Et sidste farvel til mirakelmålmanden Høgh

Lars Høgh var i årtier en af de største målmænd og viede hele karrieren til OB. Onsdag døde han 62 år gammel.



En af de største danske fodboldmålmænd gennem tiden Lars Høgh er død. Onsdag gik han bort efter en periode med alvorlig sygdom.

På fodboldbanen havde han forlængst udødeliggjort sig selv med sine præstationer mellem stolperne for OB og landsholdet.

Mest kendt blev han formentlig for at spille hovedrollen i kampen, der blev døbt “Miraklet i Madrid”.

I 1994 havde OB tabt den første kamp på hjemmebane i Uefa Cuppen med 2-3 til mægtige Real Madrid, men i returkampen på Santiago Bernabeu leverede OB det måske største danske enkeltstående resultat i de europæiske klubturneringer.

Den ene gang efter den anden spillede Real Madrid-stjernerne – blandt andre Michael Laudrup og Emilio Butragueño – sig frem til store chancer i gode positioner, men hver eneste gang reddede Lars Høgh mesterligt.

I den anden ende viste OB stor effektivitet og sikrede det samlede avancement, da Morten Bisgaard i tillægstiden scorede til 2-0, og så kunne OB’erne rejse hjem til enorm hyldest i Odense.

Lars Høgh blev synonym med OB i flere årtier. Selv om evnerne på stregen kunne have rakt til en fin udlandskarriere, valgte han at dedikere hele karrieren til Odense-klubben.

I perioden fra 1977 til 2000 spillede han hele 817 kampe for OB, hvilket gør ham til suveræn kamprekordholder med intet mindre end 394 kampe ned til den næste på listen, Steen Nedergaard.

Knap så mange optrædener fik Høgh på landsholdet, hvor han stod i skyggen af særligt Peter Schmeichel. Et utal af gange sad Høgh på bænken, men selv om det bare blev til otte A-landsholdskampe, fik Høgh sat et markant aftryk.

I sommeren 1986 fik han chancen i Danmarks sidste VM-gruppekamp og leverede en række store redninger i sejren på 2-0 over Vesttyskland. Det gav genvalg i ottendedelsfinalen mod Spanien.

Her gik det knap så godt. Høgh kunne dog ikke klandres, da Spanien på blandt andet fire mål af Emilio Butragueño vendte 0-1 til sejr på 5-1, efter at Jesper Olsen ved den danske føring satte Spanien i gang med en skæbnesvanger tilbagelægning til Lars Høgh.

Høghs sidste landsholdsoptræden som aktiv blev i 1995, da Danmark triumferede i Confederations Cup med finalesejren på 2-0 over Argentina.

Landsholdet skulle dog til det sidste blive en stor del af Høghs liv. Efter at han indledte en karriere som målmandstræner i først FC Nordsjælland og siden AaB og Viborg, blev han i 2007 tilknyttet både Brøndby og landsholdet.

Fra 2012 til 2016 varetog han samme job hjemme i OB, men fra 2016 var det igen hos Brøndby og hos landsholdet, at han slog sine folder som målmandstræner.

Blandt andet blev han kendt for at lære fra sig af sit hemmelige fif til at snuppe straffespark.

Det havde bragt ham stor succes i sin egen karriere, og senere har elever som Thomas Sørensen og Kasper Schmeichel nydt godt af det, når modstanderne havde spillets mest oplagte chance.

I sommeren 2018 stod Lars Høgh frem og fortalte, at han havde fået kræft. Den efterfølgende behandling var en succes, men i oktober 2019 kunne han berette, at kræften var vendt tilbage.

Han passede dog stadig sit arbejde i Brøndby, og han var i samme periode med landsholdet, der sent på året kvalificerede sig til EM på hjemmebane.

I kampen mod Gibraltar i Parken i november 2020 rullede danske fans et banner ud med teksten “Go’ bedring, Høgh – vi er med dig hele vejen”. Og Høgh blev rørt.

I 2021 fortsatte Lars Høgh som målmandstræner for landsholdet, og han varmede Kasper Schmeichel op under EM, hvor Danmark blandt andet spillede tre kampe i Parken og nåede semifinalen på Wembley.

Kort efter EM fik Lars Høgh et tilbagefald, og det var derfor ikke alle efterårets VM-kvalifikationskampe, han kunne deltage i som træner.

Da Danmark i november mødte Færøerne i 2021’s sidste hjemmekamp i Parken, hyldede landsholdsspillerne Lars Høgh med et banner. Høgh var på tribunen og hilste på spillerne.

I dagene omkring opgøret mod Færøerne fortalte Høgh, at hans læge havde givet ham måneder og ikke år at leve i.

Tidligere i december blev han optaget i Fodboldens Hall of Fame, inden han onsdag døde.

/ritzau/





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Vi har alle fejlet

Raser over Brian Riemer-interview