Minister forklarer tomme tribuner: Større risiko

Kulturminister Joy Mogensen forklarer, hvorfor der fortsat ikke er åbnet for tilskuere i Superligaen.



En del af det danske samfund er i denne uge blevet åbnet op, og blandt andet flere udendørs kulturaktiviteter er blevet åbnet igen efter nedlukningen.

Men danske fodboldfans må fortsat vente på at vende tilbage på de danske stadioner. Det er nemlig ikke en del af genåbningen, og nu sætter kulturminister Joy Mogensen (S) over for DR Sporten ord på, hvorfor det er tilfældet.

Ministeren peger især på, at det vurderes, at der er større risiko for smitte som tilskuer ved fodboldkampe end gæst i zoologisk have. 

– Sundhedsmyndighedernes vurdering er, at der er større risiko for smitte, hvis man er i nærhed af andre i længere tid, også selvom man holder en til to meters afstand. Så derfor er der forskel på, når man bevæger sig rundt i forlystelsesparker eller zoologiske haver og er til Superligafodbold, siger Joy Mogensen til DR Sporten.

Hun tilføjer også, at der er risiko for, at smitter løber løbsk, hvis der åbnes for meget for hurtigt. 

I størstedelen af efteråret måtte Superliga-klubberne maksimalt have 500 personer på stadion, hvoraf et par hundrede var fans, mens spillere, ansatte og andre udgjorde resten af de tilstedeværende. I øjeblikket er der som nævnt ikke adgang for nogen tilskuere.

Divisionsforeningen har tidligere meldt sig “mere end klar” til at åbne for tilskuere, hvilket du kan læse mere om her.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kalder tronskifte i Danmark

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’