En af de største danske fodboldmålmænd gennem tiden Lars Høgh er død. Onsdag gik han bort efter en periode med alvorlig sygdom.
På fodboldbanen havde han forlængst udødeliggjort sig selv med sine præstationer mellem stolperne for OB og landsholdet.
Mest kendt blev han formentlig for at spille hovedrollen i kampen, der blev døbt “Miraklet i Madrid”.
I 1994 havde OB tabt den første kamp på hjemmebane i Uefa Cuppen med 2-3 til mægtige Real Madrid, men i returkampen på Santiago Bernabeu leverede OB det måske største danske enkeltstående resultat i de europæiske klubturneringer.
Den ene gang efter den anden spillede Real Madrid-stjernerne – blandt andre Michael Laudrup og Emilio Butragueño – sig frem til store chancer i gode positioner, men hver eneste gang reddede Lars Høgh mesterligt.
I den anden ende viste OB stor effektivitet og sikrede det samlede avancement, da Morten Bisgaard i tillægstiden scorede til 2-0, og så kunne OB’erne rejse hjem til enorm hyldest i Odense.
Lars Høgh blev synonym med OB i flere årtier. Selv om evnerne på stregen kunne have rakt til en fin udlandskarriere, valgte han at dedikere hele karrieren til Odense-klubben.
I perioden fra 1977 til 2000 spillede han hele 817 kampe for OB, hvilket gør ham til suveræn kamprekordholder med intet mindre end 394 kampe ned til den næste på listen, Steen Nedergaard.
Knap så mange optrædener fik Høgh på landsholdet, hvor han stod i skyggen af særligt Peter Schmeichel. Et utal af gange sad Høgh på bænken, men selv om det bare blev til otte A-landsholdskampe, fik Høgh sat et markant aftryk.
I sommeren 1986 fik han chancen i Danmarks sidste VM-gruppekamp og leverede en række store redninger i sejren på 2-0 over Vesttyskland. Det gav genvalg i ottendedelsfinalen mod Spanien.
Her gik det knap så godt. Høgh kunne dog ikke klandres, da Spanien på blandt andet fire mål af Emilio Butragueño vendte 0-1 til sejr på 5-1, efter at Jesper Olsen ved den danske føring satte Spanien i gang med en skæbnesvanger tilbagelægning til Lars Høgh.
Høghs sidste landsholdsoptræden som aktiv blev i 1995, da Danmark triumferede i Confederations Cup med finalesejren på 2-0 over Argentina.
Landsholdet skulle dog til det sidste blive en stor del af Høghs liv. Efter at han indledte en karriere som målmandstræner i først FC Nordsjælland og siden AaB og Viborg, blev han i 2007 tilknyttet både Brøndby og landsholdet.
Fra 2012 til 2016 varetog han samme job hjemme i OB, men fra 2016 var det igen hos Brøndby og hos landsholdet, at han slog sine folder som målmandstræner.
Blandt andet blev han kendt for at lære fra sig af sit hemmelige fif til at snuppe straffespark.
Det havde bragt ham stor succes i sin egen karriere, og senere har elever som Thomas Sørensen og Kasper Schmeichel nydt godt af det, når modstanderne havde spillets mest oplagte chance.
I sommeren 2018 stod Lars Høgh frem og fortalte, at han havde fået kræft. Den efterfølgende behandling var en succes, men i oktober 2019 kunne han berette, at kræften var vendt tilbage.
Han passede dog stadig sit arbejde i Brøndby, og han var i samme periode med landsholdet, der sent på året kvalificerede sig til EM på hjemmebane.
I kampen mod Gibraltar i Parken i november 2020 rullede danske fans et banner ud med teksten “Go’ bedring, Høgh – vi er med dig hele vejen”. Og Høgh blev rørt.
I 2021 fortsatte Lars Høgh som målmandstræner for landsholdet, og han varmede Kasper Schmeichel op under EM, hvor Danmark blandt andet spillede tre kampe i Parken og nåede semifinalen på Wembley.
Kort efter EM fik Lars Høgh et tilbagefald, og det var derfor ikke alle efterårets VM-kvalifikationskampe, han kunne deltage i som træner.
Da Danmark i november mødte Færøerne i 2021’s sidste hjemmekamp i Parken, hyldede landsholdsspillerne Lars Høgh med et banner. Høgh var på tribunen og hilste på spillerne.
I dagene omkring opgøret mod Færøerne fortalte Høgh, at hans læge havde givet ham måneder og ikke år at leve i.
Tidligere i december blev han optaget i Fodboldens Hall of Fame, inden han onsdag døde.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
