Brøndby-angriber vil blæse til angreb og straffe Vejle

Brøndby får i den grad brug for en sprudlende offensiv, når holdet søndag aften gæster Vejle i 3F Superligaen. Det mener Mikael Uhre, der vil have sit hold fremad.



Der venter en spændende og intens dyst søndag aften i Nørreskoven. Vejle Boldklub og Brøndby brager sammen i 3F Superligaen, og det bliver et opgør mellem to hold, der vil gøre meget for at spille offensiv fodbold.

Især Vejle har i denne sæson vist masser af vilje til at gå højt op uanset, hvilke fornemme navne der står på modstandernes trøjer. Det er dog præcis det, som Brøndby-mandskabet skal forsøge at udnytte søndag.

Læs også:FC Nordsjælland uden flere profiler mod AaB

Det mener Brøndby-angriber Mikael Uhre, der selv skal være med til at kreere det offensive:

– Vi skal tage noget af det gode spil med, som vi viste mod OB før landsholdspausen, for det var en god præstation i rigtig lange perioder. Vi skal ud og tage både det gode, offensive spil med, men også den stabile defensiv, som vi viste gennem det meste af kampen mod OB. Vejle vil gerne fremad på banen, så det bliver spændende at se, om vi kan udnytte den plads. Det har i hvert fald været nogle åbne kampe, de har spillet indtil videre. Så det er klart, at det skal vi bare ud og angribe, siger Mikael Uhre til klubbens hjemmeside.

Læs også:Skadet Brøndby-spiller kan være færdig for i år

Uhre er en af de angribere i 3F Superligaen, der har været med i flest mål, og det betyder meget for ham, at han er i stand til at hjælpe holdet med mål – om det så er ved hjælp af at score mål eller lave assists.

– Det betyder meget for mig, at jeg har været med til at skabe chancer og score mål. Det er det, jeg går på banen for, og mål hjælper jo holdet, og så er jeg egentlig lidt ligeglad om det er mål eller assists. Så længe jeg kan være med til at være indblandet i en scoring og hjælpe holdet, så er det dejligt. Det er holdet, man kæmper for. For når man præsterer som hold, så bliver der også oftest lagt mærke til de individuelle kvaliteter, mener angriberen.

Der er kampstart søndag klokken 18.00 i Vejle.

Læs også:Tidligere BIF-profil smider Beckhams hold ud af slutspillet
Læs også:Vejle forlænger med Hummel og spiller i ny trøje søndag
Læs også:Brøndby-komet vil jagte chancen i svær kamp






EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

El Clásico kan afgøre det hele

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Færdig i Real Madrid

FC Midtjylland – Viborg FF

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind