Brøndby IF har fredag formiddag præsenteret deres regnskab fra perioden 1. januar 2023 til 30. juni 2024, og den viser et minus på 104,2 millioner.
Et minus, der er bedre end ventet, men stadig utilfredsstillende.
I perioden har Brøndby hentet spillere såsom Patrick Pentz, Jacob Rasmussen, Emmanuel Yeboah, Sean Klaiber, Filip Bundgaard og Rasmus Lauritsen for store millionbeløb, og det har selvsagt været en stor udgift.
Over for Brøndbys hjemmeside fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen om en hård konkurrence i toppen af dansk fodbold, der har gjort investeringer nødvendige.
– Vi er fast besluttede på at bygge et hold, der kan konkurrere på højeste niveau i Danmark og spille i europæiske ligaspil. Derfor har vi investeret betydeligt i at sikre kvalitet og dybde i truppen, hvilket afspejles i regnskabet.
– Vi var millimeter fra mesterskabet for blot fire måneder siden, og for lidt over en måned siden missede vi kun lige muligheden for at kvalificere os til et europæisk ligaspil. Det er derfor en udfordrende balance mellem at opnå sportslige resultater og samtidig sikre en økonomisk bæredygtig fremtid, der kræver lige dele investeringer og tålmodighed, men som vi tror på vil skabe et Brøndby IF, der kan konkurrere i toppen af dansk fodbold og spille med på den europæiske scene.
– Der er en øget konkurrencesituation i toppen af dansk fodbold, hvor mange af vores direkte konkurrenter øger deres investeringer i deres forretning, ligesom vi har gjort. Det er godt for dansk fodbold og bidrager til at hæve niveauet i Superligaen, og derfor er de investeringer, som vi foretager, nødvendige for at skabe et hold, der kan konkurrere om titler hvert år og spille med i Europa.
– Vores fokus er på at opbygge en klub, der skal være blandt de bedste, både sportsligt og økonomisk, siger "CV".
Brøndby IF, der aktuelt er nummer fem i Superligaen, forventer også et minus i næste regnskabsår på mellem 60 og 100 millioner kroner. Det skyldes blandt andet, at man fortsat vil investere i spillertruppen.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Vilde Messi tangerer VM-rekord
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
Portugal – DR Congo
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Jeg får så ondt i maven over det
AVIS