Tilbage i november vandt Randers for første gang i syv år i Parken mod FC København, og det er en kamp, som de nu kan bruge i deres kommende opgør i Superligaen mod Brøndby, som de møder på udebane torsdag.
Her er det nemlig ikke lykkedes for randrusianerne at vinde siden 2014, og det skal der laves om på. Det fortæller Randers-midtbanespilleren Vito Mistrati i et interview på klubbens hjemmeside.
– Det var også syv-otte år siden, at vi havde vundet i Parken sidst, så forhåbentlig kan vi også bryde den statistik – og så kan vi sige, at vi har vundet på Brøndby Stadion i 2021, fortæller Mistrati.
Han peger endvidere på, at han regner med, at der bliver tale om en sjov kamp, som også er vigtig for begge hold. Han kan dog godt se, at Brøndby er godt kørende, og derfor skal det nok blive en udfordring for dem. Mistrati har dog god tro på holdets evner.
– Vi kan godt vinde. På papiret stiller vi med et rigtig godt hold, synes jeg, som kan lægge en solid indsats. Selvom Brøndby er gode, så er det jo bare 11 mod 11, så jeg tror godt, at vi kan gå ind og lave et resultat, lyder det fra Randers-profilen, som alligevel giver de blågule favoritværdigheden.
Det er desuden ikke blot en ringe statistik på Brøndby Stadion, som skal brydes. Det er også helt generelt for Randers, som blot har hentet to point i de fire seneste kampe i landets bedste række, som betyder, at der nu kun er tre point foran nummer syv.
Hos Brøndby har Simon Hedlund også kommet med sit syn på kampen, hvor han savner tilskuerne. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OPTAKT
Spanien – Belgien
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Stor profil ude af Frankrig-brag
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
