Mistrati vil bruge oplevelse i Parken mod Brøndby

Randers FC-spilleren Vito Mistrati kan godt huske, at de i efteråret fik brudt en lang stime uden sejre.



Tilbage i november vandt Randers for første gang i syv år i Parken mod FC København, og det er en kamp, som de nu kan bruge i deres kommende opgør i Superligaen mod Brøndby, som de møder på udebane torsdag.

Her er det nemlig ikke lykkedes for randrusianerne at vinde siden 2014, og det skal der laves om på. Det fortæller Randers-midtbanespilleren Vito Mistrati i et interview på klubbens hjemmeside.

– Det var også syv-otte år siden, at vi havde vundet i Parken sidst, så forhåbentlig kan vi også bryde den statistik – og så kan vi sige, at vi har vundet på Brøndby Stadion i 2021, fortæller Mistrati.

Han peger endvidere på, at han regner med, at der bliver tale om en sjov kamp, som også er vigtig for begge hold. Han kan dog godt se, at Brøndby er godt kørende, og derfor skal det nok blive en udfordring for dem. Mistrati har dog god tro på holdets evner.

– Vi kan godt vinde. På papiret stiller vi med et rigtig godt hold, synes jeg, som kan lægge en solid indsats. Selvom Brøndby er gode, så er det jo bare 11 mod 11, så jeg tror godt, at vi kan gå ind og lave et resultat, lyder det fra Randers-profilen, som alligevel giver de blågule favoritværdigheden.

Det er desuden ikke blot en ringe statistik på Brøndby Stadion, som skal brydes. Det er også helt generelt for Randers, som blot har hentet to point i de fire seneste kampe i landets bedste række, som betyder, at der nu kun er tre point foran nummer syv.

Hos Brøndby har Simon Hedlund også kommet med sit syn på kampen, hvor han savner tilskuerne. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Medie: FC København jagter Michael Parker

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

LIVE: DR Congo – Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-træner tilknytter agent

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Riemer lover: De får debut