Superligaklubben AaB kommer ud af 2022 med et underskud på 15,8 millioner kroner og lever dermed op til de udmeldte forventninger.
Det oplyser klubben i sit årsregnskab.
– Resultatet for 2022 er ganske vist i overensstemmelse med vores udmeldte forventninger, men det er naturligvis ikke et resultat, vi er tilfredse med, siger AaB-direktør Thomas Bælum.
– Det er dyrt at være med i Superligaen, og når vi samtidig kæmper med tingene sportsligt, så bliver de økonomiske resultater desværre derefter.
Underskuddet på over 15 millioner kroner skyldes blandt andet, at omkostningerne i selskabet bag fodboldklubben er steget med 18,8 millioner kroner, og det konstateres i en fondsbørsmeddelelse, at den udvikling er utilfredsstillende og har medført, at der er iværksat besparelser, som man først ser effekten af i 2023.
Salg af blandt andre Mathias Ross (Galatasaray) og Andreas Hansen (FC Nordsjælland) var med til at sørge for, at AaB i 2022 lavede et overskud på transferdelen på 17 millioner kroner.
Det samlede underskud på 15,8 millioner kroner er en halv million større end i 2021. Også i 2023 forventer klubben at komme ud med et tocifret millionunderskud i niveauet 10 til 20 millioner kroner.
Det kan blive endnu værre, hvis AaB rykker ned. I regnskabsforventningerne er det en forudsætning, at januars investeringer i spillertruppen bærer frugt, og at klubben overlever i Superligaen, samt at den atter generer et overskud på transferfronten.
AaB har otte point op til AC Horsens, der ligger på den rigtige side af nedrykningsstregen. Der resterer 13 spillerunder.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?