Minus på 104 millioner: Her er CV’s reaktion

Carsten V. Jensen ser en øget konkurrencesituation i toppen af Superligaen, og derfor er Brøndbys investeringer nødvendige for at kæmpe med om titlen.



Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret deres regnskab fra perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024, og den viser et minus på 104,2 millioner.

Et minus, der er bedre end ventet, men stadig utilfredsstillende. 

I perioden har Brøndby hentet spillere såsom Patrick Pentz, Jacob Rasmussen, Emmanuel Yeboah, Sean Klaiber, Filip Bundgaard og Rasmus Lauritsen for store millionbeløb, og det har selvsagt været en stor udgift. 

Over for Brøndbys hjemmeside fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen om en hård konkurrence i toppen af dansk fodbold, der har gjort investeringer nødvendige. 

– Vi er fast besluttede på at bygge et hold, der kan konkurrere på højeste niveau i Danmark og spille i europæiske ligaspil. Derfor har vi investeret betydeligt i at sikre kvalitet og dybde i truppen, hvilket afspejles i regnskabet.

– Vi var millimeter fra mesterskabet for blot fire måneder siden, og for lidt over en måned siden missede vi kun lige muligheden for at kvalificere os til et europæisk ligaspil. Det er derfor en udfordrende balance mellem at opnå sportslige resultater og samtidig sikre en økonomisk bæredygtig fremtid, der kræver lige dele investeringer og tålmodighed, men som vi tror på vil skabe et Brøndby IF, der kan konkurrere i toppen af dansk fodbold og spille med på den europæiske scene.

– Der er en øget konkurrencesituation i toppen af dansk fodbold, hvor mange af vores direkte konkurrenter øger deres investeringer i deres forretning, ligesom vi har gjort. Det er godt for dansk fodbold og bidrager til at hæve niveauet i Superligaen, og derfor er de investeringer, som vi foretager, nødvendige for at skabe et hold, der kan konkurrere om titler hvert år og spille med i Europa.

– Vores fokus er på at opbygge en klub, der skal være blandt de bedste, både sportsligt og økonomisk, siger "CV". 

Brøndby IF, der aktuelt er nummer fem i Superligaen, forventer også et minus i næste regnskabsår på mellem 60 og 100 millioner kroner. Det skyldes blandt andet, at man fortsat vil investere i spillertruppen.






Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

– De lignede lort!

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Bekræfter FC København-historie

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Stor skuffelse

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’