De fleste kan huske Andrija Pavlovics for hans to år i FC København fra 2016 til 2018, men for en enkelt dansker står serberen endnu mere klart i erindringen.
I sidste sæson var Andrija Pavlovic udlejet fra Rapid Wien til APOEL FC, og på Cypern spillede han sammen med Mike Jensen, der som bekendt har en fortid i Brøndby IF, hvor serberen er på kontrakt de kommende fire sæsoner.
– Det er kanon fedt. Jeg nåede at spille en 9-10 kampe med ham her i APOEL. Han er en god og en sød fyr med nogle kvaliteter på banen, som Brøndby helt sikkert nok skal få gavn af, siger Mike Jensen til tipsbladet.dk.
Så længe Brøndby lader være med at spille 26-årige Andrija Pavlovic for meget i dybden, skal det nok gå, forudser Mike Jensen.
– Jeg vil mene, han er bedst som falsk 9’er. Han er dygtig til at indgå i kombinationer, han er god med ryggen mod målet, og han er en dygtig afslutter. Han er ikke en angriber, der løber særlig meget i dybden, men i Brøndby vil han jo også være omgivet af mange vævre spillere, og det passer ham fint, tror jeg. Hvis han bliver sat i scene, skal han nok score nogle mål, siger han.
Andrija Pavlovic ringede ikke til Mike Jensen for at snakke Brøndby, inden han skrev under med de blå-gule, men de to tidligere holdkammerater har været i kontakt.
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
– Jeg har SMS’et lidt med ham. Da jeg hørte fra en kammerat, at han var tæt på at skifte til Brøndby, skulle jeg jo lige høre, om han kunne blive klar til at spille FCK-kampen. Det blev han desværre ikke, siger Mike Jensen, der ikke tror, at Pavlovics FCK-fortid bliver et stort problem:
– Jeg tror ikke, det er noget, han vil blive påvirket så meget af. Så længe var han heller ikke i FC København, og jeg er sikker på, han i hvert fald tager det roligt og professionelt. Det tror jeg egentlig også, at omgivelserne gør.
Andrija Pavlovic kan debutere for Brøndby IF på søndag, når de blå-gule møder AC Horsens.
Læs også:Pavlovic blev lokket af Brøndbys filosofi
Læs også:Medie: Svensk topklub jagter dansker i Tyskland
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Præsenteres snart i Superliga-klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT
