Megatransfer lurer – kan bane vejen for Ramaj

Dortmund-målmand Gregor Kobel er i søgelyset hos Premier League-giganter, hvilket kan bane vejen for Diant Ramaj til sommer.



Skal FC København på målmandsjagt igen til sommer, eller kan ‘Løverne’ forlænge aftalen med Diant Ramaj, der i første omgang er lejet i Borussia Dortmund sæsonen ud?

Det spørgsmål er endnu uafklaret, og i den seneste tid har der været modsatrettede meldinger i den tyske presse, hvor Ruhr Nachrichten først skrev, at Dortmund også vil udleje Diant Ramaj i næste sæson, hvorefter Sky-journalisten Florian Plettenberg skrev, at Bundesliga-klubben vil hive målmanden tilbage til sommer.

Meget tyder dog på, at vejen til rollen som førstemålmand i Dortmund snart kan være banet for Diant Ramaj, da tyskernes aktuelle førstevalg Gregor Kobel kan blive solgt til sommer.

Ifølge Foot Mercato lurer både Chelsea og Newcastle nemlig på den 27-årige Gregor Kobel, og schweizerens agent har angiveligt været i London for at diskutere en eventuel transfer. Foot Mercato skriver endvidere, at Dortmund med indkøbet af Diant Ramaj har forberedt sig på, at Gregor Kobel kan blive solgt.

Også det tyske medie SPOX skriver, at det bliver Diant Ramaj, der skal afløse Gregor Kobel, hvis schweizeren forlader Dortmund. Kobel har et prisskilt på over en halv milliard kroner, skriver SPOX.

Efter weekendens 4-0-sejr over Wolfsburg havde Gregor Kobel selv ikke det store at sige om exitrygterne.

– Jeg kommenterer ikke rygter. Vi befinder os i en ekstremt afgørende fase, det handler om at ende på en plads, hvor vi kvalificerer os til Europa. Det andet bekymrer jeg mig ikke om i øjeblikket, lød det, ifølge Goal, fra Gregor Kobel.

I forbindelse med præsentationen af Diant Ramaj i begyndelsen af februar udtalte FC København-sportschef Sune Smith-Nielsen, at man efter den indeværende sæson vil sætte sig ned med Dortmund, Diant Ramaj og målmandens bagland for at tale om mulighederne.





– Det er så ringe, begge dele!

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Skuffer igen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Riemer svarer på Tøftings kritik

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Steve Coopers højre hånd afviser

Her trækkes der lod til VM

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Her kan du se Skotland mod Danmark

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Vejen tilbage?

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Storklub meldes interesseret

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller