Brøndby-angriber vil blæse til angreb og straffe Vejle

Brøndby får i den grad brug for en sprudlende offensiv, når holdet søndag aften gæster Vejle i 3F Superligaen. Det mener Mikael Uhre, der vil have sit hold fremad.



Der venter en spændende og intens dyst søndag aften i Nørreskoven. Vejle Boldklub og Brøndby brager sammen i 3F Superligaen, og det bliver et opgør mellem to hold, der vil gøre meget for at spille offensiv fodbold.

Især Vejle har i denne sæson vist masser af vilje til at gå højt op uanset, hvilke fornemme navne der står på modstandernes trøjer. Det er dog præcis det, som Brøndby-mandskabet skal forsøge at udnytte søndag.

Læs også:FC Nordsjælland uden flere profiler mod AaB

Det mener Brøndby-angriber Mikael Uhre, der selv skal være med til at kreere det offensive:

– Vi skal tage noget af det gode spil med, som vi viste mod OB før landsholdspausen, for det var en god præstation i rigtig lange perioder. Vi skal ud og tage både det gode, offensive spil med, men også den stabile defensiv, som vi viste gennem det meste af kampen mod OB. Vejle vil gerne fremad på banen, så det bliver spændende at se, om vi kan udnytte den plads. Det har i hvert fald været nogle åbne kampe, de har spillet indtil videre. Så det er klart, at det skal vi bare ud og angribe, siger Mikael Uhre til klubbens hjemmeside.

Læs også:Skadet Brøndby-spiller kan være færdig for i år

Uhre er en af de angribere i 3F Superligaen, der har været med i flest mål, og det betyder meget for ham, at han er i stand til at hjælpe holdet med mål – om det så er ved hjælp af at score mål eller lave assists.

– Det betyder meget for mig, at jeg har været med til at skabe chancer og score mål. Det er det, jeg går på banen for, og mål hjælper jo holdet, og så er jeg egentlig lidt ligeglad om det er mål eller assists. Så længe jeg kan være med til at være indblandet i en scoring og hjælpe holdet, så er det dejligt. Det er holdet, man kæmper for. For når man præsterer som hold, så bliver der også oftest lagt mærke til de individuelle kvaliteter, mener angriberen.

Der er kampstart søndag klokken 18.00 i Vejle.

Læs også:Tidligere BIF-profil smider Beckhams hold ud af slutspillet
Læs også:Vejle forlænger med Hummel og spiller i ny trøje søndag
Læs også:Brøndby-komet vil jagte chancen i svær kamp




Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Saudi-Arabien – Uruguay

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

AGF køber ham

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Holland – Japan

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Raser over VM-tiltag

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Belgien – Egypten