Der er ikke noget at sige til, hvis Mikkel Jønsens smil i går var større normalt. Han er nemlig økonomichef i Brøndby IF, og mesterskabet giver ham med et trylleslag helt andre forudsætninger for at udføre sit arbejde.
Det skyldes ikke mindst, at den danske mester skal spille Champions League-playoff. Dermed er man dels kun to kampe fra det forjættede land, dels er man sikker på at komme i Europa Leagues gruppespil, hvis man taber.
Sidstnævnte indbringer forventelig omkring 90 millioner kroner.
– Og det er uden at få ret mange point. Så kan man lægge tilskuerindtægter til. Plus at man får eksponeret spillertruppen, så markedsværdien bliver alt andet lige højere, siger Jesper Jørgensen, fodboldøkonom og partner i Deloitte, til tipsbladet.dk.
De mange millioner vil gøre underværker i Brøndby, der gennem de seneste ti år har leveret overskud én gang. Det samlede underskud i perioden udgør 660 millioner kroner.
– Det falder på et tørt sted efter en økonomisk ørkenvandring på 15 år; det er næsten lige så lang tid, som siden sidst de blev mester, siger Jesper Jørgensen.
– Nu kan der komme ro på økonomisk. Det afhænger selvfølgelig af, hvordan de forvalter pengene. Hvis “CV” vil købe dyre spillere, kan pengene hurtigt få ben at gå på. Men det er nu ikke den udmelding, jeg lyttede mig til i går.
– Det lyder til, at de ikke hopper ned i det sorte hul, de har været i, én gang til. Hvis det er den strategi, de forfølger, har de givet sig selv ekstra gear, som de ikke har haft i mange år: sportslig og økonomisk balance på samme tid.
Når økonomien er dårlig, har man færre penge til at hente dygtige spillere og skabe gode resultater. Dårlige resultater kaster færre penge af sig, som igen forværrer økonomien. Den onde cirkel har mange klubber været fanget i, men Jesper Jørgensen mener, at Brøndby nu har mulighed for at vende den 180 grader.
– Det kan være selvforstærkede. Lige som det andet kan være en dødsspiral, kan det her være det modsatte. Nu kan de skabe fred og ro og måske tænke langsigtet sportsligt. ”Vil vi sælge?” i stedet for ”skal vi sælge?”
Faren er selvfølgelig, at alle Europa-millionerne ligger og brænder i lommen, og før man ved af det, er de væk igen. Og hvis de ikke bliver investeret ordentligt, vender man tilbage til den gamle gænge med underskud på underskud.
Dét bliver udfordringen for Brøndby at undgå.
– Det lyder for mig til, at “CV” som fodbolddirektør fuldt ud forstår det økonomiske game i det her. Man kan ikke bare brænde alle pengene af i første år, for hvad gør vi så i år to? Det har de ikke altid været bevidste om ude på Vestegnen, men han virker meget bevidst om det, siger Jesper Jørgensen.
– Hvis vi siger, man får 90 millioner, så tag de 60 og smid i pengeskabet og smid nøglen væk.
– Det er selvfølgelig karikeret, men det handler om, at man spørger sig selv: Hvordan skal vi bruge dem på i fremtiden? Hvad skal vi lægge til side? Sportslige resultater går op og ned, og indtægterne gør det samme. På den måde har man til de år, hvor det ikke lige spiller sportsligt. Det er der, hvor vi ser mange klubber komme i økonomisk uføre.
Den balancegang er svær, medgiver Jesper Jørgensen fra Deloitte. Masser af klubber er kommet til penge, har følt sig presset til at bruge dem alle på én gang, og når de så har ramt ved siden af med et par indkøb, er pengene væk, og holdet er ikke blevet bedre.
– Det er dér, man skal have is i maven. Vi ved, hvor hamrende svært det er. Klubber render ikke rundt med hovedet under armen; det er en svær balancegang. Der er pres alle steder fra: medier, fans, sponsorer. ”Hvorfor køber I ikke spiller X, Y og Z?”
Efter mandagens triumf forholdt både Carsten V. Jensen og Jan Bech Andersen sig til Brøndby IF’s nye økonomiske virkelighed. Læs her, hvad de havde at sige.
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
MEDIE
I dialog med Brøndby
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
En kæmpe sejr
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
