Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret deres regnskab fra perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024, og den viser et minus på 104,2 millioner.
Et minus, der er bedre end ventet, men stadig utilfredsstillende.
I perioden har Brøndby hentet spillere såsom Patrick Pentz, Jacob Rasmussen, Emmanuel Yeboah, Sean Klaiber, Filip Bundgaard og Rasmus Lauritsen for store millionbeløb, og det har selvsagt været en stor udgift.
Over for Brøndbys hjemmeside fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen om en hård konkurrence i toppen af dansk fodbold, der har gjort investeringer nødvendige.
– Vi er fast besluttede på at bygge et hold, der kan konkurrere på højeste niveau i Danmark og spille i europæiske ligaspil. Derfor har vi investeret betydeligt i at sikre kvalitet og dybde i truppen, hvilket afspejles i regnskabet.
– Vi var millimeter fra mesterskabet for blot fire måneder siden, og for lidt over en måned siden missede vi kun lige muligheden for at kvalificere os til et europæisk ligaspil. Det er derfor en udfordrende balance mellem at opnå sportslige resultater og samtidig sikre en økonomisk bæredygtig fremtid, der kræver lige dele investeringer og tålmodighed, men som vi tror på vil skabe et Brøndby IF, der kan konkurrere i toppen af dansk fodbold og spille med på den europæiske scene.
– Der er en øget konkurrencesituation i toppen af dansk fodbold, hvor mange af vores direkte konkurrenter øger deres investeringer i deres forretning, ligesom vi har gjort. Det er godt for dansk fodbold og bidrager til at hæve niveauet i Superligaen, og derfor er de investeringer, som vi foretager, nødvendige for at skabe et hold, der kan konkurrere om titler hvert år og spille med i Europa.
– Vores fokus er på at opbygge en klub, der skal være blandt de bedste, både sportsligt og økonomisk, siger "CV".
Brøndby IF, der aktuelt er nummer fem i Superligaen, forventer også et minus i næste regnskabsår på mellem 60 og 100 millioner kroner. Det skyldes blandt andet, at man fortsat vil investere i spillertruppen.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE