Mikkel Bischoff og Jacob Neestrup har været en smule på kant med hinanden i ugens løb.
Tvisten er opstået på baggrund af en episode, der udspillede sig i FC Københavns udekamp mod FC Midtjylland for knap en uge siden. Her tabte de forsvarende mestre 0-2, og Kamil Grabara kostede et mål i slutminutterne med en for sløj aflevering, som blev opfanget af Dario Osorio.
Selv om fejlen ubetinget var Grabaras, fik holdkammeraten Scott McKenna skæld ud af den polske målvogter, og det er faldet Discoverys fodboldekspert Mikkel Bischoff for brystet.
– Jeg synes, det er utilstedeligt, faktisk. Alle kan se, at det er hans (Grabaras, red.) skyld. Og jeg har faktisk set ham gøre det flere gange før. Det er at beskytte sig selv. Han vil gerne vise et signal til publikum og alle, der ser kampen, at det ikke var hans fejl. Jeg synes, det er så dårlig stil, sagde Bischoff til Discovery.
Jacob Neestrup synes, det er dårlig stil af Mikkel Bischoff at udtale sig på den måde. Det gjorde FCK-træneren klart over for Tipsbladet og den øvrige presse, som var til stede på Etihad Stadium onsdag aften.
– Dét, synes jeg, er utilstedeligt. Altså, come on. Han har jo glemt, hvordan det er at spille fodbold selv. Prøv lige at se på alle de topkeepere på det danske landshold gennem tiderne. Han er ikke den første keeper, der står og slår lidt ud med armene. Vi er i det 97. minut, hvor han laver en fejl. Vi taber kampen, han er røvirriteret over, at vi spiller en lorte første halvleg og taber en vigtig kamp. Come on, lød det fra Jacob Neestrup.
Nu er stafetten så tilbage i hænderne på Mikkel Bischoff, der torsdag eftermiddag svarer igen på Jacob Neestrups kritik.
– Neestrup misser min pointe. Det er helt okay, at reagere efter mål. At være skuffet og diskutere. Det er jo en helt normal reaktion i et konkurrencemiljø. Problemet er, at en ledende figur, anføreren mod Manchester City onsdag, laver en åbenlys stor fejl, og giver andre skylden for det. Det er der, jeg synes, problemet ligger, siger Mikkel Bischoff til Discovery.
Han giver ikke meget for Neestrups bemærkning om, at mange målmænd på det danske landshold har gjort noget lignende.
– Bare fordi, der var nogen, der slap afsted med at give andre skylden, når man selv havde lavet en kæmpe fejl i 90'erne, er det jo ikke sikkert, at det er det rigtige at gøre nu, fastslår Bischoff.
Tipsbladets fodboldekspert, den tidligere FC København-keeper Jesper Christiansen, har også givet sit besyv om sagen, og han er helt og holdent på Jacob Neestrups side – læs mere her.
Du kan se den omtalte episode med Kamil Grabara i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: Flotte ord om Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AaB-krisen fortsætter
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Farzam: En gave for FC København
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER