Jesper Lindstrøm fløj direkte ind i Brøndby-fansenes hjerter, da han i sidste sæson debuterede med stor succes, for den klub han altid selv havde holdt med.
En ægte vestegnsknægt fra Taastrup var kommet gennem nåleøjet til Brøndbys førstehold, og han viste lovende takter med blandt andet vigtige mål på den europæiske scene.
Som man ofte ser med unge spillere, kommer der formdyk, efter at jubelrusen har lagt sig. Det skete også for Lindstrøm.
Han gled om bag i køen til startopstillingen, men i denne sæson har den nu 20-årige offensivspiller for alvor tiltvunget sig status og respekt på holdet.
Det mærker han også selv.
– 100 procent. Jeg kan mærke, at jeg har fået en meget større rolle i klubben. Det er også mig, som tager hjørnespark og andre ting nu for eksempel, siger Lindstrøm.
Læs også:Skadet Brøndby-spiller kan være færdig for i år
– Jeg kan også godt mærke på mine holdkammerater, at de nu forventer, at jeg får lavet et eller andet i kampen, som kan gøre noget farligt omkring modstanderens mål.
De gode præstationer, der inkluderer fire mål og to assister i otte superligakampe i sæsonen, har skubbet ham frem i hierarkiet.
– Der er da større pres, men sådan er det at være fodboldspiller. Man bliver en større profil, når man laver mål og assister, og man bliver en større del af holdet, forklarer han.
Det mener han dog, at han er i stand til at håndtere. I hvert fald meget bedre, end da han ramte et formdyk i sidste sæson.
– Jeg har arbejdet med en mentaltræner, så jeg er bedre rustet. Bedre end jeg var for et år siden. Så presset udefra gør ikke det store, lyder det fra Brøndby-spilleren.
– Jeg kan mærke på mig selv, at jeg er blevet mere moden og har udviklet mig i min måde at reagere på både på og uden for banen. Jeg fortsætter, og så må jeg håbe, det ikke går ned igen, som det gjorde i sidste sæson.
Læs også:FC Nordsjælland uden flere profiler mod AaB
Den gode form kombineret med et historisk coronarelateret mandefald til det danske landsholds testkamp mod Sverige i sidste uge førte til debut på A-landsholdet for Lindstrøm.
Han blev skiftet ind sidst i anden halvleg af kampen, som tilmed blev spillet på Brøndby Stadion.
– Det var på en lidt billig baggrund, jeg kom derop (på A-landsholdet, red.), men nu har jeg set, hvordan det er deroppe, og det kan jeg da bringe med videre, siger Jesper Lindstrøm.
Brøndby møder søndag Vejle på udebane i 3F Superligaen.
/ritzau/
Læs også:Brøndby-angriber vil blæse til angreb og straffe Vejle
Læs også:Stolt Vejle-spiller: Vi fortjener et lige opgør mod Brøndby
Læs også:Velkommen på Youtube: Se Lukáš Hrádecký med absurd selvmål
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
MEDIE
