Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret deres regnskab fra perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024, og den viser et minus på 104,2 millioner.
Et minus, der er bedre end ventet, men stadig utilfredsstillende.
I perioden har Brøndby hentet spillere såsom Patrick Pentz, Jacob Rasmussen, Emmanuel Yeboah, Sean Klaiber, Filip Bundgaard og Rasmus Lauritsen for store millionbeløb, og det har selvsagt været en stor udgift.
Over for Brøndbys hjemmeside fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen om en hård konkurrence i toppen af dansk fodbold, der har gjort investeringer nødvendige.
– Vi er fast besluttede på at bygge et hold, der kan konkurrere på højeste niveau i Danmark og spille i europæiske ligaspil. Derfor har vi investeret betydeligt i at sikre kvalitet og dybde i truppen, hvilket afspejles i regnskabet.
– Vi var millimeter fra mesterskabet for blot fire måneder siden, og for lidt over en måned siden missede vi kun lige muligheden for at kvalificere os til et europæisk ligaspil. Det er derfor en udfordrende balance mellem at opnå sportslige resultater og samtidig sikre en økonomisk bæredygtig fremtid, der kræver lige dele investeringer og tålmodighed, men som vi tror på vil skabe et Brøndby IF, der kan konkurrere i toppen af dansk fodbold og spille med på den europæiske scene.
– Der er en øget konkurrencesituation i toppen af dansk fodbold, hvor mange af vores direkte konkurrenter øger deres investeringer i deres forretning, ligesom vi har gjort. Det er godt for dansk fodbold og bidrager til at hæve niveauet i Superligaen, og derfor er de investeringer, som vi foretager, nødvendige for at skabe et hold, der kan konkurrere om titler hvert år og spille med i Europa.
– Vores fokus er på at opbygge en klub, der skal være blandt de bedste, både sportsligt og økonomisk, siger "CV".
Brøndby IF, der aktuelt er nummer fem i Superligaen, forventer også et minus i næste regnskabsår på mellem 60 og 100 millioner kroner. Det skyldes blandt andet, at man fortsat vil investere i spillertruppen.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen