De fleste kan huske Andrija Pavlovics for hans to år i FC København fra 2016 til 2018, men for en enkelt dansker står serberen endnu mere klart i erindringen.
I sidste sæson var Andrija Pavlovic udlejet fra Rapid Wien til APOEL FC, og på Cypern spillede han sammen med Mike Jensen, der som bekendt har en fortid i Brøndby IF, hvor serberen er på kontrakt de kommende fire sæsoner.
– Det er kanon fedt. Jeg nåede at spille en 9-10 kampe med ham her i APOEL. Han er en god og en sød fyr med nogle kvaliteter på banen, som Brøndby helt sikkert nok skal få gavn af, siger Mike Jensen til tipsbladet.dk.
Så længe Brøndby lader være med at spille 26-årige Andrija Pavlovic for meget i dybden, skal det nok gå, forudser Mike Jensen.
– Jeg vil mene, han er bedst som falsk 9’er. Han er dygtig til at indgå i kombinationer, han er god med ryggen mod målet, og han er en dygtig afslutter. Han er ikke en angriber, der løber særlig meget i dybden, men i Brøndby vil han jo også være omgivet af mange vævre spillere, og det passer ham fint, tror jeg. Hvis han bliver sat i scene, skal han nok score nogle mål, siger han.
Andrija Pavlovic ringede ikke til Mike Jensen for at snakke Brøndby, inden han skrev under med de blå-gule, men de to tidligere holdkammerater har været i kontakt.
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
– Jeg har SMS’et lidt med ham. Da jeg hørte fra en kammerat, at han var tæt på at skifte til Brøndby, skulle jeg jo lige høre, om han kunne blive klar til at spille FCK-kampen. Det blev han desværre ikke, siger Mike Jensen, der ikke tror, at Pavlovics FCK-fortid bliver et stort problem:
– Jeg tror ikke, det er noget, han vil blive påvirket så meget af. Så længe var han heller ikke i FC København, og jeg er sikker på, han i hvert fald tager det roligt og professionelt. Det tror jeg egentlig også, at omgivelserne gør.
Andrija Pavlovic kan debutere for Brøndby IF på søndag, når de blå-gule møder AC Horsens.
Læs også:Pavlovic blev lokket af Brøndbys filosofi
Læs også:Medie: Svensk topklub jagter dansker i Tyskland
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TOPNYHED
Klar for FC København
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
Tuchel føler “den største smerte af alle”
EKSKLUSIVT
