Megatransfer lurer – kan bane vejen for Ramaj

Dortmund-målmand Gregor Kobel er i søgelyset hos Premier League-giganter, hvilket kan bane vejen for Diant Ramaj til sommer.



Skal FC København på målmandsjagt igen til sommer, eller kan ‘Løverne’ forlænge aftalen med Diant Ramaj, der i første omgang er lejet i Borussia Dortmund sæsonen ud?

Det spørgsmål er endnu uafklaret, og i den seneste tid har der været modsatrettede meldinger i den tyske presse, hvor Ruhr Nachrichten først skrev, at Dortmund også vil udleje Diant Ramaj i næste sæson, hvorefter Sky-journalisten Florian Plettenberg skrev, at Bundesliga-klubben vil hive målmanden tilbage til sommer.

Meget tyder dog på, at vejen til rollen som førstemålmand i Dortmund snart kan være banet for Diant Ramaj, da tyskernes aktuelle førstevalg Gregor Kobel kan blive solgt til sommer.

Ifølge Foot Mercato lurer både Chelsea og Newcastle nemlig på den 27-årige Gregor Kobel, og schweizerens agent har angiveligt været i London for at diskutere en eventuel transfer. Foot Mercato skriver endvidere, at Dortmund med indkøbet af Diant Ramaj har forberedt sig på, at Gregor Kobel kan blive solgt.

Også det tyske medie SPOX skriver, at det bliver Diant Ramaj, der skal afløse Gregor Kobel, hvis schweizeren forlader Dortmund. Kobel har et prisskilt på over en halv milliard kroner, skriver SPOX.

Efter weekendens 4-0-sejr over Wolfsburg havde Gregor Kobel selv ikke det store at sige om exitrygterne.

– Jeg kommenterer ikke rygter. Vi befinder os i en ekstremt afgørende fase, det handler om at ende på en plads, hvor vi kvalificerer os til Europa. Det andet bekymrer jeg mig ikke om i øjeblikket, lød det, ifølge Goal, fra Gregor Kobel.

I forbindelse med præsentationen af Diant Ramaj i begyndelsen af februar udtalte FC København-sportschef Sune Smith-Nielsen, at man efter den indeværende sæson vil sætte sig ned med Dortmund, Diant Ramaj og målmandens bagland for at tale om mulighederne.





Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FC Fredericia – FC København

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Chok i Wolfsburg

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Et markant problem for Silkeborg