José Mourinho tilfreds efter finalenederlag

Sejren i Europas næstbedste turnering glæder i Sevilla, mens Roma-træner er skuffet, men tilfreds med indsats.



Sevilla fandt den magiske Europa League-formular, da de onsdag slog Roma 4-1 i straffesparkskonkurrence og dermed sikrede sig vindertitlen i Europas næstbedste klubturnering.

– Det er fantastisk, jeg kan ikke bede om mere, lyder det fra klubbens midtbanespiller Erik Lamela efter kampen ifølge BT Sport.

Den ordinære spilletid på Puskas Arena i Budapest endte 1-1, efter at Paulo Dybala havde bragt Roma foran i første halvleg, inden Sevilla pressede på og udlignede via et selvmål i anden halvleg.

– Følelsen er utrolig. Vi vil nyde det rigtig meget. Det var en hård kamp at spille. Roma forsvarede godt, og det var svært at finde plads og skabe situationer, siger Lamela.

Der var på forhånd en del forventninger til, at det ville blive en taktisk og chancefattig finale, men de blev gjort til skamme.

Sejren er en stor bedrift for den 62-årige Jose Luis Mendilibar, som tog over på trænerposten i marts. Han kan nu fejre sit første trofæ med klubben.

– Jeg er glad for at være her, for at have vundet med klubben, som havde det svært, da jeg kom hertil, siger Mendilibar.

Anderledes føles det for Roma-træner Jose Mourinho, der for første gang har tabt en finale i Europa League efter fem succeser.

– Jeg har vundet fem finaler, og jeg tabte den her. Men jeg tager stolt hjem. Drengene gav alt.

– Alle reagerer forskelligt. En græder, en anden gør ikke. Sandheden er, at vi alle er triste, med eller uden gråd. God kamp, god finale, intens og pulserende, siger Mourinho.

/ritzau/AFP





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

‘Det er slut’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist