Sagen om Juventus' påståede regnskabssnyd tog torsdag aften en ny drejning, da Italiens Olympiske Komité (Coni) annullerede den straf på 15 point, som Juventus havde modtaget.
Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) er blevet bedt om at genbehandle sagen, men indtil videre er Juventus blevet 15 point rigere i Serie A-tabellen igen.
Conis afgørelse katapulterede Juventus fra ottendepladsen i tabellen og op som nummer tre – altså ind i den vigtige top-4, som giver adgang til næste sæsons Champions League.
Det betyder, at især AS Roma, AC Milan og Inter har fået en konkurrent mere i kampen om top-4, og Roma-træner José Mourinho er ikke overrasket over udfaldet.
– Jeg har i længere tid sagt, at vi ikke må glemme de 15 point. Jeg troede, dommen ville komme klokken 21, men det ændrer ikke noget for mig, siger Mourinho spydigt til mediet DAZN ifølge bold.dk.
Hos Juventus er man selvsagt glad for at have fået de 15 point tilbage, som man i januar blev frataget. Men fodbolddirektør Francesco Calvo vil ikke løfte armene for højt op over hovedet.
– Vi er glade for at se på tabellen og os. Nu er der noget, vi kan regne med, og vi forventer, at pointene forbliver hos os, siger han til klubbens hjemmeside.
– Det er dog tidligt at udtale sig om, da vi ikke har modtaget motivationen (for omstødelsen, red.). Det er svært at vide, hvordan man skal reagere, når man ikke kender motivationen.
Han fastholder, at klubben ikke bevidst har snydt, men som nævnt er sagen ikke afsluttet endnu.
Denne del af sagen, også kendt som plusvalenza-sagen, skal altså igennem en ny behandling af fodboldforbundet.
Det er dog ikke alt i torsdagens Coni-dom, der er gået Juventus' vej. Coni har således valgt at stadfæste nogle af de individuelle straffe, som FIGC har idømt nøglepersoner i Juventus.
Den tidligere klubpræsident Andrea Agnelli er ifølge avisen La Gazzetta dello Sport fortsat udelukket fra al fodbold i en periode på to år.
Også Fabio Paratici, der fredag trak sig som fodbolddirektør i Tottenham, fik stadfæstet sin karantæne og tog konsekvensen.
Derimod har Coni sendt udelukkelsen på otte måneder af det tidligere bestyrelsesmedlem Pavel Nedved tilbage til FIGC, hvor den skal genbehandles.
Mens Napoli er stukket af i toppen af Serie A-tabellen, er Juventus nu kun to point fra Lazio på andenpladsen. Roma på fjerdepladsen er tre point efter Juventus. Derefter følger Milan og Inter tæt efter.
Hvis Juventus atter skulle blive ramt af en pointstraf, så vil det ifølge Football Italia først få effekt i næste sæson.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Brøndby-fans sender åbent brev
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona