• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Morten Duncan om kritik af FCM-offensiven: Man skal huske helheden

Foto: Getty Images

FC Midtjyllands angrebstræner Morten Duncan Rasmussen minder om, at de offensive spillere på FCM-holdet også har defensive pligter.

Af Oliver Okstrøm

FC Midtjylland har været godt kørende helt generelt i de seneste sæsoner, hvor trofæerne er begyndt at komme ind på samlebånd for midtjyderne. Alligevel kunne de givetvis godt ønske sig nogle skarpere angribere.

Her er det Morten 'Duncan' Rasmussen, som har et delvist ansvar som klubbens angrebstræner, og han peger på, at man også gerne må se på andet end lige præcis scoringer fra FCM's angribere. Det fortæller han i et interview på klubbens officielle hjemmeside.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland - Randers FC

- Det kan man altid diskutere, og man vil altid gerne være bedre, men man skal også huske på at tænke på helheden. Vi har været meget stærke defensivt både i sidste sæson og i denne, men mange glemmer, at forsvaret i høj grad serviceres af blandt andet angriberne. Det er en helhed, og det er det også den anden vej, fortæller Morten Duncan.

Han peger desuden må, at holdet var det mest scorende hold i Superligaen i sidste sæson, og afviser ikke, at det er den kendte ketchup-effekt, som man bare venter på blandt de forreste på det midtjyske hold.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

- Ha, ha. Ja måske. Vi fortsætter i hvert fald med at forbedre de små ting. Vi har sindssygt mange gode spillere, så den side skal nok også komme i denne sæson. Som i sidste sæson, lyder det fra Morten ’Duncan’ Rasmussen.

FC Midtjyllands angribere og resten af truppen møder lørdag eftermiddag Randers klokken 17, som sendes direkte på TV3+.

Læs også:Medie: FC Midtjylland jagter ny angriber - Schwartz på vej væk

Læs også:FCM tager et stort skridt i afgørende kampe i CL-kvalifikation

Læs også:Karakterer: Stor mandfolkeindsats af FC Midtjylland

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020