Megatransfer lurer – kan bane vejen for Ramaj

Dortmund-målmand Gregor Kobel er i søgelyset hos Premier League-giganter, hvilket kan bane vejen for Diant Ramaj til sommer.



Skal FC København på målmandsjagt igen til sommer, eller kan ‘Løverne’ forlænge aftalen med Diant Ramaj, der i første omgang er lejet i Borussia Dortmund sæsonen ud?

Det spørgsmål er endnu uafklaret, og i den seneste tid har der været modsatrettede meldinger i den tyske presse, hvor Ruhr Nachrichten først skrev, at Dortmund også vil udleje Diant Ramaj i næste sæson, hvorefter Sky-journalisten Florian Plettenberg skrev, at Bundesliga-klubben vil hive målmanden tilbage til sommer.

Meget tyder dog på, at vejen til rollen som førstemålmand i Dortmund snart kan være banet for Diant Ramaj, da tyskernes aktuelle førstevalg Gregor Kobel kan blive solgt til sommer.

Ifølge Foot Mercato lurer både Chelsea og Newcastle nemlig på den 27-årige Gregor Kobel, og schweizerens agent har angiveligt været i London for at diskutere en eventuel transfer. Foot Mercato skriver endvidere, at Dortmund med indkøbet af Diant Ramaj har forberedt sig på, at Gregor Kobel kan blive solgt.

Også det tyske medie SPOX skriver, at det bliver Diant Ramaj, der skal afløse Gregor Kobel, hvis schweizeren forlader Dortmund. Kobel har et prisskilt på over en halv milliard kroner, skriver SPOX.

Efter weekendens 4-0-sejr over Wolfsburg havde Gregor Kobel selv ikke det store at sige om exitrygterne.

– Jeg kommenterer ikke rygter. Vi befinder os i en ekstremt afgørende fase, det handler om at ende på en plads, hvor vi kvalificerer os til Europa. Det andet bekymrer jeg mig ikke om i øjeblikket, lød det, ifølge Goal, fra Gregor Kobel.

I forbindelse med præsentationen af Diant Ramaj i begyndelsen af februar udtalte FC København-sportschef Sune Smith-Nielsen, at man efter den indeværende sæson vil sætte sig ned med Dortmund, Diant Ramaj og målmandens bagland for at tale om mulighederne.



Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

– Det har man nok aldrig set før

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er alle VM-puljerne

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Her er Danmarks VM-gruppe

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her er alle VM-grupperne

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her kan du se VM-lodtrækningen

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Mål i begge ender i Milano

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris