Randers FC – FC Fredericia 2-2 (2-1)
Sofus Johannesen 0-1 (5.)
John Björkengren 1-1 (29.)
Martin Sjølstad selvmål 1-2 (34.)
Cyril Edudzi 2-2 (46.)
Kampens bedste
Randers FC:
I flere perioder af kampen spillede hjemmeholdet ganske fint. Særligt Mathias Greve leverede en hæderlig indsats og skal have stor ros for sin flotte assist til 2-2-scoringen. Derudover spillede John Björkengren også en fin kamp, svenskeren startede ikke super, men spillede sig godt op i løbet af kampen, hvor han var med til at sætte prop i på midtbanen, hvor Fredericia ellers styrede slagets gang fra kampstart.
Elies Mahmoud endte også blandt banens bedste. Kantspilleren har døjet med ujævne præstationer, hvilket kampen her også var et symbol på. Mod slutningen var det tydeligt, at hvis der skulle ske noget afgørende, ville det komme på den ene eller anden måde fra hans fod.
FC Fredericia:
Felix Winther satte endnu en god kamp sammen på midtbanen for FC Fredericia. Midtbanemanden var en nøglefigur i at få kæderne til at hænge sammen og gjorde det også hæderligt i de dele af kampen, hvor man havde svært ved at få fat i bolden. Ellers var Sofus Johannesen nok en gang afgørende for Michael Hansens tropper, offensivspilleren scorede lidt overraskende på hovedet, samtidig med at han bød ind med gode driblinger og løb. Tænk, hvad det kan blive til, når han lærer at spille 90 minutter – det har han kun gjort én gang i sæsonen.
Kampens værste
Det var på alle måder et super elegant lob, Martin Sjølstad hev ud af ærmet efter lidt mere end en halv time. Problemet var bare, at det var Paul Izzo, han valgte at chippe bolden henover, og på den måde lavede han det vildeste selvmål i denne Superliga-sæson. Kommentatorerne var efterladt mundlamme og kunne slet ikke tro deres egne øjne. Det var på alle måder en vanvidsaktion, selv hvis Randers-keeperen havde befundet sig på stregen, ville det have været en absurd bold at give australieren.
I stil med, at Jesper Hansens drop mod FCM ikke ene og alene kan ende med at koste AGF mesterskabet, er det heller ikke dette selvmål, der koster en eventuel tur i 1. division for Randers FC, men ‘hestene’ er ude af form og ligner aktuelt det bedste bud på et hold, der skal med Vejle Boldklub en tur ned i næstbedste række, hvilket ville være yderst chokerende.
Kampens detalje
‘Så er der mål til Raaaanders FC, sååå er der mål til Randers FC – vi har scoret igen.’
Det er en af de mest ikoniske sange, der spilles rundt omkring på de danske stadioner, når et hjemmehold kommer foran, men i denne sæson har man afspillet den minimalt. Rasmus Bertelsens mandskab har den stærkeste defensiv i nedrykningsspillet, men står også med den ringeste offensiv i ligaen. De viste i glimt, hvad de kan, når det hele spiller for dem. Overlevelsen kommer ikke kun i hus, hvis man forsvarer sig fint, det kræver også, at Mathias Greve og Elies Mahmoud topper i de sidste afgørende runder.
Derudover er det også helt vildt, at der nu er tre hold inden for et enkelt point i den drabelige kamp om nedrykning i Superligaen. Det bliver formentlig en gyser til sidste kamp om at overleve.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Randers kæmper sig tilbage to gange
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’