Millionspil om angrebstalent mellem FCM og topklub

Trabzonspor vil gerne købe, FC Midtjylland vil i sidste ende nok gerne sælge, men handlen med den unge forward Aral Simsir trækker ud og er ikke sikker på at falde på plads.



Transferhistorien om den 19-årige FC Midtjylland-forward Aral Simsir er efterhånden velkendt.

Den tyrkiske topklub Trabzonspor vil gerne have endnu en dansker i form af unge Simsir, efter han og holdkammeraterne pulveriserede tyrkerne i to Youth League-kampe i efteråret.

Spillere som Simsir med tyrkiske rødder er også interessante på grund af udlændingeregler i Tyrkiets Süper Lig, der igen fra næste sæson bliver strammet med to færre udlændingepladser end her i 2021/22.

Trabzonspor er i færd med at vinde mesterskabet, og til de kommende sæsoner kunne man altså tænke sig at have den yderst fodrappe og udfordrende FCM-spiller i truppen.

Klubberne har egentlig i flere uger nærmet sig hinanden i forhold til prisen for Simsir, der ligger lidt over to millioner euro, altså over 15 millioner kroner, især når det står til FC Midtjylland.

Men den helt store knast er fortsat betalingsmåden.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger ikke den store lyst til at gøre som ved salget af Filip Novak til selvsamme klub for fire år siden og lade det tyrkiske tophold betale over flere rater, hvilket Trabzonspor i den danske klubs optik havde ekstremt svært ved at gøre til tiden i Novak-handlen.

Denne gang vil Trabzonspor også gerne betale over flere rater, angiveligt fire, og det har FC Midtjylland ikke haft megen appetit på.

Allerhelst vil man have hele beløbet på én gang, og alternativt har FC Midtjylland ifølge flere kilder bedt om en form for ekstra gebyr eller bøde, hvis Trabzonspor overskrider aftalte betalingsdatoer i en eventuel handel.

Falder pengene ikke til tiden, vil FCM altså have en ekstra pose penge som plaster på såret, og den tygges der så på for tiden i Trabzonspor, der som topklub med god succes på banen har været vant til medgang i de seneste år.

FC Midtjylland vil altså have stillet sikkerhed for, at man ikke havner i en situation som med Novak, hvilket man tidligere i denne uge har forklaret den tyrkiske topklub. 

Trabzonspor har indtil 8. februar til at finde en løsning eller droppe handlen, da det tyrkiske transfermarked lukker en uge senere end det danske.

Aral Simsir lader ikke til at være tiltænkt nogen hovedrolle i foråret på trods af udsigten til et Awer Mabil-stop i FCM, og efter beskedne 17 ligaminutter i efteråret og en spillestil, der måske ikke er skræddersyet til den spinkle forward, kunne et skifte potentielt give mening, selvom unge spillere fra Danmark har haft det voldsomt svært i især de større klubber i Tyrkiet.

Efter flere store spillersalg i denne sæson er der ikke den store udsigt til, at FC Midtjylland giver sig af økonomiske hensyn, da klubben ikke har brug for kontanterne, og de kommende dage vil vise, hvem der blinker først, hvis nogen af parterne da overhovedet gør det, før det tyrkiske transfervindue lukker 8. februar.



– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Har I tabt sutten, Brøndby?

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

– Han vil være i store problemer

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Danske klubber vil have ham

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’