Når Hvidovre til næste sæson skal forsøge at etablere sig i det fineste selskab i dansk fodbold, så bliver det uden to af holdets absolutte profiler i oprykingssæsonen.
Først blev Fredrik Carlsen solgt til Silkeborg, og senest blev det meldt ud, at Andreas Pyndt, der har været på leje fra Brøndby hele sæsonen, har skrevet under med Silkeborg på lang kontrakt.
I forhold til sidstnævnte var Hvidovre inde i billedet om at hente ham permanent, da hans kontrakt med Brøndby udløber sidst i juni. Til Tipsbladet begrunder Pyndt blandt andet skiftet med, at han gerne vil være en del af et fuldtidssetup. Læs mere om det HER.
Det var dog ikke sådan, at Hvidovre ikke strakte sig langt for at overbevise Pyndt. Klubbens sportschef Peter Lassen fortæller til Tipsbladet, at man gav den unge profil et rigtig fint tilbud.
– Jeg havde tilbudt ham så meget, så jeg skulle ud og arbejde nøgen. Ej, han har fået et rigtig flot tilbud af os. Det må jeg sige. Så det var ikke det, han faldt på, siger Peter Lassen.
Den karismatiske sportschef bærer ikke nag. Tværtimod krydser han fingre for, at Pyndt storspiller i Silkeborg, omend han naturligvis havde set ham gøre det i Hvidovre.
– Han har været en vigtig spiller for os, men jeg har to ting, jeg vil sige til det. Hvis man ikke vil være i Hvidovre, så skal man ikke være i Hvidovre.
– Jeg kan jo udmærket godt forstå Andreas Pyndt. Vi har stadig et omklædningsrum, der lugter af rottepis. Han kommer over til Silkeborg og får alle de ting, han skal bruge for at videreudvikle sig. Så jeg forstår ham udmærket godt, og han har også en drøm om at være fuldtidsprof. Men når det så er sagt, så er det bare pisseærgerligt at miste ham.
– Vi havde håbet på, at han ville blive her, hvis vi rykkede op. Jeg tør godt at sige, mens cheftræneren står ved siden af, at han vil være fast starter her. Det er jeg så mere i tvivl om, når han kommer derover, for så skal han til at starte helt forfra på en gang til.
– Men jeg håber, at hele mit hjerte, at det lykkes for ham. Han er en god dreng, og han er en dygtig fodboldspiller. Vi er bare glade for, at vi fik ham i gang igen. Han fik glæden tilbage med fodbold, siger en stolt Peter Lassen.
Andreas Pyndt har været en stor årsag til Hvidovres succes i denne sæson. Foto: Jan Christensen/Getty Images
Fordi Hvidovre har mistet to så store profiler på den centrale midtbane, så tør Peter Lassen godt love erstatninger lige netop der.
– Vi skal ud og finde en 6'er og en 8'er mere. Det er helt klart, at det skal være to, der er på niveau, og som kan gå direkte i startelleveren. Det er jeg fuldt i gang med nu. Om det lykkes, det ved jeg ikke, men det håber jeg.
– Der er ikke nogen, som er uundværlig. Vi har ikke kigget efter andre spillere på de positioner, fordi vi havde de to. Vi ved jo ikke, om der render en rundt derude, vi kan få, der er bedre. Det ved vi ikke, men det håber vi lidt på, forklarer han.
Han nævner, at han efter oprykningen kan sigte mod en større hylde af spillere. Først skal de ni spillere, der har kontraktudløb i slutningen af måneden forlænges, og så skal Peter Lassen rundt og trykke folk på maven.
Han indrømmer dog, at det er en udfordring for Hvidovre, at man først træner klokken 16, men at han taler med cheftræner Per Frandsen om muligheden for at lave formiddagstræning for de spillere, der får en fuldtidsløn, og som ikke laver noget ved siden af fodbolden.
Afviser det ikke
Det kan godt være, at Peter Lassen kan hente spillere på en højere hylde end tidligere, men man skal stadig huske på, at det er Hvidovre, og at pengene ikke bare hænger på træerne. Klubben har haft succes med lejeaftaler før, det er Andreas Pyndt og Magnus Westergaard beviser på, og det er en strategi, som Peter Lassen måske vil gøre brug af igen – men kun måske og med forbehold.
– Nu lyder det lidt forkert, det jeg siger nu. Vi vil helst ikke leje nogle unge – så skal de være rigtig gode. Vi skal have nogen, der kan gå i startelleveren. Og ja, jeg vil rigtig gerne leje spillere. Men det er jo spørgsmålet, om Superliga-klubberne vil leje ud til os, nu når vi ligger i Superligaen. Jeg føler nu ikke, at vi er nogen konkurrent til nogen som helst udover os selv.
– Men vi har rigtig gode relationer til de andre klubber i Superligaen, og det kan da godt være, at de vil have nogen på græs, som ikke lige står til at starte hos dem. Så kan vi jo måske videreudvikle dem her, og de kan få noget tid, og så kommer de tilbage igen og er klædt lidt bedre på, siger han.
Tidligere på ugen var Peter Lassen ude og sige, at Hvideovre skulle have fire-fem nye spillere. Det var dog før, man mistede Andreas Pyndt. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TOPNYHED