Mike Jensen tættere på underskrift: For fuld kraft

Mike Jensen afviser nu fuldstændig et comeback til norsk fodbold, hvilket kun gør et comeback til dansk fodbold endnu mere sandsynligt.



– Det bliver ikke Norge, nej.

Så klart svarer Mike Jensen på spørgsmålet om et comeback til norsk fodbold i et interview med adresseavisen.no.

Efter at kontrakten med cypriotiske APOEL blev revet over for nyligt, har den tidligere Rosenborg-anfører været et varmt navn hos flere norske klubber. Men adresseavisen har af flere omgange nævnt, at Mike Jensen i stedet nærmer sig et comeback til dansk fodbold, hvor hans tidligere klub Brøndby kunne ligne et oplagt valg.

Men også AaB, der så sent som i sommer forsøgte at hente Mike Jensen, kan fortsat være i spil.

Selv slår danskeren fast, at han nærmer sig en ny klub

– Jeg håber på en afklaring i løbet af kort tid, siger Mike Jensen, der ikke ønsker at løfte sløret for, hvilke klubber der kan være i spil.

Mike Jensen er blevet 32 år, men han understreger, at han på ingen måder er færdig som spiller og indikerer, at han kommer til at fortsætte på højeste niveau.

– Jeg skal selvsagt fortsætte med at spille fodbold. For fuld kraft, lyder det fra Mike Jensen, der så sent som i april måned på ingen måder forsøgte at skjule drømmen om et Brøndby-comeback

– Det ville være perfekt, hvis ringen skulle sluttes der. Der bor en stor Brøndby-mand inden i mig. Det tror jeg godt, de fleste ved. Jeg kender mange folk i Brøndby, og jeg føler mig jo som en del af den her store Brøndby-familie.

– Derfor har jeg kontakt med forskellige folk, og jeg følger stadig med i alt, hvad der sker i og omkring Brøndby. Alt det positive, som Brøndby står for, identificerer jeg mig stadig med, sagde Mike Jensen til Viaplay Sport Live.

Mike Jensen spillede senest i Superligaen helt tilbage i 2012 og et noteret for 133 ligakampe og 12 scoringer – alle for Brøndby IF.





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Medier jubler over USA’s nedtur

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Schweiz – Colombia

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Stor nedtur for Superliga-komet

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline