Morten Karlsen er ny cheftræner i Lyngby Boldklub.
Det oplyser klubben på sin hjemmeside, efter Tipsbladet i sidste uge kunne afsløre, at Lyngby Boldklub ville ansætte den tidligere Superliga-spiller.
Dermed har Lyngby fundet sin nye cheftræner efter afskeden med David Nielsen, der i foråret hjalp klubben til overlevelse i landets bedste række.
– Vi er enormt glade for at have Morten på plads som ny cheftræner, og efter vores samtaler med ham er vi sikre på, at han er den rette profil for os, siger Andreas Byder, der er direktør i klubben.
– Vi startede med et bredt felt af omkring ti kandidater, som vi så fik ned på fem. Morten var den kandidat, vi havde den bedste fornemmelse med, og vi er glade for at han har takket ja til jobbet, siger Lyngby-direktøren.
Morten Karlsen har senest været træner i USA, hvor han har stået i spidsen for Orange County. Inden han blev cheftræner i den amerikanske klub, der spiller i den næstbedste række i USA, var han assistent samme sted.
Den 45-årige træner har også trænererfaring fra dansk fodbold, hvor han fra august 2020 til december 2021 var assistent i AGF, inden han drog til USA.
Derudover har han tidligere været ungdomstræner i FC Nordsjælland og cheftræner i HB Køge i landets næstbedste række.
– Morten har været igennem flere forskellige trænerskoler, både i Danmark og udlandet, og han har fået det bedste med fra alle verdener, siger Andreas Byder.
– Han har en klar idé om, hvad det er han vil, og han kommer til os med ret solid erfaring og en stor power – men også sult for at bevise sig i Superligaen.
Lyngby er heller ikke et helt fremmed sted for Karlsen. Som spiller havde han et kort ophold i den nordsjællandske klub, hvor det blev til 14 optrædener.
Midtbaneslideren startede dog sin aktive karriere i udlandet, da han brød igennem i hollandske FC Zwolle.
Efter 53 kampe i den hollandske klub vendte Karlsen næsen mod Danmark. Her blev det i alt til 172 superligakampe.
Størstedelen af optrædenerne var for FCN, men det blev også til ophold i blandt andre Randers, Esbjerg og Lyngby, inden han sluttede karrieren i HB Køge.
Karlsen får en toårig kontrakt med Lyngby.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
England – Ghana
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Frederiksen renser ud
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Panama – Kroatien