Mourinho om annullering af straf: Jeg vidste det

Roma-træner José Mourinho er ikke det mindste overrasket over, at Juventus har fået sine 15 point tilbage.



Sagen om Juventus' påståede regnskabssnyd tog torsdag aften en ny drejning, da Italiens Olympiske Komité (Coni) annullerede den straf på 15 point, som Juventus havde modtaget.

Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) er blevet bedt om at genbehandle sagen, men indtil videre er Juventus blevet 15 point rigere i Serie A-tabellen igen.

Conis afgørelse katapulterede Juventus fra ottendepladsen i tabellen og op som nummer tre – altså ind i den vigtige top-4, som giver adgang til næste sæsons Champions League.

Det betyder, at især AS Roma, AC Milan og Inter har fået en konkurrent mere i kampen om top-4, og Roma-træner José Mourinho er ikke overrasket over udfaldet.

– Jeg har i længere tid sagt, at vi ikke må glemme de 15 point. Jeg troede, dommen ville komme klokken 21, men det ændrer ikke noget for mig, siger Mourinho spydigt til mediet DAZN ifølge bold.dk.

Hos Juventus er man selvsagt glad for at have fået de 15 point tilbage, som man i januar blev frataget. Men fodbolddirektør Francesco Calvo vil ikke løfte armene for højt op over hovedet.

– Vi er glade for at se på tabellen og os. Nu er der noget, vi kan regne med, og vi forventer, at pointene forbliver hos os, siger han til klubbens hjemmeside.

– Det er dog tidligt at udtale sig om, da vi ikke har modtaget motivationen (for omstødelsen, red.). Det er svært at vide, hvordan man skal reagere, når man ikke kender motivationen.

Han fastholder, at klubben ikke bevidst har snydt, men som nævnt er sagen ikke afsluttet endnu.

Denne del af sagen, også kendt som plusvalenza-sagen, skal altså igennem en ny behandling af fodboldforbundet.

Det er dog ikke alt i torsdagens Coni-dom, der er gået Juventus' vej. Coni har således valgt at stadfæste nogle af de individuelle straffe, som FIGC har idømt nøglepersoner i Juventus.

Den tidligere klubpræsident Andrea Agnelli er ifølge avisen La Gazzetta dello Sport fortsat udelukket fra al fodbold i en periode på to år.

Også Fabio Paratici, der fredag trak sig som fodbolddirektør i Tottenham, fik stadfæstet sin karantæne og tog konsekvensen.

Derimod har Coni sendt udelukkelsen på otte måneder af det tidligere bestyrelsesmedlem Pavel Nedved tilbage til FIGC, hvor den skal genbehandles.

Mens Napoli er stukket af i toppen af Serie A-tabellen, er Juventus nu kun to point fra Lazio på andenpladsen. Roma på fjerdepladsen er tre point efter Juventus. Derefter følger Milan og Inter tæt efter.

Hvis Juventus atter skulle blive ramt af en pointstraf, så vil det ifølge Football Italia først få effekt i næste sæson.

/ritzau/





‘Vil du være multimillionær?’




LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Det skal blive bedre, Isaksen!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

‘Det er en gave for Danmark’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Spår: Her ender Mohamed Salah

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Højbjerg overvejer stor beslutning

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

– Hele holdet er trygge ved ham

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ungarn slagter slovenere

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet