“Mister Brøndby” fylder 75: Meulensteen havde ret i sin hårde kritik

Per Bjerregaard fylder lørdag 75 år, og i den forbindelse fortæller han i et stort interview i Folkebladet om sin tid i Brøndby.



Han er om nogen “Mister Brøndby”, og han er hovedmanden bag Brøndby IF største triumfer i klubbens historie.

Lørdag fylder han 75, og i den forbindelse gør han status på sin tid som klubformand til lokalavisen Folkebladet.dk.

Her kommer han ind på, hvordan han med succes skabte det Brøndby, der havde stor succes i 80’erne og 90’erne, men nok så interessant fortæller han også om storklubbens forfald i midt-00’erne efter Michael Laudrups æra som træner i klubben.

Forfald er måske et hårdt ord, men da Michael Laudrup stoppede som træner, og Rene Meulensteen kom til fra en rolle som assistent til Sir Alex Fergusson i Manchester United, så endte en periode på 11 år med udelukkende første- og anden-pladser.

Læs også:Kenneth Zohore fortsætter i Championship-klub

Men blot et halvt år efter ansættelsen af Meulensteen, var han færdig, og han gik ikke uden at smække med døren, da han kaldte Brøndby for “en syg patient”. En diagnose “Mister Brøndby”, der er uddannet læge, giver ham ret i.

– Han havde ret i, at det var en syg patient, for det var ikke en spillertrup, der fungerede, siger Per Bjerregaard i dag og uddyber:

– Han kom og sagde til mig, at han ikke ville være her mere. Det var ellers meningen, at han skulle være her i flere år. Han mente, at spillerne var uprofessionelle, og han kunne ikke styre dem, siger den tidligere klubformand uden dog at komme nærmere ind på det.

I podcasten “Røverhistorier fra Omklædningsrummet” har Mikkel Bischoff tidligere fortalt, hvordan han oplevede, at der herskede en mobbekultur i omklædningrummet, da han kom til klubben lige efter Meulensteens farvel.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

– Der var nogen af de lidt nyere, som Giovanni Rector og Hannes Sigurdsson, der ikke gjorde det særligt godt, og som fik meget kritik af fans og medier, de blev også mobbet lidt i omklædningsrummet.

– …De blev sku sparket ned til træning og blev sådan lidt mobbet og behandlet dårligt.

Ansættelsen af Rene Meulensteen var ikke den eneste handling, der fik fansene til at vende sig mod klubbens mangeårige formand. Også ansættelsen af hans søn, Anders, som sportsdirektør fik en dårlig modtagelse.

I dag ærgrer det Per Bjerregaard, der siger, at kalder anklagerne om nepotisme har ramt ham hårdest i sin tid i Brøndby.

Læs også:Brøndby-emne har fremtiden på plads
Læs også:Brøndby-back vil skifte side: Det gavner alle
Læs også:FCK og BIF jagter Lyngby-talent: Det gør ondt på os at se mediecirkusset


AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Bekræftet: Færdig

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvittig Victor Froholdt-historie

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

FCM taber til AS Roma i Europa League

Belønnes af FC København

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Spørger på Jonas Wind

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne