Mistrati vil bruge oplevelse i Parken mod Brøndby

Randers FC-spilleren Vito Mistrati kan godt huske, at de i efteråret fik brudt en lang stime uden sejre.



Tilbage i november vandt Randers for første gang i syv år i Parken mod FC København, og det er en kamp, som de nu kan bruge i deres kommende opgør i Superligaen mod Brøndby, som de møder på udebane torsdag.

Her er det nemlig ikke lykkedes for randrusianerne at vinde siden 2014, og det skal der laves om på. Det fortæller Randers-midtbanespilleren Vito Mistrati i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det var også syv-otte år siden, at vi havde vundet i Parken sidst, så forhåbentlig kan vi også bryde den statistik – og så kan vi sige, at vi har vundet på Brøndby Stadion i 2021, fortæller Mistrati.

Han peger endvidere på, at han regner med, at der bliver tale om en sjov kamp, som også er vigtig for begge hold. Han kan dog godt se, at Brøndby er godt kørende, og derfor skal det nok blive en udfordring for dem. Mistrati har dog god tro på holdets evner.

– Vi kan godt vinde. På papiret stiller vi med et rigtig godt hold, synes jeg, som kan lægge en solid indsats. Selvom Brøndby er gode, så er det jo bare 11 mod 11, så jeg tror godt, at vi kan gå ind og lave et resultat, lyder det fra Randers-profilen, som alligevel giver de blågule favoritværdigheden.

Det er desuden ikke blot en ringe statistik på Brøndby Stadion, som skal brydes. Det er også helt generelt for Randers, som blot har hentet to point i de fire seneste kampe i landets bedste række, som betyder, at der nu kun er tre point foran nummer syv.

Hos Brøndby har Simon Hedlund også kommet med sit syn på kampen, hvor han savner tilskuerne. Læs mere om det her.





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Real Madrid – Athletic Club



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk profil færdig i tysk klub, men

José Mourinho vil have dansk stjerne