Brøndby-angriber vil blæse til angreb og straffe Vejle

Brøndby får i den grad brug for en sprudlende offensiv, når holdet søndag aften gæster Vejle i 3F Superligaen. Det mener Mikael Uhre, der vil have sit hold fremad.



Der venter en spændende og intens dyst søndag aften i Nørreskoven. Vejle Boldklub og Brøndby brager sammen i 3F Superligaen, og det bliver et opgør mellem to hold, der vil gøre meget for at spille offensiv fodbold.

Især Vejle har i denne sæson vist masser af vilje til at gå højt op uanset, hvilke fornemme navne der står på modstandernes trøjer. Det er dog præcis det, som Brøndby-mandskabet skal forsøge at udnytte søndag.

Læs også:FC Nordsjælland uden flere profiler mod AaB

Det mener Brøndby-angriber Mikael Uhre, der selv skal være med til at kreere det offensive:

– Vi skal tage noget af det gode spil med, som vi viste mod OB før landsholdspausen, for det var en god præstation i rigtig lange perioder. Vi skal ud og tage både det gode, offensive spil med, men også den stabile defensiv, som vi viste gennem det meste af kampen mod OB. Vejle vil gerne fremad på banen, så det bliver spændende at se, om vi kan udnytte den plads. Det har i hvert fald været nogle åbne kampe, de har spillet indtil videre. Så det er klart, at det skal vi bare ud og angribe, siger Mikael Uhre til klubbens hjemmeside.

Læs også:Skadet Brøndby-spiller kan være færdig for i år

Uhre er en af de angribere i 3F Superligaen, der har været med i flest mål, og det betyder meget for ham, at han er i stand til at hjælpe holdet med mål – om det så er ved hjælp af at score mål eller lave assists.

– Det betyder meget for mig, at jeg har været med til at skabe chancer og score mål. Det er det, jeg går på banen for, og mål hjælper jo holdet, og så er jeg egentlig lidt ligeglad om det er mål eller assists. Så længe jeg kan være med til at være indblandet i en scoring og hjælpe holdet, så er det dejligt. Det er holdet, man kæmper for. For når man præsterer som hold, så bliver der også oftest lagt mærke til de individuelle kvaliteter, mener angriberen.

Der er kampstart søndag klokken 18.00 i Vejle.

Læs også:Tidligere BIF-profil smider Beckhams hold ud af slutspillet
Læs også:Vejle forlænger med Hummel og spiller i ny trøje søndag
Læs også:Brøndby-komet vil jagte chancen i svær kamp






LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Transferfri stjerne i København

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Født i Danmark og på vej til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig