Monstersalg: FCK-boss blæst bagover

FC København har lanceret en ny tredjetrøje, der går som varmt brød. Faktisk kan det blive klubbens bedst sælgende trøje nogensinde.



FC København har lavet et hit ud over det sædvanlige.

Den 20. november lancerede FC København nemlig en ny tredjetrøje, der samme dag sprang alle rekorder i forhold til salg. På langceringsdagen havde trøjen solgt mere, end det samlede salg for nogen tredjetrøje i FCK henover en hel sæson.

I FC Københavns kommercielle afdeling jubler man over succesen, som kan nå helt nye højder i det nye år.

– Hvis vi sælger det, vi har bestilt hjem, så tror jeg, det bliver den bedst sælgende klubtrøje i Skandinavien. Det er mit bud, og den vil også have solgt mere end hjemmebanetrøjen. Med til historien hører selvfølgelig, at den hænger i butikker i store byer rundt omkring i Europa, siger kommerciel direktør i FC København, Mikkel Grove, til Tipsbladet.

Trøjen er blevet revet væk og er i de mest populære herrestørrelser udsolgt frem til februar. Ventelisten til at få fingre i en af trøjerne bliver kun længere og længere, forklarer direktøren, som har et bud på, hvorfor salget er så eksplosivt.

– Det varierer, hvor meget opmærksomhed en kampagne får, men den her har fået helt ekstrem positiv opmærksomhed. Folk synes, det er en flot måde at gøre det på, og at det er en velfortjent hyldest til de her mennesker, som har betydning for klubben.

Trøjen tager udgangspunkt i blandt andet de grønne og ikonsike københavnerbænke, hvilket farven vidner om. Derudover har man fået Thomas Delaney og Rudi Nielsen, enke til FC Københavns stifter Harald Nielsen, til at agere kampagnesøjler.

– Fodboldtrøjer er blevet et modefænomen. Du ser både amerikanske ikoner og europæiske kendisser gå i fodboldtrøjer, så når du rammer den rigtigt, er der et bredere publikum. Venezia er en af de klubber, som har været frontrunnere på det her. Vi har ikke direkte forsøgt at ramme modevejen med denne trøje, men mere den autentiske københavnerfortælling, siger Mikkel Grove.

Rudi Nielsen og Thomas Delaney på københavnerbænken, som trøjen er inspireret af. Foto: Rasmus Weng Karlsen.

Ny aftale med Adidas
FC København offentliggjorde tilbage i januar, at man havde landet en ny aftale med Adidas med fokus på unikt tøj og merchandise.

Tidligere har FC København haft en aftale med Adidas, hvor deres trøjer er blevet lavet ud fra en bestemt skabelon. Samme skabelon bruges til andres klubbers trøjer, hvor farver og mønstre er eneste forskel.

– Det, synes vi ikke, passer til vores DNA. Så vi har brugt noget tid på at forhandle med Adidas og er nu blevet rykket op på et niveau, hvor trøjerne bliver lavet specifikt til os. Vi briefer Adidas med vores ønsker, og så laver de et designoplæg. Derudover har vi en masse dygtige folk her, som er med til at lave en trøje som den her.

Med andre ord bliver FC Københavns trøjer lavet unikt til dem. Tredjetrøjen er første skud på stammen efter den nye aftale med Adidas.

– Trøjen har hængt i Paris, München, London og været til salg flere steder online, hvor den er fuldstændig udsolgt nu. Den har været i VOGUE (modemagasin, red.) og et britisk modemagasin, så på alle parametre har vi oplevet en interesse, som vi ikke har set før med en tredjetrøje.

Men hvorfor så ikke bare bestille flere trøjer hjem til at starte med, kan man spørge sig selv?

– Det er svært at spå om, hvor mange trøjer der skal bestilles. For vi kan også stå i den omvendte situation, hvor trøjen ikke sælger. Det er ikke godt for klimaet, og vi vil samtidig stå med et for stort varelager. Vi skal øve os i at ramme den rigtig, og det er svært at forudsige, hvor meget en fodboldtrøje sælger.

Mikkel Grove ønsker i øvrigt ikke at gå ned i tallene bag salget af trøjen.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vild udtalelse om Nathan Trott

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

I svime over Højlund

Samler informationer om FCK’er



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Trods krise: Freder Superliga-træner

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Superliga-stortalenter topper international liste

Medie peger på FC København

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

– Skal de fyre Neestrup til sommer?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Manchester United jagter Liverpool-profil

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Brøndby henter stort målmandstalent

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Han skal jo være Brøndby-mand

Forlænger med stortalent

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Benfica – Real Madrid

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Celtic – Stuttgart

– Det er absolut bekymrende!

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz