FC København har lavet et hit ud over det sædvanlige.
Den 20. november lancerede FC København nemlig en ny tredjetrøje, der samme dag sprang alle rekorder i forhold til salg. På langceringsdagen havde trøjen solgt mere, end det samlede salg for nogen tredjetrøje i FCK henover en hel sæson.
I FC Københavns kommercielle afdeling jubler man over succesen, som kan nå helt nye højder i det nye år.
– Hvis vi sælger det, vi har bestilt hjem, så tror jeg, det bliver den bedst sælgende klubtrøje i Skandinavien. Det er mit bud, og den vil også have solgt mere end hjemmebanetrøjen. Med til historien hører selvfølgelig, at den hænger i butikker i store byer rundt omkring i Europa, siger kommerciel direktør i FC København, Mikkel Grove, til Tipsbladet.
Trøjen er blevet revet væk og er i de mest populære herrestørrelser udsolgt frem til februar. Ventelisten til at få fingre i en af trøjerne bliver kun længere og længere, forklarer direktøren, som har et bud på, hvorfor salget er så eksplosivt.
– Det varierer, hvor meget opmærksomhed en kampagne får, men den her har fået helt ekstrem positiv opmærksomhed. Folk synes, det er en flot måde at gøre det på, og at det er en velfortjent hyldest til de her mennesker, som har betydning for klubben.
Trøjen tager udgangspunkt i blandt andet de grønne og ikonsike københavnerbænke, hvilket farven vidner om. Derudover har man fået Thomas Delaney og Rudi Nielsen, enke til FC Københavns stifter Harald Nielsen, til at agere kampagnesøjler.
– Fodboldtrøjer er blevet et modefænomen. Du ser både amerikanske ikoner og europæiske kendisser gå i fodboldtrøjer, så når du rammer den rigtigt, er der et bredere publikum. Venezia er en af de klubber, som har været frontrunnere på det her. Vi har ikke direkte forsøgt at ramme modevejen med denne trøje, men mere den autentiske københavnerfortælling, siger Mikkel Grove.

Ny aftale med Adidas
FC København offentliggjorde tilbage i januar, at man havde landet en ny aftale med Adidas med fokus på unikt tøj og merchandise.
Tidligere har FC København haft en aftale med Adidas, hvor deres trøjer er blevet lavet ud fra en bestemt skabelon. Samme skabelon bruges til andres klubbers trøjer, hvor farver og mønstre er eneste forskel.
– Det, synes vi ikke, passer til vores DNA. Så vi har brugt noget tid på at forhandle med Adidas og er nu blevet rykket op på et niveau, hvor trøjerne bliver lavet specifikt til os. Vi briefer Adidas med vores ønsker, og så laver de et designoplæg. Derudover har vi en masse dygtige folk her, som er med til at lave en trøje som den her.
Med andre ord bliver FC Københavns trøjer lavet unikt til dem. Tredjetrøjen er første skud på stammen efter den nye aftale med Adidas.
– Trøjen har hængt i Paris, München, London og været til salg flere steder online, hvor den er fuldstændig udsolgt nu. Den har været i VOGUE (modemagasin, red.) og et britisk modemagasin, så på alle parametre har vi oplevet en interesse, som vi ikke har set før med en tredjetrøje.
Men hvorfor så ikke bare bestille flere trøjer hjem til at starte med, kan man spørge sig selv?
– Det er svært at spå om, hvor mange trøjer der skal bestilles. For vi kan også stå i den omvendte situation, hvor trøjen ikke sælger. Det er ikke godt for klimaet, og vi vil samtidig stå med et for stort varelager. Vi skal øve os i at ramme den rigtig, og det er svært at forudsige, hvor meget en fodboldtrøje sælger.
Mikkel Grove ønsker i øvrigt ikke at gå ned i tallene bag salget af trøjen.
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OPTAKT
OB – Randers FC
Fyrer landstræner to måneder før VM
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Det er aldrig sket før
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Fik blackout på Brøndby Stadion
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OB siger farvel til seks spillere
Fifa kritiserer transportpriser under
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM