Tilbage i november vandt Randers for første gang i syv år i Parken mod FC København, og det er en kamp, som de nu kan bruge i deres kommende opgør i Superligaen mod Brøndby, som de møder på udebane torsdag.
Her er det nemlig ikke lykkedes for randrusianerne at vinde siden 2014, og det skal der laves om på. Det fortæller Randers-midtbanespilleren Vito Mistrati i et interview på klubbens hjemmeside.
– Det var også syv-otte år siden, at vi havde vundet i Parken sidst, så forhåbentlig kan vi også bryde den statistik – og så kan vi sige, at vi har vundet på Brøndby Stadion i 2021, fortæller Mistrati.
Han peger endvidere på, at han regner med, at der bliver tale om en sjov kamp, som også er vigtig for begge hold. Han kan dog godt se, at Brøndby er godt kørende, og derfor skal det nok blive en udfordring for dem. Mistrati har dog god tro på holdets evner.
– Vi kan godt vinde. På papiret stiller vi med et rigtig godt hold, synes jeg, som kan lægge en solid indsats. Selvom Brøndby er gode, så er det jo bare 11 mod 11, så jeg tror godt, at vi kan gå ind og lave et resultat, lyder det fra Randers-profilen, som alligevel giver de blågule favoritværdigheden.
Det er desuden ikke blot en ringe statistik på Brøndby Stadion, som skal brydes. Det er også helt generelt for Randers, som blot har hentet to point i de fire seneste kampe i landets bedste række, som betyder, at der nu kun er tre point foran nummer syv.
Hos Brøndby har Simon Hedlund også kommet med sit syn på kampen, hvor han savner tilskuerne. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
MEDIE
Klar til at gå shopamok
Messi-statue fjernes
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
