Morten Karlsen er ny cheftræner i Lyngby Boldklub.
Det oplyser klubben på sin hjemmeside, efter Tipsbladet i sidste uge kunne afsløre, at Lyngby Boldklub ville ansætte den tidligere Superliga-spiller.
Dermed har Lyngby fundet sin nye cheftræner efter afskeden med David Nielsen, der i foråret hjalp klubben til overlevelse i landets bedste række.
– Vi er enormt glade for at have Morten på plads som ny cheftræner, og efter vores samtaler med ham er vi sikre på, at han er den rette profil for os, siger Andreas Byder, der er direktør i klubben.
– Vi startede med et bredt felt af omkring ti kandidater, som vi så fik ned på fem. Morten var den kandidat, vi havde den bedste fornemmelse med, og vi er glade for at han har takket ja til jobbet, siger Lyngby-direktøren.
Morten Karlsen har senest været træner i USA, hvor han har stået i spidsen for Orange County. Inden han blev cheftræner i den amerikanske klub, der spiller i den næstbedste række i USA, var han assistent samme sted.
Den 45-årige træner har også trænererfaring fra dansk fodbold, hvor han fra august 2020 til december 2021 var assistent i AGF, inden han drog til USA.
Derudover har han tidligere været ungdomstræner i FC Nordsjælland og cheftræner i HB Køge i landets næstbedste række.
– Morten har været igennem flere forskellige trænerskoler, både i Danmark og udlandet, og han har fået det bedste med fra alle verdener, siger Andreas Byder.
– Han har en klar idé om, hvad det er han vil, og han kommer til os med ret solid erfaring og en stor power – men også sult for at bevise sig i Superligaen.
Lyngby er heller ikke et helt fremmed sted for Karlsen. Som spiller havde han et kort ophold i den nordsjællandske klub, hvor det blev til 14 optrædener.
Midtbaneslideren startede dog sin aktive karriere i udlandet, da han brød igennem i hollandske FC Zwolle.
Efter 53 kampe i den hollandske klub vendte Karlsen næsen mod Danmark. Her blev det i alt til 172 superligakampe.
Størstedelen af optrædenerne var for FCN, men det blev også til ophold i blandt andre Randers, Esbjerg og Lyngby, inden han sluttede karrieren i HB Køge.
Karlsen får en toårig kontrakt med Lyngby.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Knuser transferrekord
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
OPTAKT