“Mister Brøndby” fylder 75: Meulensteen havde ret i sin hårde kritik

Per Bjerregaard fylder lørdag 75 år, og i den forbindelse fortæller han i et stort interview i Folkebladet om sin tid i Brøndby.



Han er om nogen “Mister Brøndby”, og han er hovedmanden bag Brøndby IF største triumfer i klubbens historie.

Lørdag fylder han 75, og i den forbindelse gør han status på sin tid som klubformand til lokalavisen Folkebladet.dk.

Her kommer han ind på, hvordan han med succes skabte det Brøndby, der havde stor succes i 80’erne og 90’erne, men nok så interessant fortæller han også om storklubbens forfald i midt-00’erne efter Michael Laudrups æra som træner i klubben.

Forfald er måske et hårdt ord, men da Michael Laudrup stoppede som træner, og Rene Meulensteen kom til fra en rolle som assistent til Sir Alex Fergusson i Manchester United, så endte en periode på 11 år med udelukkende første- og anden-pladser.

Læs også:Kenneth Zohore fortsætter i Championship-klub

Men blot et halvt år efter ansættelsen af Meulensteen, var han færdig, og han gik ikke uden at smække med døren, da han kaldte Brøndby for “en syg patient”. En diagnose “Mister Brøndby”, der er uddannet læge, giver ham ret i.

– Han havde ret i, at det var en syg patient, for det var ikke en spillertrup, der fungerede, siger Per Bjerregaard i dag og uddyber:

– Han kom og sagde til mig, at han ikke ville være her mere. Det var ellers meningen, at han skulle være her i flere år. Han mente, at spillerne var uprofessionelle, og han kunne ikke styre dem, siger den tidligere klubformand uden dog at komme nærmere ind på det.

I podcasten “Røverhistorier fra Omklædningsrummet” har Mikkel Bischoff tidligere fortalt, hvordan han oplevede, at der herskede en mobbekultur i omklædningrummet, da han kom til klubben lige efter Meulensteens farvel.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

– Der var nogen af de lidt nyere, som Giovanni Rector og Hannes Sigurdsson, der ikke gjorde det særligt godt, og som fik meget kritik af fans og medier, de blev også mobbet lidt i omklædningsrummet.

– …De blev sku sparket ned til træning og blev sådan lidt mobbet og behandlet dårligt.

Ansættelsen af Rene Meulensteen var ikke den eneste handling, der fik fansene til at vende sig mod klubbens mangeårige formand. Også ansættelsen af hans søn, Anders, som sportsdirektør fik en dårlig modtagelse.

I dag ærgrer det Per Bjerregaard, der siger, at kalder anklagerne om nepotisme har ramt ham hårdest i sin tid i Brøndby.

Læs også:Brøndby-emne har fremtiden på plads
Læs også:Brøndby-back vil skifte side: Det gavner alle
Læs også:FCK og BIF jagter Lyngby-talent: Det gør ondt på os at se mediecirkusset


Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Voldsom Franculino-spådom

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Det er fuldkommen meningsløst

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Klubboss i angreb på FCK

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– De skal skille sig af med ham!

AaB-talent prøver sig af i Italien

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe triumf for Frank

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Thomas Frank afviser at tale om det

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Steve Cooper skifter tre mand

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Viktor Claesson bliver i FC København

Sejr til Vitoria i lokalderby

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

– Jeg frygter ikke at blive fyret