En af de største danske fodboldmålmænd gennem tiden Lars Høgh er død. Onsdag gik han bort efter en periode med alvorlig sygdom.
På fodboldbanen havde han forlængst udødeliggjort sig selv med sine præstationer mellem stolperne for OB og landsholdet.
Mest kendt blev han formentlig for at spille hovedrollen i kampen, der blev døbt “Miraklet i Madrid”.
I 1994 havde OB tabt den første kamp på hjemmebane i Uefa Cuppen med 2-3 til mægtige Real Madrid, men i returkampen på Santiago Bernabeu leverede OB det måske største danske enkeltstående resultat i de europæiske klubturneringer.
Den ene gang efter den anden spillede Real Madrid-stjernerne – blandt andre Michael Laudrup og Emilio Butragueño – sig frem til store chancer i gode positioner, men hver eneste gang reddede Lars Høgh mesterligt.
I den anden ende viste OB stor effektivitet og sikrede det samlede avancement, da Morten Bisgaard i tillægstiden scorede til 2-0, og så kunne OB’erne rejse hjem til enorm hyldest i Odense.
Lars Høgh blev synonym med OB i flere årtier. Selv om evnerne på stregen kunne have rakt til en fin udlandskarriere, valgte han at dedikere hele karrieren til Odense-klubben.
I perioden fra 1977 til 2000 spillede han hele 817 kampe for OB, hvilket gør ham til suveræn kamprekordholder med intet mindre end 394 kampe ned til den næste på listen, Steen Nedergaard.
Knap så mange optrædener fik Høgh på landsholdet, hvor han stod i skyggen af særligt Peter Schmeichel. Et utal af gange sad Høgh på bænken, men selv om det bare blev til otte A-landsholdskampe, fik Høgh sat et markant aftryk.
I sommeren 1986 fik han chancen i Danmarks sidste VM-gruppekamp og leverede en række store redninger i sejren på 2-0 over Vesttyskland. Det gav genvalg i ottendedelsfinalen mod Spanien.
Her gik det knap så godt. Høgh kunne dog ikke klandres, da Spanien på blandt andet fire mål af Emilio Butragueño vendte 0-1 til sejr på 5-1, efter at Jesper Olsen ved den danske føring satte Spanien i gang med en skæbnesvanger tilbagelægning til Lars Høgh.
Høghs sidste landsholdsoptræden som aktiv blev i 1995, da Danmark triumferede i Confederations Cup med finalesejren på 2-0 over Argentina.
Landsholdet skulle dog til det sidste blive en stor del af Høghs liv. Efter at han indledte en karriere som målmandstræner i først FC Nordsjælland og siden AaB og Viborg, blev han i 2007 tilknyttet både Brøndby og landsholdet.
Fra 2012 til 2016 varetog han samme job hjemme i OB, men fra 2016 var det igen hos Brøndby og hos landsholdet, at han slog sine folder som målmandstræner.
Blandt andet blev han kendt for at lære fra sig af sit hemmelige fif til at snuppe straffespark.
Det havde bragt ham stor succes i sin egen karriere, og senere har elever som Thomas Sørensen og Kasper Schmeichel nydt godt af det, når modstanderne havde spillets mest oplagte chance.
I sommeren 2018 stod Lars Høgh frem og fortalte, at han havde fået kræft. Den efterfølgende behandling var en succes, men i oktober 2019 kunne han berette, at kræften var vendt tilbage.
Han passede dog stadig sit arbejde i Brøndby, og han var i samme periode med landsholdet, der sent på året kvalificerede sig til EM på hjemmebane.
I kampen mod Gibraltar i Parken i november 2020 rullede danske fans et banner ud med teksten “Go’ bedring, Høgh – vi er med dig hele vejen”. Og Høgh blev rørt.
I 2021 fortsatte Lars Høgh som målmandstræner for landsholdet, og han varmede Kasper Schmeichel op under EM, hvor Danmark blandt andet spillede tre kampe i Parken og nåede semifinalen på Wembley.
Kort efter EM fik Lars Høgh et tilbagefald, og det var derfor ikke alle efterårets VM-kvalifikationskampe, han kunne deltage i som træner.
Da Danmark i november mødte Færøerne i 2021’s sidste hjemmekamp i Parken, hyldede landsholdsspillerne Lars Høgh med et banner. Høgh var på tribunen og hilste på spillerne.
I dagene omkring opgøret mod Færøerne fortalte Høgh, at hans læge havde givet ham måneder og ikke år at leve i.
Tidligere i december blev han optaget i Fodboldens Hall of Fame, inden han onsdag døde.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: OB afslører klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Chokskifte?
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
