Millionregn over Brøndby: Falder på et tørt sted

Mesterskabet og det europæiske gruppespil skyder millioner af kroner i Brøndby IF’s klubkasse. Det er tiltrængt efter mange år med store underskud. Nu har klubben chancen for at blive rentabel, vurderer ekspert.



Der er ikke noget at sige til, hvis Mikkel Jønsens smil i går var større normalt. Han er nemlig økonomichef i Brøndby IF, og mesterskabet giver ham med et trylleslag helt andre forudsætninger for at udføre sit arbejde.

Det skyldes ikke mindst, at den danske mester skal spille Champions League-playoff. Dermed er man dels kun to kampe fra det forjættede land, dels er man sikker på at komme i Europa Leagues gruppespil, hvis man taber.

Sidstnævnte indbringer forventelig omkring 90 millioner kroner. 

– Og det er uden at få ret mange point. Så kan man lægge tilskuerindtægter til. Plus at man får eksponeret spillertruppen, så markedsværdien bliver alt andet lige højere, siger Jesper Jørgensen, fodboldøkonom og partner i Deloitte, til tipsbladet.dk.

De mange millioner vil gøre underværker i Brøndby, der gennem de seneste ti år har leveret overskud én gang. Det samlede underskud i perioden udgør 660 millioner kroner.

– Det falder på et tørt sted efter en økonomisk ørkenvandring på 15 år; det er næsten lige så lang tid, som siden sidst de blev mester, siger Jesper Jørgensen.

– Nu kan der komme ro på økonomisk. Det afhænger selvfølgelig af, hvordan de forvalter pengene. Hvis “CV” vil købe dyre spillere, kan pengene hurtigt få ben at gå på. Men det er nu ikke den udmelding, jeg lyttede mig til i går. 

– Det lyder til, at de ikke hopper ned i det sorte hul, de har været i, én gang til. Hvis det er den strategi, de forfølger, har de givet sig selv ekstra gear, som de ikke har haft i mange år: sportslig og økonomisk balance på samme tid.

Når økonomien er dårlig, har man færre penge til at hente dygtige spillere og skabe gode resultater. Dårlige resultater kaster færre penge af sig, som igen forværrer økonomien. Den onde cirkel har mange klubber været fanget i, men Jesper Jørgensen mener, at Brøndby nu har mulighed for at vende den 180 grader.

– Det kan være selvforstærkede. Lige som det andet kan være en dødsspiral, kan det her være det modsatte. Nu kan de skabe fred og ro og måske tænke langsigtet sportsligt. ”Vil vi sælge?” i stedet for ”skal vi sælge?” 

Faren er selvfølgelig, at alle Europa-millionerne ligger og brænder i lommen, og før man ved af det, er de væk igen. Og hvis de ikke bliver investeret ordentligt, vender man tilbage til den gamle gænge med underskud på underskud.

Dét bliver udfordringen for Brøndby at undgå.

– Det lyder for mig til, at “CV” som fodbolddirektør fuldt ud forstår det økonomiske game i det her. Man kan ikke bare brænde alle pengene af i første år, for hvad gør vi så i år to? Det har de ikke altid været bevidste om ude på Vestegnen, men han virker meget bevidst om det, siger Jesper Jørgensen.

– Hvis vi siger, man får 90 millioner, så tag de 60 og smid i pengeskabet og smid nøglen væk.

– Det er selvfølgelig karikeret, men det handler om, at man spørger sig selv: Hvordan skal vi bruge dem på i fremtiden? Hvad skal vi lægge til side? Sportslige resultater går op og ned, og indtægterne gør det samme. På den måde har man til de år, hvor det ikke lige spiller sportsligt. Det er der, hvor vi ser mange klubber komme i økonomisk uføre. 

Den balancegang er svær, medgiver Jesper Jørgensen fra Deloitte. Masser af klubber er kommet til penge, har følt sig presset til at bruge dem alle på én gang, og når de så har ramt ved siden af med et par indkøb, er pengene væk, og holdet er ikke blevet bedre.

– Det er dér, man skal have is i maven. Vi ved, hvor hamrende svært det er. Klubber render ikke rundt med hovedet under armen; det er en svær balancegang. Der er pres alle steder fra: medier, fans, sponsorer. ”Hvorfor køber I ikke spiller X, Y og Z?”

Efter mandagens triumf forholdt både Carsten V. Jensen og Jan Bech Andersen sig til Brøndby IF’s nye økonomiske virkelighed. Læs her, hvad de havde at sige.





Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham




Odds og spilforslag til Basel - FCK TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Teemu Pukki dominerer



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Forbløffet over Victor Froholdt

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

– Dumdristigt og naivt

I vildrede over kæmpe United-transfer

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

– Det er en fantastisk kombination

Har afvist flere tilbud

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Mål i luften i Piræus

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge