angiveligt været i London for at diskutere en eventuel transfer. Foot Mercato skriver endvidere, at Dortmund med indkøbet af Diant Ramaj har forberedt sig på, at Gregor Kobel kan blive solgt.
Også det tyske medie SPOX skriver, at det bliver Diant Ramaj, der skal afløse Gregor Kobel, hvis schweizeren forlader Dortmund. Kobel har et prisskilt på over en halv milliard kroner, skriver SPOX.
Efter weekendens 4-0-sejr over Wolfsburg havde Gregor Kobel selv ikke det store at sige om exitrygterne.
– Jeg kommenterer ikke rygter. Vi befinder os i en ekstremt afgørende fase, det handler om at ende på en plads, hvor vi kvalificerer os til Europa. Det andet bekymrer jeg mig ikke om i øjeblikket, lød det, ifølge Goal, fra Gregor Kobel.
I forbindelse med præsentationen af Diant Ramaj i begyndelsen af februar udtalte FC København-sportschef Sune Smith-Nielsen, at man efter den indeværende sæson vil sætte sig ned med Dortmund, Diant Ramaj og målmandens bagland for at tale om mulighederne.

– Jeg troede ikke, vores bundniveau var så lavt

Spændende nyt om Simon Kjær

Iskoldt Moukoko-svar

Jacob Neestrup til “KEP”: ‘Det må du ikke sige!’

Hylder 17-årig dansker: ‘Alle kan lide ham’

Rune i vildt millionkøb – har bare ét problem

‘Nees’ før Dortmund: En kamp, som vi kun kan tabe

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

Tårevædet Axelsen vinder i Denmark Open

Tour de France-hold lukker og slukker

Clem vil se handling frem for ord: Det var pinligt

Peter Schmeichel er dybt uforstående

Skriver historie – alle hylder Superliga-målmand

Vil sprænge banken for Harry Kane

Brøndby-boost: Profil er tilbage

Fabrizio Romano deler nyt om Morten Frendrup

En komplet katastrofe, siger FCK-spiller

Elyounoussi slagtet – nu forklarer han

Horribelt, FC København! Ond ånd slog til igen

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Her kan du se Liverpool FC mod Manchester United

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Hylder dansk landsholdsstjerne: ‘Et unikum’

Elver bliver hjemme fra VM-test

Nyt rygte: – Han skulle have et godt øje til ‘AC’

Tøffe: ‘Jeg er en smule forelsket i ham’

Blev snydt – nu får Mølby særlig hæder

Afsløring: Næstved og succestræneren forlænger

Hemmeligt møde – stjernetræner tæt på jobbet

‘Pengemaskinen’ Pogacar skovler millioner ind

– Det er det mest oplagte skifte for Froholdt

Viktor Claesson siger stop

Nyt vildt Victor Froholdt-rygte

Stor mystik omkring Emil Højlund

Gratis om lidt – Neestrup hylder ham

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Holger Rune-succes i drama

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

Ny dansker til United? ‘Amorim elsker ham’

Netmasker blafrer i Rom

Pinlig indsats af FCK – Silkeborg tager flot sejr

Husker du ham? Vild succes for Superliga-kending

Han er ikke Schmeichel, endnu!

Fik comeback i 6 minutter – profil skadet igen

– Han er en toptræner

Afslører interesse for dansk stjerne

Kom med forslag til Riemer

Skader værre end først antaget
