De fleste kan huske Andrija Pavlovics for hans to år i FC København fra 2016 til 2018, men for en enkelt dansker står serberen endnu mere klart i erindringen.
I sidste sæson var Andrija Pavlovic udlejet fra Rapid Wien til APOEL FC, og på Cypern spillede han sammen med Mike Jensen, der som bekendt har en fortid i Brøndby IF, hvor serberen er på kontrakt de kommende fire sæsoner.
– Det er kanon fedt. Jeg nåede at spille en 9-10 kampe med ham her i APOEL. Han er en god og en sød fyr med nogle kvaliteter på banen, som Brøndby helt sikkert nok skal få gavn af, siger Mike Jensen til tipsbladet.dk.
Så længe Brøndby lader være med at spille 26-årige Andrija Pavlovic for meget i dybden, skal det nok gå, forudser Mike Jensen.
– Jeg vil mene, han er bedst som falsk 9’er. Han er dygtig til at indgå i kombinationer, han er god med ryggen mod målet, og han er en dygtig afslutter. Han er ikke en angriber, der løber særlig meget i dybden, men i Brøndby vil han jo også være omgivet af mange vævre spillere, og det passer ham fint, tror jeg. Hvis han bliver sat i scene, skal han nok score nogle mål, siger han.
Andrija Pavlovic ringede ikke til Mike Jensen for at snakke Brøndby, inden han skrev under med de blå-gule, men de to tidligere holdkammerater har været i kontakt.
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
– Jeg har SMS’et lidt med ham. Da jeg hørte fra en kammerat, at han var tæt på at skifte til Brøndby, skulle jeg jo lige høre, om han kunne blive klar til at spille FCK-kampen. Det blev han desværre ikke, siger Mike Jensen, der ikke tror, at Pavlovics FCK-fortid bliver et stort problem:
– Jeg tror ikke, det er noget, han vil blive påvirket så meget af. Så længe var han heller ikke i FC København, og jeg er sikker på, han i hvert fald tager det roligt og professionelt. Det tror jeg egentlig også, at omgivelserne gør.
Andrija Pavlovic kan debutere for Brøndby IF på søndag, når de blå-gule møder AC Horsens.
Læs også:Pavlovic blev lokket af Brøndbys filosofi
Læs også:Medie: Svensk topklub jagter dansker i Tyskland
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
DAGENS SPILFORSLAG
Kanariefugle æder Samuraier
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
På vej til storklub?
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
