Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret deres regnskab fra perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024, og den viser et minus på 104,2 millioner.
Et minus, der er bedre end ventet, men stadig utilfredsstillende.
I perioden har Brøndby hentet spillere såsom Patrick Pentz, Jacob Rasmussen, Emmanuel Yeboah, Sean Klaiber, Filip Bundgaard og Rasmus Lauritsen for store millionbeløb, og det har selvsagt været en stor udgift.
Over for Brøndbys hjemmeside fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen om en hård konkurrence i toppen af dansk fodbold, der har gjort investeringer nødvendige.
– Vi er fast besluttede på at bygge et hold, der kan konkurrere på højeste niveau i Danmark og spille i europæiske ligaspil. Derfor har vi investeret betydeligt i at sikre kvalitet og dybde i truppen, hvilket afspejles i regnskabet.
– Vi var millimeter fra mesterskabet for blot fire måneder siden, og for lidt over en måned siden missede vi kun lige muligheden for at kvalificere os til et europæisk ligaspil. Det er derfor en udfordrende balance mellem at opnå sportslige resultater og samtidig sikre en økonomisk bæredygtig fremtid, der kræver lige dele investeringer og tålmodighed, men som vi tror på vil skabe et Brøndby IF, der kan konkurrere i toppen af dansk fodbold og spille med på den europæiske scene.
– Der er en øget konkurrencesituation i toppen af dansk fodbold, hvor mange af vores direkte konkurrenter øger deres investeringer i deres forretning, ligesom vi har gjort. Det er godt for dansk fodbold og bidrager til at hæve niveauet i Superligaen, og derfor er de investeringer, som vi foretager, nødvendige for at skabe et hold, der kan konkurrere om titler hvert år og spille med i Europa.
– Vores fokus er på at opbygge en klub, der skal være blandt de bedste, både sportsligt og økonomisk, siger "CV".
Brøndby IF, der aktuelt er nummer fem i Superligaen, forventer også et minus i næste regnskabsår på mellem 60 og 100 millioner kroner. Det skyldes blandt andet, at man fortsat vil investere i spillertruppen.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADETS DOM