Millionregn over Silkeborg IF

Pokalmesteren Silkeborg IF havde efter flotte spillersalg et overskud på 61,8 millioner kroner i 2024.



Superligaklubben Silkeborg IF tjente styrtende med penge i 2024.

Fodboldklubben kommer ud af regnskabsåret med et overskud på 61,8 millioner kroner efter at have haft en omsætning på 93,5 millioner kroner.

Det fremgår af klubbens årsregnskab.

Det er særligt spillersalg, der medvirker til det flotte overskud. Klubben havde i 2024 transferindtægter for 61,3 millioner kroner. Det er blandt andre Alexander Lind, Mark Brink og Stefan Thordarson, der har bidraget til transferindtægterne.

Superligaklubben betegner regnskabet som tilfredsstillende. Resultatet stemmer overens med de senest udmeldte forventninger, efter at klubben flere gange i 2024 opjusterede.

I 2024 vandt klubben pokalturneringen og var en del af mesterskabsspillet i Superligaen.

Klubben forventer at komme ud af 2025 med et regnskab tæt på nul.

I slutningen af 2024 blev 80 procent af klubben solgt til udenlandske ejere, men der er ikke lagt op til en kursændring.

Det fastslår administrerende direktør Kent Madsen, der foruden at være daglig leder stadig er en væsentlig aktionær i selskabet.

– I indeværende regnskabsår forventer vi et resultat omkring nul uden yderligere, væsentlige transferindtægter.

– Som tidligere nævnt er strategien uændret under det nye ejerskab. Det vil sige en kontrolleret vækst og fastholdelse af en stærk økonomi. Vi står over for en investering i fanzonen, og vi kan forhåbentlig påbegynde arbejdet i 2025, ligesom vi har vedtaget yderligere opgraderinger i vores talentsektor, siger han.

Sportsligt kæmper Silkeborg om at komme med i Superligaens mesterskabsspil igen. Det kræver en udesejr søndag i Brøndby for at indløse billet til det fine selskab.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

FC Nordsjælland – Randers FC

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Silkeborg IF – FC København

FC Midtjylland – AC Horsens

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Lyngby BK – AGF

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Brøndby-boss teaser for transfer

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

AGF i Europa: De venter i næste runde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

AaB spiller sig på førstepladsen



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

‘En trøstepræmie af en turnering’