• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Lasse Sylvest Mikkelsen

"Mister Brøndby" fylder 75: Meulensteen havde ret i sin hårde kritik

Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

Per Bjerregaard fylder lørdag 75 år, og i den forbindelse fortæller han i et stort interview i Folkebladet om sin tid i Brøndby.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Han er om nogen "Mister Brøndby", og han er hovedmanden bag Brøndby IF største triumfer i klubbens historie.

Lørdag fylder han 75, og i den forbindelse gør han status på sin tid som klubformand til lokalavisen Folkebladet.dk.

Her kommer han ind på, hvordan han med succes skabte det Brøndby, der havde stor succes i 80'erne og 90'erne, men nok så interessant fortæller han også om storklubbens forfald i midt-00'erne efter Michael Laudrups æra som træner i klubben.

Forfald er måske et hårdt ord, men da Michael Laudrup stoppede som træner, og Rene Meulensteen kom til fra en rolle som assistent til Sir Alex Fergusson i Manchester United, så endte en periode på 11 år med udelukkende første- og anden-pladser.

Læs også:Kenneth Zohore fortsætter i Championship-klub

Men blot et halvt år efter ansættelsen af Meulensteen, var han færdig, og han gik ikke uden at smække med døren, da han kaldte Brøndby for "en syg patient". En diagnose "Mister Brøndby", der er uddannet læge, giver ham ret i.

- Han havde ret i, at det var en syg patient, for det var ikke en spillertrup, der fungerede, siger Per Bjerregaard i dag og uddyber:

- Han kom og sagde til mig, at han ikke ville være her mere. Det var ellers meningen, at han skulle være her i flere år. Han mente, at spillerne var uprofessionelle, og han kunne ikke styre dem, siger den tidligere klubformand uden dog at komme nærmere ind på det.

I podcasten "Røverhistorier fra Omklædningsrummet" har Mikkel Bischoff tidligere fortalt, hvordan han oplevede, at der herskede en mobbekultur i omklædningrummet, da han kom til klubben lige efter Meulensteens farvel.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

- Der var nogen af de lidt nyere, som Giovanni Rector og Hannes Sigurdsson, der ikke gjorde det særligt godt, og som fik meget kritik af fans og medier, de blev også mobbet lidt i omklædningsrummet.

- ...De blev sku sparket ned til træning og blev sådan lidt mobbet og behandlet dårligt.

Ansættelsen af Rene Meulensteen var ikke den eneste handling, der fik fansene til at vende sig mod klubbens mangeårige formand. Også ansættelsen af hans søn, Anders, som sportsdirektør fik en dårlig modtagelse.

I dag ærgrer det Per Bjerregaard, der siger, at kalder anklagerne om nepotisme har ramt ham hårdest i sin tid i Brøndby.

Læs også:Brøndby-emne har fremtiden på plads

Læs også:Brøndby-back vil skifte side: Det gavner alle

Læs også:FCK og BIF jagter Lyngby-talent: Det gør ondt på os at se mediecirkusset

-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - gratis prøvemåned

Superliga

Mere Superliga

Fokus