Mourinho om annullering af straf: Jeg vidste det

Roma-træner José Mourinho er ikke det mindste overrasket over, at Juventus har fået sine 15 point tilbage.



Sagen om Juventus' påståede regnskabssnyd tog torsdag aften en ny drejning, da Italiens Olympiske Komité (Coni) annullerede den straf på 15 point, som Juventus havde modtaget.

Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) er blevet bedt om at genbehandle sagen, men indtil videre er Juventus blevet 15 point rigere i Serie A-tabellen igen.

Conis afgørelse katapulterede Juventus fra ottendepladsen i tabellen og op som nummer tre – altså ind i den vigtige top-4, som giver adgang til næste sæsons Champions League.

Det betyder, at især AS Roma, AC Milan og Inter har fået en konkurrent mere i kampen om top-4, og Roma-træner José Mourinho er ikke overrasket over udfaldet.

– Jeg har i længere tid sagt, at vi ikke må glemme de 15 point. Jeg troede, dommen ville komme klokken 21, men det ændrer ikke noget for mig, siger Mourinho spydigt til mediet DAZN ifølge bold.dk.

Hos Juventus er man selvsagt glad for at have fået de 15 point tilbage, som man i januar blev frataget. Men fodbolddirektør Francesco Calvo vil ikke løfte armene for højt op over hovedet.

– Vi er glade for at se på tabellen og os. Nu er der noget, vi kan regne med, og vi forventer, at pointene forbliver hos os, siger han til klubbens hjemmeside.

– Det er dog tidligt at udtale sig om, da vi ikke har modtaget motivationen (for omstødelsen, red.). Det er svært at vide, hvordan man skal reagere, når man ikke kender motivationen.

Han fastholder, at klubben ikke bevidst har snydt, men som nævnt er sagen ikke afsluttet endnu.

Denne del af sagen, også kendt som plusvalenza-sagen, skal altså igennem en ny behandling af fodboldforbundet.

Det er dog ikke alt i torsdagens Coni-dom, der er gået Juventus' vej. Coni har således valgt at stadfæste nogle af de individuelle straffe, som FIGC har idømt nøglepersoner i Juventus.

Den tidligere klubpræsident Andrea Agnelli er ifølge avisen La Gazzetta dello Sport fortsat udelukket fra al fodbold i en periode på to år.

Også Fabio Paratici, der fredag trak sig som fodbolddirektør i Tottenham, fik stadfæstet sin karantæne og tog konsekvensen.

Derimod har Coni sendt udelukkelsen på otte måneder af det tidligere bestyrelsesmedlem Pavel Nedved tilbage til FIGC, hvor den skal genbehandles.

Mens Napoli er stukket af i toppen af Serie A-tabellen, er Juventus nu kun to point fra Lazio på andenpladsen. Roma på fjerdepladsen er tre point efter Juventus. Derefter følger Milan og Inter tæt efter.

Hvis Juventus atter skulle blive ramt af en pointstraf, så vil det ifølge Football Italia først få effekt i næste sæson.

/ritzau/



Kamil Grabara-opslag bemærkes

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Brøndby bekræfter salg

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Manchester United rasende

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel