En af de største danske fodboldmålmænd gennem tiden Lars Høgh er død. Onsdag gik han bort efter en periode med alvorlig sygdom.
På fodboldbanen havde han forlængst udødeliggjort sig selv med sine præstationer mellem stolperne for OB og landsholdet.
Mest kendt blev han formentlig for at spille hovedrollen i kampen, der blev døbt “Miraklet i Madrid”.
I 1994 havde OB tabt den første kamp på hjemmebane i Uefa Cuppen med 2-3 til mægtige Real Madrid, men i returkampen på Santiago Bernabeu leverede OB det måske største danske enkeltstående resultat i de europæiske klubturneringer.
Den ene gang efter den anden spillede Real Madrid-stjernerne – blandt andre Michael Laudrup og Emilio Butragueño – sig frem til store chancer i gode positioner, men hver eneste gang reddede Lars Høgh mesterligt.
I den anden ende viste OB stor effektivitet og sikrede det samlede avancement, da Morten Bisgaard i tillægstiden scorede til 2-0, og så kunne OB’erne rejse hjem til enorm hyldest i Odense.
Lars Høgh blev synonym med OB i flere årtier. Selv om evnerne på stregen kunne have rakt til en fin udlandskarriere, valgte han at dedikere hele karrieren til Odense-klubben.
I perioden fra 1977 til 2000 spillede han hele 817 kampe for OB, hvilket gør ham til suveræn kamprekordholder med intet mindre end 394 kampe ned til den næste på listen, Steen Nedergaard.
Knap så mange optrædener fik Høgh på landsholdet, hvor han stod i skyggen af særligt Peter Schmeichel. Et utal af gange sad Høgh på bænken, men selv om det bare blev til otte A-landsholdskampe, fik Høgh sat et markant aftryk.
I sommeren 1986 fik han chancen i Danmarks sidste VM-gruppekamp og leverede en række store redninger i sejren på 2-0 over Vesttyskland. Det gav genvalg i ottendedelsfinalen mod Spanien.
Her gik det knap så godt. Høgh kunne dog ikke klandres, da Spanien på blandt andet fire mål af Emilio Butragueño vendte 0-1 til sejr på 5-1, efter at Jesper Olsen ved den danske føring satte Spanien i gang med en skæbnesvanger tilbagelægning til Lars Høgh.
Høghs sidste landsholdsoptræden som aktiv blev i 1995, da Danmark triumferede i Confederations Cup med finalesejren på 2-0 over Argentina.
Landsholdet skulle dog til det sidste blive en stor del af Høghs liv. Efter at han indledte en karriere som målmandstræner i først FC Nordsjælland og siden AaB og Viborg, blev han i 2007 tilknyttet både Brøndby og landsholdet.
Fra 2012 til 2016 varetog han samme job hjemme i OB, men fra 2016 var det igen hos Brøndby og hos landsholdet, at han slog sine folder som målmandstræner.
Blandt andet blev han kendt for at lære fra sig af sit hemmelige fif til at snuppe straffespark.
Det havde bragt ham stor succes i sin egen karriere, og senere har elever som Thomas Sørensen og Kasper Schmeichel nydt godt af det, når modstanderne havde spillets mest oplagte chance.
I sommeren 2018 stod Lars Høgh frem og fortalte, at han havde fået kræft. Den efterfølgende behandling var en succes, men i oktober 2019 kunne han berette, at kræften var vendt tilbage.
Han passede dog stadig sit arbejde i Brøndby, og han var i samme periode med landsholdet, der sent på året kvalificerede sig til EM på hjemmebane.
I kampen mod Gibraltar i Parken i november 2020 rullede danske fans et banner ud med teksten “Go’ bedring, Høgh – vi er med dig hele vejen”. Og Høgh blev rørt.
I 2021 fortsatte Lars Høgh som målmandstræner for landsholdet, og han varmede Kasper Schmeichel op under EM, hvor Danmark blandt andet spillede tre kampe i Parken og nåede semifinalen på Wembley.
Kort efter EM fik Lars Høgh et tilbagefald, og det var derfor ikke alle efterårets VM-kvalifikationskampe, han kunne deltage i som træner.
Da Danmark i november mødte Færøerne i 2021’s sidste hjemmekamp i Parken, hyldede landsholdsspillerne Lars Høgh med et banner. Høgh var på tribunen og hilste på spillerne.
I dagene omkring opgøret mod Færøerne fortalte Høgh, at hans læge havde givet ham måneder og ikke år at leve i.
Tidligere i december blev han optaget i Fodboldens Hall of Fame, inden han onsdag døde.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
TOPNYHED
