De fleste kan huske Andrija Pavlovics for hans to år i FC København fra 2016 til 2018, men for en enkelt dansker står serberen endnu mere klart i erindringen.
I sidste sæson var Andrija Pavlovic udlejet fra Rapid Wien til APOEL FC, og på Cypern spillede han sammen med Mike Jensen, der som bekendt har en fortid i Brøndby IF, hvor serberen er på kontrakt de kommende fire sæsoner.
– Det er kanon fedt. Jeg nåede at spille en 9-10 kampe med ham her i APOEL. Han er en god og en sød fyr med nogle kvaliteter på banen, som Brøndby helt sikkert nok skal få gavn af, siger Mike Jensen til tipsbladet.dk.
Så længe Brøndby lader være med at spille 26-årige Andrija Pavlovic for meget i dybden, skal det nok gå, forudser Mike Jensen.
– Jeg vil mene, han er bedst som falsk 9’er. Han er dygtig til at indgå i kombinationer, han er god med ryggen mod målet, og han er en dygtig afslutter. Han er ikke en angriber, der løber særlig meget i dybden, men i Brøndby vil han jo også være omgivet af mange vævre spillere, og det passer ham fint, tror jeg. Hvis han bliver sat i scene, skal han nok score nogle mål, siger han.
Andrija Pavlovic ringede ikke til Mike Jensen for at snakke Brøndby, inden han skrev under med de blå-gule, men de to tidligere holdkammerater har været i kontakt.
Læs også:Medie: Stor udenlandsk interesse for Hedlund – Her er Brøndbys pris
– Jeg har SMS’et lidt med ham. Da jeg hørte fra en kammerat, at han var tæt på at skifte til Brøndby, skulle jeg jo lige høre, om han kunne blive klar til at spille FCK-kampen. Det blev han desværre ikke, siger Mike Jensen, der ikke tror, at Pavlovics FCK-fortid bliver et stort problem:
– Jeg tror ikke, det er noget, han vil blive påvirket så meget af. Så længe var han heller ikke i FC København, og jeg er sikker på, han i hvert fald tager det roligt og professionelt. Det tror jeg egentlig også, at omgivelserne gør.
Andrija Pavlovic kan debutere for Brøndby IF på søndag, når de blå-gule møder AC Horsens.
Læs også:Pavlovic blev lokket af Brøndbys filosofi
Læs også:Medie: Svensk topklub jagter dansker i Tyskland
Læs også:Jan Bech om FCK’s Wilczek-aftale: Sådan vil vi aldrig gøre
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
