Efter Tipsbladets afsløring: Præsenteret i Lyngby

Lyngby Boldklub har fundet klubbens nye cheftræner, efter kontrakten med David Nielsen ikke blev forlænget.



Morten Karlsen er ny cheftræner i Lyngby Boldklub.

Det oplyser klubben på sin hjemmeside, efter Tipsbladet i sidste uge kunne afsløre, at Lyngby Boldklub ville ansætte den tidligere Superliga-spiller.

Dermed har Lyngby fundet sin nye cheftræner efter afskeden med David Nielsen, der i foråret hjalp klubben til overlevelse i landets bedste række.

– Vi er enormt glade for at have Morten på plads som ny cheftræner, og efter vores samtaler med ham er vi sikre på, at han er den rette profil for os, siger Andreas Byder, der er direktør i klubben.

– Vi startede med et bredt felt af omkring ti kandidater, som vi så fik ned på fem. Morten var den kandidat, vi havde den bedste fornemmelse med, og vi er glade for at han har takket ja til jobbet, siger Lyngby-direktøren.

Morten Karlsen har senest været træner i USA, hvor han har stået i spidsen for Orange County. Inden han blev cheftræner i den amerikanske klub, der spiller i den næstbedste række i USA, var han assistent samme sted.

Den 45-årige træner har også trænererfaring fra dansk fodbold, hvor han fra august 2020 til december 2021 var assistent i AGF, inden han drog til USA.

Derudover har han tidligere været ungdomstræner i FC Nordsjælland og cheftræner i HB Køge i landets næstbedste række.

– Morten har været igennem flere forskellige trænerskoler, både i Danmark og udlandet, og han har fået det bedste med fra alle verdener, siger Andreas Byder.

– Han har en klar idé om, hvad det er han vil, og han kommer til os med ret solid erfaring og en stor power – men også sult for at bevise sig i Superligaen.

Lyngby er heller ikke et helt fremmed sted for Karlsen. Som spiller havde han et kort ophold i den nordsjællandske klub, hvor det blev til 14 optrædener.

Midtbaneslideren startede dog sin aktive karriere i udlandet, da han brød igennem i hollandske FC Zwolle.

Efter 53 kampe i den hollandske klub vendte Karlsen næsen mod Danmark. Her blev det i alt til 172 superligakampe.

Størstedelen af optrædenerne var for FCN, men det blev også til ophold i blandt andre Randers, Esbjerg og Lyngby, inden han sluttede karrieren i HB Køge.

Karlsen får en toårig kontrakt med Lyngby.

/ritzau/





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

– Det er Neestrups tre største fejl

Philip Billing tabte kæben



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Riemer melder stjerne klar

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kæmpe nyhed i udlandet

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

FCK-talenter ydmyger Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Av, FCK! Her er de værst af alle

Helt på røven over Victor Froholdt

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Nu flytter anfører til Danmark

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling