José Mourinho tilfreds efter finalenederlag

Sejren i Europas næstbedste turnering glæder i Sevilla, mens Roma-træner er skuffet, men tilfreds med indsats.



Sevilla fandt den magiske Europa League-formular, da de onsdag slog Roma 4-1 i straffesparkskonkurrence og dermed sikrede sig vindertitlen i Europas næstbedste klubturnering.

– Det er fantastisk, jeg kan ikke bede om mere, lyder det fra klubbens midtbanespiller Erik Lamela efter kampen ifølge BT Sport.

Den ordinære spilletid på Puskas Arena i Budapest endte 1-1, efter at Paulo Dybala havde bragt Roma foran i første halvleg, inden Sevilla pressede på og udlignede via et selvmål i anden halvleg.

– Følelsen er utrolig. Vi vil nyde det rigtig meget. Det var en hård kamp at spille. Roma forsvarede godt, og det var svært at finde plads og skabe situationer, siger Lamela.

Der var på forhånd en del forventninger til, at det ville blive en taktisk og chancefattig finale, men de blev gjort til skamme.

Sejren er en stor bedrift for den 62-årige Jose Luis Mendilibar, som tog over på trænerposten i marts. Han kan nu fejre sit første trofæ med klubben.

– Jeg er glad for at være her, for at have vundet med klubben, som havde det svært, da jeg kom hertil, siger Mendilibar.

Anderledes føles det for Roma-træner Jose Mourinho, der for første gang har tabt en finale i Europa League efter fem succeser.

– Jeg har vundet fem finaler, og jeg tabte den her. Men jeg tager stolt hjem. Drengene gav alt.

– Alle reagerer forskelligt. En græder, en anden gør ikke. Sandheden er, at vi alle er triste, med eller uden gråd. God kamp, god finale, intens og pulserende, siger Mourinho.

/ritzau/AFP





LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Liverpool – Chelsea

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Frygter Christian Eriksen-problem

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Aston Villa – Nottingham Forest

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’