Morten Olsen i stor hyldest af Jess Thorup

Jess Thorup vil være et godt trænervalg af VfB Stuttgart, lyder det fra Morten Olsen.



Jess Thorup sættes i øjeblikket i forbindelse med Bundesliga-klubben VfB Stuttgart, der er på udkig efter en ny cheftræner, og hvis Thorup lander tjansen syd for grænsen, må det siges at være et ganske spektakulært comeback efter fyringen i FC København.

Kan Jess Thorup så rent faktisk begå sig i Bundesligaen? Ja, fastslår den mangeårige danske landstræner Morten Olsen, der også har trænererfaring fra Tysklands bedste række.

Morten Olsen og Jess Thorup kender hinanden fra DBU, hvor Thorup i en periode var U21-landstræner, mens Morten Olsen var A-landstræner.

– Hans CV er meget imponerende. Jeg er overbevist om, at Jess vil være en god mand for Stuttgart. Han har masser af erfaring både nationalt og internationalt, og hans taktiske fleksibilitet samt den mentalitet, han overfører til sine spillere, er en stor styrke. Det er en spændende træner, der kan være på vej til Bundesligaen, siger Morten Olsen til Bild.

I Tyskland har man naturligvis også opdaget, at Jess Thorup løb fra jobbet i KRC Genk efter blot 39 dage for at blive cheftræner i FC København.

– Det var de ikke så glade for i Genk, men man skal forstå, at FC København er den største klub i Skandinavien, og at det var en stor chance for Jess, fastslår Morten Olsen.

Bild skriver, at Jess Thorup er storfavorit til at blive ny træner i VfB Stuttgart, efter at det er kommet frem, at Alfred Schreuder, som også er en kandidat, er for dyr at købe fri af AFC Ajax. 

B.T. kunne i weekenden bringe billeder af Jess Thorup fra Stuttgart, hvor han opholdte sig sammen med sin agent. 





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

USA – Bosnien-Hercegovina

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

‘Han ryger 100 procent!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Frankrig – Sverige

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’